4.3/5 - (21 امتیاز)

استان فارس به واسطه پیشینه درخشان و تاریخ کهن، آثار باستانی چشم نوازی را در خود جای داده است. در این مقاله می‌خواهیم شما را با تعدادی از این آثار و مکان های دیدنی شیراز آشنا کنیم.

دیدنی های شیراز

  • مسجد عتیق و خدایخانه
  • ارگ کریم‌خانی
  • مسجد نصیر‌الملک
  • تنگه چوگان
  • غار شاپور

مسجد عتیق و خدایخانه

مسجد جامع عتیق کهن‌ترین مسجد شیراز است که مسجد جمعه یا آدینه نیز نامیده می شود. بنای اولیه این مسجد در سال ۲۸۱ هجری قمری در زمان عمرولیث صفاری ساخته شده است. بعدها شاه اسحق اینجو در سال ۷۵۲ هجری قمری ساختمانی در میان مسجد بنا کرد که آن را «خدایخانه» یا «دار المصحف» می نامند و مکان نگهداری قرآن مجید و مکان تلاوت آن بوده است. کتیبه سنگی آن از نمونه های ارزنده هنر خطاطی به شمار می رود. این کتیبه به خط «یحیی الجمالي الصوفي» خطاط نامدار زمان شاه اسحق نوشته شده و حاوی جملاتی در شأن قرآن مجید است این مسجد اولین هسته مذهبی در شهر شیراز است که جدا از عملکرد مذهبی نقش اجتماعی – سیاسی نیز داشته است و به همین دلیل دارای ۶ ورودی در اضلاع مختلف است که مهمترین آن ورودی ضلع شمالی است که در دوره صفویه بازسازی شده است.

 ارگ کریم‌خانی از مکان های دیدنی شیراز

ارگ کریم خانی قصر سلطنتی و اندرونی کریم خان زند حاکم شیراز بوده است که در سال ۱۱۸۰ ه.ق به دستور وی ساخته شد و در حال حاضر در شمال شرقی شیراز در حوالی میدان شهدا واقع شده است

کریم خان زند برای ساختن قصر خود ماهرترین سنگ تراشان، معماران و هنرمندان آن عصر را به شیراز دعوت کرد و بهترین نوع مصالح را از شهرها و کشورهای مختلف خریداری کرد و در اختیار کارگران قرار داد. در مدت زمان کوتاهی بنای ارگ ساخته شد. میدان کریم خانی به عنوان تأسیسات حکومتی شهری شامل سه بخش میشد

١. بخش سیاسی که شامل عمارت کلاه فرنگی و دیوان خانه بود.

۲. بخش اقتصادی که شامل بازار وکیل میشد.

 ۳. بخش نظامی که شامل میدان مشق می‌شد. دراین میدان، ارگ به عنوان خانه پادشاه و هسته اصلی میدان عمل می کرد. در ساختن ارگ، معماری نظامی و معماری مسکونی هر دو با هم به کار رفته است، چرا که ارگ، خانه پادشاه می باید از ضریب امنیتی بالایی برخوردار باشد. دیوار بنا در پایین ۳ متر ضخامت دارد و به صورت مخروط ناقص بالا رفته و ضخامت آن در بالا به ۸ متر می رسد. ارتفاع برجها به ۱۵ متر می رسد و در قسمت بالای دیوار محل استقرار سربازان بوده. هشتی ورودی آن فضای بزرگی است که یک در به اصطبل داشته و در حال حاضر مکان فروش بلیط است و در مقابل دری دارد که به پشت بام میرفته است. همچنین در داخل هشتی چند طاق نما برای نشستن وجود دارد. هشتی ارگ نسبت به هشتی دیگر خانه ها تزیینات کمتری دارد. در قسمت باره بند(اصطبل) اتاق هایی مخصوص سرمهتر وجود داشته که هم اینک ویران شده است. این بنا در دوره زندیه به عنوان محل استقرار حکومت و در دوره قاجاریه به عنوان محل زندگی فرمانداران محلی استفاده می‌شده است. عبدالحسین میرزا فرمانفرما حکمران فارس، دستور به بازسازی نگاره های نقاشی شده در این بنا داد. این مکان در زمان پهلوی به عنوان زندان زنان مورد استفاده قرار می گرفت، در وسط آن ساختمانی احداث شده بود که به هنگام مرمت ویران شد.

 مسجد نصیر الملک از مکان های دیدنی شیراز

یکی از مکان های دیدنی شیراز و از مساجد قدیمی شیراز است که در محله گود عربان و در جنوب خیابان لطفلی خان زند و در نزدیکی امامزاده شاه چراغ قرار گرفته است. این بنا به دستور «میرزا حسین علی» ملقب به نصیرالملک که یکی از بزرگان سلسله قاجار بوده ساخته شده است.معماری آن کار «محمد حسن معمار» بوده است. مدت ساخت آن حدود ۱۲ سال و از سال ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۷خورشیدی به طول انجامیده است. مسجد دارای صحن وسیعی است که در سمت شمال مسجد قرار گرفته است. در ورودی دارای طاق نمایی بزرگ است، که سقف آن با کاشی های رنگارنگ مزین شده است . درهای ورودی این مسجد، دو در بزرگ چوبی است که در بالای آن بر روی سنگ مرمر شعری از «شوریده شیرازی» به مناسبت سازنده مسجد و سال اتمام آن نوشته شده است.

مکان های دیدنی شیراز

مسجد دارای دو شبستان شرقی و غربی است. شبستان غربی که پوشش آجری دارد و بیشتر بر روی آن کار شده و زیباتر است، طاق این شبستان بر روی ستون های سنگی و با طرح مارپیچ بروی آن در دو ردیف شش تایی و به تعداد دوازده عدد به نیت دوازده امام قرار گرفته است و همچنین این شبستان دارای هفت درگاه است که آن را به صحن مسجد مرتبط می کند، با هفت در چوبی با شیشه های رنگارنگ است. سنگ تراشی و تزیین این شبستان الهام گرفته شده از مسجد وکیل شیراز است. طاق و دیوارهای این شبستان با کاشی کاری های زیبا تزیین شده است. کف آن با کاشی های فیروزه ای و سقف آن با نقش گل و بته و آیات قرآنی مزین شده است این شبستان در واقع شبستان تابستانه محسوب می‌شده است. شبستان شرقی که به زیبایی شبستان غربی نیست، شبستان زمستانه به حساب می‌آید. دارای هفت ستون بدون طرح و ساده است و در یک ردیف در وسط قرار گرفته است درجلوی شبستان شرقی ایوانی قرار گرفته که با هشت طاق نما ازحیاط مجزا شده است.در آن شبستان دری وجود دارد که به یک چاه آب گشوده می شود.


خرید آنلاین بلیط هواپیما تهران شیراز


هم چنین در این مکان یک حوضچه و یک دالان نیز موجود است. هر دوبر خلاف معمول به خاطر جهت گیری ساختمان قبله در امتداد محور قبله واقع شده است. مسجد دارای دو ایوان شمالی و جنوبی است که شبیه هم نیست و ایوان شمالی زیباتر از ایوان جنوبی است. ایوان شمالی دارای سه نیم طاق در سه طرف است و از سمت چهارم به صحن راه دارد، هم چنین این ایوان دارای ۴ غرفه است و سقف میانی آن با مقرنس کاری و کاسه سازی پنج کاسه مزین شده است. ایوان جنوبی نیز دارای دو گلدسته است و در حیاط آن نیز حوضی مستطیل شکل و سنگی با فواره وجود دارد.

تنگه چوگان از مکان های دیدنی شیراز

تنگه‌ای در نزدیکی شهر بیشاپور در کازرون است. تنگ چوگان محل بازی سنتی چوگان، توسط شاهان ساسانی بوده است و شامل سه روستای تنگ چوگان سفلی، علیا و وسطی است. رود شاپور از وسط آن می گذرد و نقش برجسته های ساسانی در اطراف آن است. نقش مربوط به مراسم تاج گذاری بهرام اول در سمت راست موردتوجه بسیار است. بهرام اول سوار بر اسب در حال گرفتن فر ایزدی از نماد اهورامزدا است. 

مکان های دیدنی شیراز

این نقش مربوط به پیروزی شاپور دوم (ذوالاکتاف) بر یاغیان و شورشیان است که پیروزی شاپور بر امپراتور روم را نشان می دهد. شاپور سوار بر اسب و والرین در مقابل اسب شاپور به نشانه تسلیم زانو زده است که متأسفانه به دلیل عدم نگهداری صحیح در حال از بین رفتن است اما در مجموع باید گفت این نقش سالم ترین نقش برجسته تنگ چوگان است. نقش مورد اشاره در دوردیف حجاری شده در سمت راست اسیران رومی و در سمت دیگر سپاه ایران را نشان می‌دهد.


همچنین در صورتی که قصد سفر به شیراز را دارید توصیه میکنیم که حتما مطلب راهنمای سفر به شیراز را مطالعه کنید تا با اطلاعات مهم شیراز بیشتر آشنا شوید.


غار شاپور 

در فاصله ۲۵ کیلومتری غرب کازرون، در حاشیه رودخانه شاهپور، در کنار جاده شاهی که در زمان هخامنشیان، تخت جمشید را به شوش و در روزگار ساسانی به تیسفون متصل می کرد، در میان حلقه ای از درختان لیمو و پرتقال و خرما، شهر باستانی بیشاپور قرار دارد. این شهر در ردیف بزرگترین شهرهای دوره ساسانی است و با چنین بیشینه‌ی تاریخی امروزه به عنوان یکی از مکان های دیدنی شیراز یاد می‌شود.

مکان های دیدنی شیراز

تنگه طبیعی تاریخی چوگان در کنار ویرانه های شهر باستانی بیشاپور، دارای سه روستا است که عبارت است از: روستای تنگ چوگان بالاتنگ چوگان پایین تنگ چوگان وسطی و رودخانه شاپور در جهت شمال شرقی به جنوب غربی در میان تنگ روان است. غار شاپور در دو سوم ارتفاع کو (کوه شاپور) در ارتفاع ۸۰۰ متری از زمین قرار گرفته و ۱۲۸۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این غار یکی از سه غاری است که در قسمت غرب تنگه چوگان قرار گرفته است. غار شاپور با دهانه‌ای بزرگتر از دو غار دیگر در وسط است، غار سمت چپ از غار شاپور به غار مادر شاپور معروف است و غار سمت راست غار مرمر نامیده میشود.


در صورتی که قصد سفر از اصفهان به شیراز را دارید میتوانید بلیط هواپیما اصفهان شیراز را به صورت آنلاین از گت بیلیت خریداری کنید.


بعد از ورود به غار، مساحتی عریض تر از دهانه وجود دارد و هرچه به طرف عمق پیش رویم از عرض غار کم می‌شود. این غار دارای طول تخمینی ۷۳۶ متر است که پیکرۀ شاپور اول در فاصله ۲۹ / ۸۴ متری از دهانه غار واقع شده است این غار از ۴ گذرگاه بزرگ، ۵ گذرگاه کوچک، ۴ مسیر فرعی و ۳ تالار تشکیل شده است ظاهرا در زمان قدیم تالار‌های غار به وسیله دریاچه‌هایی از یکدیگر جدا می‌شده است که البته امروزه جز ردی از گل و لای چیزی باقی نمانده و به ندرت می‌توان دریاچه‌ها را دید از سقف این غار در همه طرف، آب چکیده و گل فشنگ‌های استالاکید و تماشایی درست کرده که حتی شکل حیوانات را در روی سنگها می‌توان مجسم کرد. این غار به سبب تاریکی و عمق زیاد و وجود آب و لیز بودن پرتگاههای درون غار و نیز وجود غار‌‌های متعدد جنبی، تاکنون هیچ کس موفق نشده همه زوایا و گوشه ها و غارهای درونی آن را کشف کند. اما به موجب اطلاعاتی که ورزشکاران، کوهنوردان و نیز باستان شناسان داده اند، نقشه‌ای از پلان درونی غار تهیه شده است. این غار در حدود یک کیلومتر عمق دارد و در یک بخش به صورت دو طبقه ترسیم شده است.

پرسش های متداول درباره سفر به شیراز

در اینجا به برخی سوالات که در ذهن مسافرین عزیزی که می‌خواند به شیراز سفر کنند ایجاد می‌شود را پاسخ می‌دهیم.

۱) فاصله تهران تا شیراز با ماشین چقدر است؟

این دو شهر تقریبا ۹۴۰ کیلیومتر از یک دیگر فاصله دارند و اگر سفر خود را با ماشین شخصی انجام می‌دهید تقریبا ۱۰ ساعت به طول خواهد انجامید.

۲) بلیط هواپیما تهران شیراز چه قیمتی است؟

قیمت بلیط هواپیما تهران شیراز از ۷۸ تا ۵۶۰ هزار تومان متغیر است. شما می‌توانید بلیط این مسیر پروازی را در وب‌سایت گت بیلیت تهیه نمایید.

۳) بهترین هتل‌‌های شیراز برای اقامت کدام هتل‌ها هستند؟

هتل برزگ شیراز، هتل زندیه، هتل بین‌الحرمین، هتل کریم‌خان و هتل آریوبزرن از جمله مجهزترین هتل‌های این شهر هستند که می‌توانید با اقامت در این هتل‌ها لذت سفر را چندین برابر کنید.

۴) بهترین زمان سفر به شیراز چه زمانی است؟

بهترین فصل برای سفر به این شهر فصل بهار و به خصوص ۱۵ اردیبهشت ماه است. این روز به عنوان روز شیراز شناخته می‌شود و جشنواره‌های خاصی در این تاریخ در شهر شیراز برگزار می‌گردد.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *