مکان های دیدنی کرمانشاه

4.9/5 - (20 امتیاز)

مکان های دیدنی کرمانشاه، استان کرمانشاه با مساحت 93،389،956 متر مربع در غرب کشور قرار دارد. این استان از سمت جنوب با استان ایلام، از سمت شمال با کردستان و از سمت شرق و جنوب شرقی با استان های همدان و لرستان همسایه است. استان کرمانشاه نیز یکی از شهرهای بزرگ ایران است و از نظر جمعیت، نهمین شهر پر جمعیت در کشور میباشد.

کرمانشاه قسمتی از رشته کوه زاگرس است که از قرن چهارم میلادی به وجود آمده است. این شهر در قدیم پایتخت حکومتی دوران ساسانیان و سلجوقیان بوده است. از نظر آب و هوایی شهری گرمسیر است. کرمانشاه یکی دیگر از شهر های فرهنگی و تاریخی ایران میباشد.

طاق بستان,مکان های دیدنی کرمانشاه

طاق بستان

طاق بستان

طاق بستان مکانی تاریخی در دل رشته کوه زاگرس و در 5 کیلومتری مرکز شهر کرمانشاه واقع شده است. قدمت این مکان به بیش از 1700 سال میرسد. طاق بستان از یک تخته سنگ با دو طاق بزرگ و کوچک ساخته شده است. مجسمه ها و اشکال برجسته ی حک شده بر روی طاق های این محل، حکومت دوره ی ساسانیان را نمایش میدهد.

این تصاویر نشان دهنده صحنه های شکار خسرو دوم، فرمانروایی و مراسمات تاج گذار ی حاکمان از جمله خسرو پرویز، اردشیر دوم، شاپور دوم و شاپور سوم نیز میباشند. بر روی طاق بزرگ مراسم تاج گذاری خسرو پرویز با حضور سه تندیس که نشان دهنده فروهر، شاه و آناهیتا(فرشته ای با سمبل سرسبزی و آب) میباشد، دیده میشود. در قسمت پایینی مراسم تاج گذاری یک شوالیه سوار بر اسب قرار دارد که گمان میرود خود خسرو پرویز است که سوار بر اسبش(شبدیز) میباشد. در سمت چپ و راست طاق صحنه های شکار، زنانی در حال نواختن موسیقی، فیل و… ترسیم شده است.

طاق های کوچکتر نیز نشان دهنده تاج گذاری حاکمان دیگر است. در سمت دیگر طاق بستان سنگ نگاره ایست که نشان دهنده پادشاه دوره قاجار پسر فتحعلی شاه با یک کتیبه به خط مستعلیق میباشد. طاق بستان این یادگار تاریخی در مجموع نشان دهنده مذهب، اعتقادات و جواهرات دوره ساسانیان است.

در صورتی که قصد دارید از تهران به کرمانشاه سفر کنید میتوانید بلیط هواپیما تهران کرمانشاه را از سامانه گت بیلیت به صورت آنلاین دریافت کنید.

بیستون

کوه بیستون در شرق کرمانشاه قرار دارد و یکی از مهم ترین مکانهای تاریخی این شهر حساب میشود. سنگ نوشته بیستون و نقش های برجسته بیستون نشان دهنده قدرت و عظمت پادشاه هخامنشی، داریوش اول است. بلندی کتیبه بیستون حدود 15 متر میباشد. سنگ نوشته ها با سه زبان پارسی، ایلامی و بابلی میباشند. متن پارسی در 414 سطر و به صورت یک دست بر روی 5 ستون، متن ایلامی در 593 سطر و بر روی 8 ستون و متن بابلی در 112 سطر و بر روی 1 ستون حک شده اند.

این نوشته ها در قسمت زیرین نقش های برجسته قرار دارند. در سمت چپ تصویر داریوش که لباس پارسی به تن دارد با ریش آشوری و تاج کنگره ای بر سر میباشد. این نقش برجسته نشان دهنده شکوه و قدرت داریوش در مقابل اسیران مجلس است. در این تصویر داریوش در دست چپ خود یک کمان دارد و پای خود را بر روی سینه اولین دشمنش، گئومات گذاشته، دست های گئومات رو به بالا قرار دارد که نشان دهنده حالت التماس است و پشت سر آن هشت اسیر دیگر دیده میشود که دست هایشان از پشت بسته شده است. همچنین پشت سر داریوش تصویر دوتن از یارانش به نام های ویندفرناه (کمان دار) و گوبریاس (نیزه دار) حک شده است. این اسیران به جرم ادعای دروغی(شاهایران هستند) دستگیر شده اند. علاوه بر این آثار دیگری مانند مجسمه هرکول، کتیبه فراتاش، معبد اشکانی، پل خسرو و… در بیستون کرمانشاه قرار دارد.

سراب صحنه,مکان های دیدنی کرمانشاه

سراب صحنه

سراب صحنه

سراب صحنه در شمال شهر دربند، 55 کیلومتری کرمانشاه قرار دارد. نام دیگر سراب صحنه، دربند صحنه میباشد. قدمت این منطقه ی زیبا به دوران پیش از اسلام باز میگردد، همچنین تفریحگاهی برای حاکمان آن دوره بوده است. منشا آب جاری در سراب صحنه از چهار چشمه(چوار کینی) در شمال شهر دربند میباشد.

سراب صحنه دره ای تفریحی و سرسبز است که گردشگران زیادی را مجذوب خود کرده است. درختان انبوه و طبیعت اطراف این چشمه و آبی که از دل کوه بیرون میزند شما را حیرت زده میکند. در فصل بهار و تابستان سراب صحنه محلی مناسب برای تفریح و آبتنی در آبشار سراب میباشد و در فصل پاییز و زمستان نیز زیبایی های منحصر بفرد خودش را دارد. اگر به کرمانشاه سفر کردید حتما به سراب صحنه بروید و از زیبایی و آب و هوای خوب این مکان طبیعی لذت ببرید.

سراب جوانرود

جوانرود شهری در استان کرمانشاه با آب و هوای معتدل میباشد. شغل مردم این شهر کشاورزی و داداری است، همچنین بازارچه مرزی بیشترین منبع در آمدی مردم این شهر است. و مناطق گردشگری این شهر بوستان هلانیه، غارکاوات و سپید برگ میباشد. رودهای زمکان، خور و آب لیلی به صورت دایم در این شهر در جریانند. در دوره صفویه، افشاریه، زندیه حاکمانشان بر این شهر فرمانروایی میکردند. این شهر نیز آثار باستانی و تاریخی زیادی دارد که از تماشای آنها پشیمان نمی شوید.

مسجد شافعی ها,مکان های دیدنی کرمانشاه

مسجد شافعی ها

مسجد شافعی ها

مسجد شافعی ها توسط یک زوج نیکوکار و به سبک ترکی در نزدیکی بازار تاریکه ساخته شده است. معماری زیبا، ستون و قوس های پیچیده در ساخت این مسجد تمام حواس ها را به خود جمع میکند. همچنین نقش سقف ها، گچبری های ظریف و حک شدن آیه های قرآن بر روی آنها، مناره های ریز، تمامی این هنرهای بکار رفته در ساخت این مسجد قابل تحسین است.

غار قوری قلعه

غار قوری قلعه طولانی ترین غار آبی در آسیا و از نظر بزرگی دومین غار در ایران شناخته شده است در شمال شهر جوانرود است و جز یکی از مناطق گردشگری شهر کرمانشاه میباشد. نام این غار بر اساس دو روایت انتخاب شده است، روایت اول: در زمان قدیم روستایی در نزدیکی این غار بوده که اطراف این روستا قلعه های زیادی احاطه کرده بودند یکی از این قلعه ها به شکل قوری بوده است و به همین دلیل نام این غار، قوری قلعه گذاشته شد.

روایت دوم: در دوران ساسانیان قلعه بزرگی ساخته شد که کرد زبانان آنرا گورا قلعه نامیدند و به مرور زمان نام آن به قوری قلعه تغییر کرد.

قدمت این غار به 65 میلیون سال میرسد. طول غار قوری قلعه حدود 12 کیلومتر با عمق 3 هزار متری میباشد.

هنگامی که وارد غار میشوید پس از عبور از راهروی ورودی به اولین تالار غار یعنی تالار مریم میرسید. تالار مریم شبیه دریاچه بزرگیست که اطراف آنرا اشکال زیبا در برگرفته است مانند تصویری شبیه حضرت مریم. در عمق 1000 متری این غار تالار بتهوون قرار دارد.

در این تالار زیباترین استخر آبی در جهان شکل گرفته و قندیل های این غار به گونه ایست که با لمس کردن آنها صدای موسیقی(نت ها) در فضا ایجاد میشود. در عمق 1500 متری این غار تالار عروس قرار دارد. علت نامگذاری این تالار وجود سنگهای کریستالی سفید و درخشان است که هنگام عبورتان از آنجا ردپای شما چنددقیقه ای برجا میماند. در این غار یک تالار دیگر به نام تونل تمیز قرار دارد که با طول 220 متر است که نصف آن را آب فرا گرفته. در عمق 2700 متری این غار شگفت انگیز چهار آبشار وجود دارد که ارتفاع هرکدام حدود 10 متر است.

از سقف این غار قندیل هایی از جنس آهک با طول 2ـ8 متر آویزان میباشند. درجه حرارت داخلی این غار متغییر است و به گونه ایست که در تمام فصول قابل بازدید میباشد. هنگام سفر به کرمانشاه تماشای این غار شگفت انگیز و افسانه ای را از دست ندهید.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *