بهترین زمان سفر به اصفهان

5/5 - (26 امتیاز)

استان اصفهان زیباترین شهر ایران، با گذشت قرن ها (قدمتی بیش از 50 هزار سال) هنوز هم شکوه و جلال خود را حفظ کرده است. اصفهان در منطقه ای نسبتا کوهستانی قرار دارد با آب و هوایی معتدل است. این شهر از نظر بزرگی و جمعیت، با مساحتی حدود 106179 متر مربع سومین شهر بزرگ ایران میباشد.

اصفهان پایتخت حاکمان دوره ی پیشدادیان، سلجوقیان، صفویان و قاجاریان بوده است. اصفهان شهری است پر از بناهای تاریخی و معماری های قدیمی که زیبایی و کیفیت آنها از هزاران سال پیش تاکنون فوق العاده است. اما چرا به اصفهان میگویند نصف جهان؟ شاید به این دلیل است که نیمی از هنر و زیبایی جهان در این شهر قرار دارد، سالانه تعداد زیادی مسافر از سرتاسر دنیا برای دیدن این زیبایی ها به این شهر سفر میکنند.

صنایع دستی و هنر دست شهر اصفهان آنقدر معروف است که جز یکی از صادرکننده های صنایع و هنرهای دستی به کشورهای دیگر به خصوص اروپا میباشد. از معروفترین اثر های هنری این شهر میتوان میناکاری، حکاکی، قالی بافی، نقاشی های مینیاتوری و… را نام برد. اصفهان در فصل تابستان گرم و خشک، در فصل زمستان سرد همراه با بارش برف و باران کم است، اما بهترین زمان سفر به این شهر فصل بهار و پاییز میباشد.

بهترین زمان سفر به اصفهان

بهترین زمان سفر به اصفهان

اصفهان در بهار

بهترین فصل برای گشت و گذار در اصفهان، فصل بهار است. فصل بهار در اصفهان همراه با نسیم های خنک و درختان پرشکوفه، زیبایی این شهر را چندبرابر میکند.

کویر مرنجاب: کویر مرنجاب در قسمت شمال شرقی استان اصفهان قرار دارد. این کویر زیبا در سرزمینی نمک زار با تپه های شنی، در فصل بهار بهترین مکانی است که باید از آن دیدن کنید. قدم زدن برروی سنگ های روان، بالا رفتن از تپه ها و دیدن منظره ی اطراف، شب هنگام تماشای ستارگان در آسمان از لذت های سفر به این کویر زیباست. از تفریح های دیگر در این کویر میتوان شتر سواری و موتور های چهارچرخ را نام برد. هنگام سفر به این کویر زیبا از قلعه مرنجاب، قنات و چاه قدیمی دستکن آن هم دیدن کنید.

کویر ورزنه: کویر ورزنه که به نگین شرق اصفهان نیز معروف است در فاصله 100 کیلومتری تا اصفهان قرار دارد. شهر ورزنه از توابع بخش بن رود اصفهان است، شهری با دشت های گسترده و خشک. وسعت این کویر به 17 هزار هکتار میرسد. تپه های این کویر زیبا به شکل های ماسه ای، هلالی و طولی است که با هربار وزیدن باد تغییر شکل میدهند. این کویر هم مانند کویر مرنجاب زیبایی های خودش را دارد و بهترین زمان سفر به آن تا اوایل اردیبهشت ماه میباشد.

تالاب گاوخونی: تالاب گاوخونی به عنوان یک تالاب بین المللی شناخته شده است که قسمتی از آن در استان یزد و قسمت اعظمی از آن در اصفهان قرار دارد. این تالاب در 30 کیلومتری شهر ورزنه قرار دارد، همچنین از طرفی با کویر مرنجاب همسایه است. از زیبایی های این کویر میتوان به وجود پرندگان بسیاری در این منطقه اشاره کرد. عمیق ترین قسمت این تالاب حدود 1.5 متر عمق دارد و آب موجود در این تالاب از زاینده رود سرچشمه میگیرد.

آبشار لادر: آبشار لادر در 30 کیلومتری خمینی شهر اصفهان قرار دارد. آبشار لادر در دل کوه قرار گرفته و شامل چندین چشمه میشود. از زیبایی های این منطقه سرازیر شدن این آبشارها از دل کوه بر روی صخره ها به سمت پایین میباشد.

آبشار نیاسر: آبشار نیاسر در 53 کیلومتری کاشان، از شهرهای استان اصفهان قرار دارد. این آبشار زیبا از روی تخته سنگ های رسوبی به سمت پایین سرازیر میشود که اطراف آن را منظره ای سرسبز و دیدنی در برگرفته است. بهترین زمان سفر به این مکان فصل بهار است زیرا این آبشار در این فصل پر آب تر از زمان های دیگر است.

آبشار لولاک: آبشار شاه لولاک در نزدیکی شهر چرمهین استان اصفهان قرار دارد. این مکان زیبا سه آبشار دارد که دوتای آن به نام های آب شرشری و چک چک، دایمی هستند و آبشار هلکی موقت است. جالب است بدانید آبشار هلکی تنها در فصل بهار جاری میشود. این آبشار زیبا و طبیعت اطراف آن یکی از مناطق دیدنی و پرطرفدار استان اصفهان میباشد.

آبشار آب ملخ: از آبشار های عجیب ایران میتوان آبشار آب ملخ را نام برد. این آبشار در فاصله 160 کیلومتری اصهفهان و نزدیکی شهر سمیرم قرار دارد. چرا این آبشار آب ملخ نام دارد؟ دلیلش این است که در این آبشار هیچ ملخی زنده نمی ماند، از شگفتی های این آبشار این است که مانند یک آفت کش برای ملخ هاست.

آبشار پونه زار: این آبشار زیبا در 25کیلومتری غرب فریدون شهر قرار دارد و برای رسیدن به آن تقریبا مسافت زیادی را باید پیاده رفت. ارتفاع آبشار پونه زار بیش از 30 متر است و به از نظر مرتفع بودن، در رتبه 6 ام کشور قرار دارد. اطراف این آبشار با روییدن خزه ها و درخت های وحشی زیبایی این منطقه چندبرابر شده است.

اصفهان در تابستان

پارک ساحلی ناژوان: پارک جنگلی ناژوان پوشیده با درختان صنوبر و سر به فلک کشیده و محیط سرسبزی که دارد یکی از مکان های تفریحی اصفهان میباشد. بعدازظهرهای تابستان استراحت زیر سایه های درختان و تفریح در این پارک جنگلی بسیار لذت بخش است. این پارک سرگرمی های زیادی مثل تله سیژ، دوچرخه سواری، شهربازی و… هم برای شما عزیزان در نظر گرفته است. البته از جذابیت های دیگه این پارک باغ پرندگان، آکواریوم، باغ گلها، باغ خزندگان و پروانه هاست که آدم را مجذوب خود میکند.

کوه صفه: کوه صفه اصفهان در جنوب غربی اصفهان قرار دارد. کوه صفه یک محیط سنگی پوشیده با دار و درخت و با امکانات رفاهی و تفریحی مانند باغ وحش، غارها، آبشار، تله کابین و… میباشد. وقتی از بالا ی کوه صفه منظره پایین را نگاه میکنید انگار شهر به زیر پای شماست.

محله جلفا: محله جلفا که در سمت جنوب زاینده رود قرار دارد یکی از مکان های دیدنی و تاریخی شهر اصفهان میباشد. خانه های تاریخی و قدیمی جلفا، گذر گاه ها و کافه های این محله که مربوط به ارمنی ها میباشد زیبایی خاصی دارند که از دیدن و تماشای آنها لذت میبرید.

چهل ستون: کاخ چهل ستون اصفهان در میان یک باغ سرسبز و پر درخت است که علاوه بر طبیعتی که دارد عمارت تاریخی آن نیز تماشاییست. این کاخ زیبا سالانه تعداد بسیاری توریست و گردشگررا به خود جذب میکند. در محیط باغ یک حوض مستطیل شکل بزرگ قرار دارد که دورتادور آنرا درختان کاج، چنار، افرا و نارون قرار دارد که زیبایی این بنا را دوچندان میکند. هنگام سفر به اصفهان حتما به کاخ چهل ستون هم سری بزنید و از تماشای آن لذت ببرید.

شب های تابستان پیاده روی در سی و سه پل با شنیدن آوازهای سنتی که مردم در پایین پل ها میخوانند معرکه است.

اصفهان در زمستان

شهر اصفهان در فصل زمستان هم دیدنی است. سی و سه پل، میدان نقش جهان، عمارت عالی قاپو، باغ پرندگان، بازار قیصریه، پل خواجو، موزه ها و… از مکانهای بسیار زیبا و دیدنی است که در زمستان هم افراد بسیاری از آنها دیدن میکنند.

البته نکته قابل توجه اینجاست که اصفهان شهری چهارفصل است که در تمام فصولش گردشگران زیادی را در خود جای داده و تمامی مکان های دیدنی این شهر تاریخی در بهار، تابستان، پاییز و حتی زمستان، زیبایی های خاص خود را دارند.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *