مکان های دیدنی خراسان رضوی

مکان‌‌ های دیدنی خراسان رضوی

4.2/5 - (15 امتیاز)

نام استان خراسان رضوی، بلادرنگ نام هشتمین امام شیعیان جهان، حضرت امام رضا(ع) را به ذهن متبادر می سازد و آرزوی زیارت قریب الوقوع حرم مطهر آن بزرگوار را در دل می پروراند. اما این استان علاوه بر حرم امام رضا(ع) دارای جاذبه‌های گردشگری و توریستی دیگر نیز می‌باشد که در این مقاله قصد داریم شما را با تعدادی از مکان‌ های دیدنی خراسان رضوی آشنا سازیم.

مکان های دیدنی خراسان رضوی

  • آستان قدس رضوی
  • مقبره فردوسی
  • مقبره نادر
  • آرامگاه عطار
  • آرامگاه خیام
  • عمارت و کاخ خورشید کلات نادری
  • گنبد هارونیه
  • کوه سنگی

آستان قدس رضوی

این مجموعه، در مرکز مشهد مقدس واقع شده و یکی از باشکوهترین و وسیعترین مجموعههای مذهبی و فرهنگی جهان اسلام است که طی قرون متمادی بر مزار حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) شکل گرفته است. این بنا قطعا در بالاترین رده ی مکان های دیدنی خراسان رضوی جای دارد. مجموعه شامل بنای حرم، مساجد، مدارس، کتابخانهها، کاروانسراها، آب انبارها، خانقاه ها، بیمارستانها و فضاهایی از این قبیل است. این مجموعه نیاز به معرفی ندارد و باید آن را دید و جسم و روح و روان را صیقل داد.

مقبره فردوسی

 از دیگر مکان های دیدنی خراسان رضوی آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی است که در شهر توس واقع شده است. بنای آرامگاه از چهار سمت دارای پله است و راهرویی به عرض پنج متر آرامگاه را دور میزند، دیواری به ارتفاع یک متر به دور آرامگاه کشیده شده است که از چهار جهت ورودی دارد. پس از عبور از مدخلهای یادشده راهروی دیگری به عرض دو متر است که کف آن با سنگ های شش گوش فرش شده است.

طول هر یک از اضلاع دیوارهایی که گرداگرد آرامگاه کشیده شده ۲۰ متر است. در راهرو دوم دیوار بنای اصلی آرامگاه قرار گرفته است. هر یک از اضلاع پایه بنای اصلی آرامگاه تقریبا ۱۶ متر طول دارد و بدنه آن با سنگ مرمر حاوی ۴۷ بیت از اشعار شاهنامه به خط نستعلیق، چشم هر بینده‌ای را خیره می سازد. بر بالای لوح جبهه جنوبی نماد و سمبل (فره وهرواهورامزدا) به تقلید پاره ای از بناهای هخامنشی به شکل نقش برجسته جای گرفته است. در طراحی آرامگاه از عناصر معماری دوره هخامنشی سود جسته شده و سازندگان آن عناصر را با اجزاء معماری معاصر تلفیق کرده اند.

مقبره فردوسی

بر دیوارهای داخل آرامگاه حجاری‌هایی که هر یک روایتی از شاهنامه است به چشم می‌خورد. سنگ اول رفتن رستم به نزد شاه مازندران و سنگ دوم رفتن رستم به نزد کیکاووس و دیگر نقش‌ها در جبهه جنوبی آرامگاه پیکار رستم و اشکبوس،جنگ ایرانیان و تورانیان،نبرد رستم و سهراب در جبهه شمالی،داریوش هخامنشی بر تخت سلطنت و … هستند.

مقبره نادر از مکان های دیدنی خراسان رضوی

نادر در نظر داشت که بر سر گور خود بنایی همانند تاج محل در هند بسازد و دستور داد که ازمراغه سنگ‌‌های آن را حمل کردند، ولی در زمان حیاتش کار بنای آرامگاه پایان نیافت و پس از مرگش جانشینان او چنان قاسد بودند که باغ آرامگاه او را بین خود تقسیم کردند و فروختند. درها را ربودند و موقوفات وی را نیز تصاحب کردند. بنای فعلی در سال ۱۳۴۰ ه.ش ساخته شد که مشتمل بر اتاق را در تالار – موزه – ایوانها – راهروها – پایه مجسمه و دفتر امضای بازدید کنندگان است.

بنای مقبره از تخت سنگ‌های گرانیت خراسان و سنگ های دیگر ساخته شده است پایه مجسمه سواره نادرشاه متصل به بنای آرامگاه است و مجسمه مفرغی سواره‌ی وی به ارتفاع ۵/۶ منر با مجسمه ۳ سرباز پیاده که در کنار اسب ایستاده‌اند از شهر رم به مشهد حمل و بر فراز پایه‌ی آن استوار شده است. طرح مجسمه توسط استاد ابوالحسن صدیقی تهیه شده و مفرغ‌ریزی آن در کارخانه برونی ایتالیا انجام یافته است.

مقبره نادر

آرامگاه عطار

مقبره عطار نیشابوری در فاصله ۶ کیلومتری شرق نیشابور در نزدیکی امام زاده محمد محروق و آرامگاه خیام واقع شده است. این بنا با نقشه هشت ضلعی با گنبد کاشی کاری شده پیازی شکل دارای چهار در ورودی است.

ورودی اصلی بنا از ضلع شمالی آن است. در نمای خارجی بنا چهار غرفه طراحی شده است که با کاشی سبز و زرد و آبی تزیین شده است. نمای داخلی بنا از گچ پوشیده شده است و دارای چهار شاه‌نشین است. قبر عطار در وسط این بقعه قرار دارد و در سمت جنوب غربی سنگ قبر، ستون سنگی هشت ترکی به ارتفاع ۳ متر نصب شده است. بنای آرامگاه دارای حیاط و باغچه سرسبری است که مقبره کمال الملک از مفاخر نقاشی ایران نیز در آن قرار دارد.

آرامگاه خیام

آرامگاه خیام در باغی که منتسب به خود اوست قرار دارد وی که فیلسوف -شاعر- منجم و ریاضیدان شهیر ایرانی است، رباعیات معروفی دارد که به چندین زبان دنیا ترجمه شده است. آرامگاه از آهن و سنگ و به صورت گنبدی رفیع با ده پایه ساخته شده است و پایه های آن با اشکال هندسی و لوزی های بزرگ و کوچک به یکدیگر متصل شده است . بر اطراف پایه های گنبد سنگ های بزرگ و آبنماهای سنگی ساخته شده است که داخل آنها کاشی کاری شده است. در قسمت غرب آرامگاه، مجموعه ای از کتابخانه و موزه و میهمان‌خانه وجود دارد. تندیس زیبای در پیشخوان باغ نصب شده است.

عمارت و کاخ خورشید کلات نادری

بنای این کاخ که در وسط باغ بزرگی قرار دارد از آثار دوره نادرشاه افشار است و احتمالا برای سکونت خانواده سلطنتی احداث شده است. نمای این کاخ که به شیوه معماری هندی ساخت است به شکل استوانه است و با سنگ های مرمر سیاه تزیین شده است . بلندی آن در گذشته درحدود ۲۵ متر بوده است. و در حال حاضر به علت خرابی طبقه سوم، ارتفاع کاخ بیش از ۲۰ متر نیست کاخ مجموعه دارای ۱۲ اتاق است که در داخل اتاق ها نیز تزییناتی از نقاشی و گچبری دیده می‌شود.

تصاویری از شاهزادگان نادری بر روی دیوارها نقش شده است که در میان آنها نقوش زرین نیز دیده می شود. در وسط این بنا از سطح پشت بام طبقه اول برجی مدور با ترکهای شبیه نیم ستون معروف به خیاری احداث شده است، این قسمت از برج به صورت سنگ یک پارچه است و ظاهرا یک سوم از ارتفاع بنا را شامل می شود. این قصر در نیمه دوم قرن دوازدهم هجری قمری ساخته شده است

 گنبد هارونیه

تنها اثر باقی مانده از توس قدیم بنای آجری معروف به «گنبد هارونیه» است که در دهه های اخیر به همت انجمن آثار ملی و فرهنگی خراسان مرمت و بازسازی شده است مردم این بنا را «زندان هارون» می نامند و در متون و سفرنامه ها از عناوین مسجد توس، آرامگاه و خانقاه غزالی نام برده شده است  تحقیقات اخیر نشان داده است که هارونیه صرفا به خاطر آرامگاه بنا شده و خانقاهی است که در سده های ۷ و ۸ هجری هم پهلو با یک بنای مذهبی دیگر بر روی خرابه های ابنیه کهن ساخته شده است، این بنا مشتمل بر یک فضای وسیع مربع گنبد دار به ارتفاع حدود ۲۵ متر و وسعت ۱۱۸۱۲ متر است در انتهای این بنا سه حجره با اتاقک با تزییناتی شامل گچبری قرار دارد. تزیینات خارجی آن منحصر به قاب‌های عمودی و ستون نما‌ های طرفین ورودی است.

کوه سنگی از مکان های دیدنی خراسان رضوی

به نقل از روزنامه خراسان و طبق منابع تاریخی، به قولی شاه‌عباس صفوی روی کوهسنگی مشهد تاج شاهی ایران را بر سر گذاشت. در این زمینه در «منتظم ناصری» نیز آمده است که «در سال۹۹۴ق. مرشدقلی‌خان پس از ورود به مشهد مقررداشت، عباس‌میرزا دوباره به تخت سلطنت جلوس نماید و برای آن ساعتی اختیار کردند. تمام اهل مشهد از شهر بیرون آمدند و اطراف کوهسنگی جمعیت کردند و در دامان آن کوه، تختی مزین به جواهر نصب و برقرار کردند و خطبه سلطنت به نام وی خواندند و مرکز حکمرانی خراسان مشهد شد. »

یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال زیباترین پارک‌های مشهد که در دل دو رشته کوه واقع شده است و علت نام‌گذاری این مکان به نام کوه سنگی نیز همین موضوع می‌باشد و به جرات می‌توان گفت یکی از مکان های دیدنی خراسان رضوی به شمار می‌آید.

این پارک که در جنوب غربی مشهد واقع شده است دارای استخری بزرگ است که با دارا بودن آب نماهای زیبایش در کنار کوه نمایی دیدنی را به وجود آورده است.نکته جالب توجه دیگر درباره‌ی این مجموعه آن است که گفته می‌شود شاه عباس در این مکان تاج‌گذاری کرده است. در این پارک موزه‌ی بزرگی نیز واقع شده است که تماشای آثار آن که مربوط به اشیا قدیمی کشور است خالی از لطف نیست.

کوه سنگی

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *