گت بیلیت خرید آسان و مطمئن بلیط

مکان های ناشناخته مشهد

4.9/5 - (16 امتیاز)

مکان های ناشناخته مشهد، شهر مشهد یکی از 10 شهر بزرگ کشور، واقع در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است.

شهر مشهد در حوضه  رودخانه ” کشف رود” قرار دارد. به دلیل شرایط طبیعی مناسب، از زمان های بسیار دور و پیش از ورود اسلام به ایران نیز محل زندگی ایرانیان بسیاری بوده است.

قبل از به شهادت رسیدن امام رضا(ع)، شهر مشهد، دهکده ای به نام سناباد نوغان بوده است. بعد از به شهادت رسیدن امام رضا (ع) دهکده سناباد به تدریج به نام مشهد، به معنی “حرم حزن انگیز” شناخته شد و امروزه نام سناباد نوغان به کلی فراموش شده است.

شهر مشهد در دوره سلسله افشاریان پایتخت ایران بوده است. در مورخ 8 آبان 1388مصادف با ولادت امام رضا (ع) شهر مشهد به دست رییس جمهور وقت، محمود احمدی نژاد، به عنوان پایتخت معنوی ایران برگزیده شد.

امروزه شهر مشهد بیشتر با آرامگاه امام رضا و به عنوان شهری زیارتی شناخته میشود اما در این مطلب ما تلاش خواهیم کرد که به جاذبه های گردشگری دیگر شهر مشهد بپردازیم. شهر مشهد با قدمت تاریخی خود آثار تاریخی، جاذبه های مذهبی، اماکن تفریحی و مراکز خرید بسیاری را در خود جای داده است.

با ما در ادامه برای آشنایی با مکان های ناشناخته مشهد همراه باشید.

آرامگاه پیر پالان دوز

یکی از اثار تاریخی شهر مشهد آرامگاه پیر پالان دوز است. پیر پالاندوز از عارفان با کرامت، شخصی معنوی و عالمی بزرگ در قرن دهم بوده است. با وجود بار علمی و عرفانی بالای خود، شیخ محمد عباسی مانند مردم عامه، حرفه ای برای گذران زندگی خود داشت، وی شغل پالان دوزی را برگزیده بود و از این رو با نام پیر پالاندوز شناخته شده است.

آرامگاه پیر پالان دوز با معماری زیبا خود، مانند طاق ها، کاشی کاری ها، نقوش و ترنج های زیبایش چشم ها را به خود خیره میکند و همچنین آرامش خاصی را در محیط خود به ناظران هدیه میدهد..

آرامگاه پیر پالان دوز با معماری اسلیمی زیبای خود مردم را به خود جذب میکند. با یک نگاه اجمالی، هر رهگذری میخواهد لحظاتی هر چند کوتاه را در فضای آرامبخش، راز آلود و پر نقش و نگار آن بگذراند. آرامگاه پیر پالان دوز در شهر مشهد، خیابان نواب صفوی و ضلع شرقی حرم امام رضا (ع) واقع شده است.


در صورتی که قصد دارید از تهران به مشهد سفر کنید و مکان های مشهد را دیدن کنید می توانید بلیط هواپیما تهران مشهد خود را در گت بیلیت خریداری کنید.


آرامگاه پیر پالان دوز

خانه تاریخی داروغه

خانه تاریخی داروغه یکی از خانه های تاریخی شهر مشهد و باقی مانده از سلسه قاجار است.

خانه تاریخی داروغه با مساحتی برابر 610 متر مربع در نزدیکی حرم مطهر واقع شده است.

خانه تاریخی داروغه به دستور محمد یوسف خان، آخرین داروغه مشهد و توسط معماران و بناهای روس ساخته شد.

سبک معماری خانه تاریخی داروغه میتواند به عنوان آخرین مرحله از معماری سنتی ایرانی، شناخته شود.

در عین وجود سبک اصیل ایرانی،خانه تاریخی داروغه اثراتی از معماری روسی را نیز در خود جای داده است. از این منظر خانه تاریخی داروغه با دیگر خانه های تاریخی شهر مشهد متفاوت است.

دربنای خانه تاریخی داروغه از آجرهایی قالبی در اشکال مختلف، کاشی های هفت رنگ، تزیین های چوبی در زیرسقف و تندیس های کچی در نمای رو به حیاط که همگی نشانه هایی از معماری روسی هستند، استفاده شده است.

خانه تاریخی داروغه در شهر مشهد، خیابان نواب صفوی، در راسته بازار مسگران و در کوچه داروغه واقع شده است.


بیشتر بخوانید: هزینه سفر به مشهد


میل اخنگان

میل اخنگان برجی 17 متری یکی از ابنیه تاریخی در نزدیکی شهر مشهد است.

به نظر تاریخ نویسان میل اخنگان احتمالا آرامگاه گوهر تاج، خواهر گوهر شاد، همسر شاهرخ تیموری از پادشاهان سلسله تیموری است. دلیل وجود این احتمال نقش و نگار های زنانه ای است که روی این برج دیده میشود.

به گفته ساکنین روستای اخنگان، سنگ قبر درون میل اخنگان شکسته شده، طللاهای درونش به سرقت رفته و کاشی زیبای آن نیز یا بر اثر گذر زمان شکسته اند و یا به سرقت رفته اند.

با به سرقت رفتن کاشی های میل اخنگان، نمای خارج آن حالتی لانه زنبوری پیدا کرده است.

میل اخنگان بنایی از نظر معماری حاصل تبدیل شدن معماری ایلخانی به معماری تیموری است. میل اخنگان در 20 کیلومتری شهر مشهد و روستای اخنگان واقع شده است.

برج میل اخنگان

پارک طبیعی هفت حوض

پاک طبیعی هفت حوض در دل کوه های خلج قرار گرفته است و یکی از مکان های ناشناخته مشهد میباشد پارک طبیعی هفت حوض کاملا بکر و دست نخورده است.

بهترین فصل بازدید از پارک طبیعی هفت حوض، فصل بهار است. زیرا که در این فصل با باز شدن گل های شقایق و سر سبزی محیط زیبایی خاصی در پارک طبیعی هفت حوض پدیدار میشود.

محیط اطراف پارک طبیعی هفت حوض با صدای جاری بودن آب، که همواره به گوش میرسد، آرامش غیر قابل وصفی در بازدید کننده ایجاد میکند.

بعد از گذر از پارک جنگلی هفت حوض، به حوض های بزرگ و جداگانه ای میرسید. به این دلیل که این حوض ها بازدید کننده زیادی ندارند، بسیار بکر و دست نخورده باقی مانده اند. پارک طبیعی هفت حوض در فاصله هفت کیلومتری جنوب شرق شهر مشهد قرار گرفته است.


در صورتی که قصد دارید از اصفهان به مشهد سفر کنید و مکان های مشهد را دیدن کنید می توانید بلیط هواپیما اصفهان مشهد خود را در گت بیلیت خریداری کنید.


پارک طبیعی هفت حوض

پارک آبی سر پوشیده موج های خروشان

پارک آبی موج های خروشان یکی از جدیدترین پارک های آبی شهر مشهد است.

بر اساس ادعای مسئولان پارک آبی موج های خروشان، این پارک آبی بزرگترین مجموعه آبی سر پوشیده در جهان است.

موج های خروشان در سال 1394 و با مساحتی برابر 60000 متر مربع افتتاح شد. یکی از بزرگترین و بهترین ویژگی های پارک آبی موجهای خروشان امکان پذیرایی همزمان آن از است.

پارک آبی موج های خروشان دارای دو قسمت و پارک آبی مجزا برای استفاده بانوان و آقایان است. همه افراد خانواده با هم میتوانند روزی شاد را در این مجموعه داشته باشند.

پارک آبی موجهای خروشان دارای 11000 کمد برای آقایان و 7000 کمد برای بانوان است.

به عنوان برخی از امکانات پارک آبی موج های خروشان مشهد میتوان به طولانی ترین رودخانه موج در ایران، استخر، 63 سرسره مختلف و هیجان انگیز، سالن ماساژ پیشرفته، غار نمک و طولانی ترین زیپ لاین سر پوشیده در خاورمیانه، اشاره کرد.

پارک آبی موج های خروشان در شهر مشهد، کیلومتر 2 جاده شاندیز قرار گرفته است.


بیشتر بخوانید: معرفی هتل‌ های شهر مشهد مقدس


بازار رضا

بازار رضا در دوران پهلوی دوم به دستور محمد رضا شاه پهلوی و توسط معمار معروف آن زمان، داریوش بوریو طراحی و تت نظر وی ظرف مدت 11 ماه ساخنه شد.

امروزه بازار رضا یکی از مهم ترین مراکز خرید زائران حرم مطهر امام رضا (ع) و گردشگران است.

از مهم ترین و معروف ترین سوغات های شهر مشهد جدا از سوغاتی هایی مانند جانماز، سجاده و مهر، میتوان به زعفران با کیفیت مشهد و زرشک اعلای آن اشاره کرد.

شما همه این سوغاتی ها واجناس مختلف دیگری را میتوانید به راحتی از بازار رضای شهر مشهد تهیه نمایید. بازار رضا در ضلع شرقی خیابان امام رضا در نزدیکی حرم مطهر امام رضا (ع) واقع شده است.

خروج از نسخه موبایل