معرفی فرودگاه مهرآباد تهران

4.9/5 - (8 امتیاز)

استان تهران پایتخت ایران با مساحت 730 کیلومترمربع، امروزه یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای کشور می‌باشد. قدمت این شهر به 5000 سال قبل میلاد می‌رسد. ارتفاع تهران از سطح دریا 1400 کیلومتر بوده و این شهر از سمت شمال به رشته کوه‌البرز و از سمت جنوب به دشت ورامین ختم می‌شود. همانطور که گفته شد جمعیت تهران بسیار زیاد و تعداد رفت‌و‎‌آمد مسافران در این شهر نیز بسیار بالاست. اولین فرودگاه ساخته شده در تهران، فرودگاه بین‌المللی مهرآباد بوده است که در زیر برای شما عزیزان معرفی شده است.

تاریخچه فرودگاه مهرآباد

فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران، اولین فرودگاه ساخته شده در منطقه ای به نام مهرآباد (نام قدیمی آن حسین‌آباد بود) تهران می‌باشد.

 جالب است بدانید به دلیل اینکه در زمان قاجار این منطقه به مهریه عصمت‌الدوله درآمد، مهرآباد جایگزین حسین‌آباد شد.

 در سال 1296 مردم تهران برای نخستین بار یک هواپیما در آسمان شهر خود دیدند که این هواپیما از روسیه به صورت قطعات مجزا، به وسیله ماشین به شهر تهران آورده شده و پس از متصل کردن این قطعات به یکدیگر توسط یک خلبان‌روسی در آسمان تهران و در ارتفاع پایین به پرواز درآمد. 13 مرداد سال 1317 با 20 فروندهواپیمایی، فرودگاه مهرآباد ساخته شد و در سال 1328 عملیات پرواز با هواپیماهای T86 و F33 آغاز شد. در سال 1335 اولین ترمینال این فرودگاه ساخته شد.

همانطور که گفته شد فرودگاه مهرآباد یکی از بزرگترین فرودگاه های ایران بود و تمامی پروازهای داخلی و خارجی (باربری و مسافری) دراین فرودگاه انجام می‌شد تا اینکه دومین فرودگاه، یعنی فرودگاه امام خمینی ساخته شد و از آن زمان تا به حال تنها پروازهای داخلی در فرودگاه مهرآباد صورت می‌گیرد با این حال سالانه حدود 18 میلیون نفر در این فرودگاه بین‌المللی رفت‌ و‌ آمد دارند.

معرفی فرودگاه مهرآباد تهران,تاریخچه فرودگاه مهرآباد,اطلاعات فرودگاه مهرآباد,ترمینال‌های فرودگاه مهرآباد

معرفی فرودگاه مهرآباد تهران

اطلاعات فرودگاه مهرآباد

نام فرودگاه: مهرآباد

ارتفاع از سطح‌دریا: 1208 کیلومتر

موقعیت جفرافیایی فرودگاه مهرآباد: غرب شهر تهران

مساحت فرودگاه: 65000 مترمربع

نوع فرودگاه: بین‌ المللی

فاصله فرودگاه تا مرکزشهر: 15 کیلومتر

کد یاتا: THR

کد ایکائو: OIII

ترمینال‌های فرودگاه مهرآباد

همانطور که گفته شد فرودگاه مهرآباد تهران یکی از فرودگاه‌های بزرگ کشور است و در آن شش ترمینال همراه با امکانات رفاهی ساخته شده است. جالب است بدانید هر یک از پروازها و شرکت‌های هواپیمایی، ترمینال مخصوص به خود را دارند.

ترمینال شماره یک: پروازهای شرکت‌های هواپیمایی کیش‌ ایر و زاگرس در ترمینال شماره یک صورت ‌می‌گیرد. از امکانات ترمینال میتوان وجود نمازخانه، رستوران، سالن عمومی و کافی‌شاپ را نام برد.

ترمینال شماره دو: در ترمینال شماره دو پروازهای شرکت‌های هواپیمایی معراج، نفت، قشم‌ایر، ایران‌ایر، ایرتور و آتا انجام می‌شود. از امکانات ترمینال میتوان وجود نمازخانه، دو سالن ترانزیت و عمومی، کافی‌شاپ ورستوران‌ها را نام برد.

ترمینال شماره سه: در فرودگاه مهرآباد تنها پرواز خارجی که انجام می‌شود مربوط به سفرحج می‌باشد. این ترمینال مخصوص حجاج است.

ترمینال شماره چهار: پروازهای خروجی از شهر تهران به دیگر شهرهای ایران، در ترمینال شماره چهار انجام می‌شود. همچنین پرواز شرکت‌های هواپیمایی آسمان، اترک، ماهان، کاسپین، سپهران و سپاهان در این ترمینال صورت می‌گیرد.

ترمینال شماره پنج: این ترمینال نیز همانند ترمینال شماره سه برای حجاج درنظر گرفته شده است.

ترمینال شماره شش: تمامی پروازهای ورودی به تهران در ترمینال شماره شش انجام می‌شود.

درنتیجه ترمینال شماره یک و دو به منظور ورود و خروج پرواز‌های داخلی استفاده می‌شوند، ترمینال شماره سه و پنج برای ورود و خروج حجاج، ترمینال شماره شش تنها برای پروازهای خروجی و ترمینال شماره چهار تنها برای پروازهای داخلی استفاده می‌شوند.

در صورتی که قصد دارید از اصفهان به تهران به وسلیه هواپیما سفر کنید می توانید بلیط هواپیما اصفهان تهران را به صورت 24 ساعته و آنلاین با مناسب ترین قیمت از گت بیلیت خریداری کنید.

مقاصد پروازی فرودگاه مهرآباد

همانطور که گفته شد پس از ساخت فرودگاه امام خمینی از سال 1386 به بعد تمامی پروازهای خارجی به این فرودگاه انتقال یافت. درنتیجه مقصد پروازهای فرودگاه مهرآباد شهرهای اصفهان، شیراز، کیش، مشهد، ماهشهر، چابهار، عسلویه، یزد ودیگر شهرهای ایران می‌باشد. تنها مقصدخارجی که هنوز هم در این فرودگاه انجام می‌شود سفرحج است.

معرفی فرودگاه مهرآباد تهران,تاریخچه فرودگاه مهرآباد,اطلاعات فرودگاه مهرآباد,ترمینال‌های فرودگاه مهرآباد

معرفی فرودگاه مهرآباد تهران

امکانات رفاهی و پزشکی فرودگاه مهرآباد

از امکانات رفاهی‌ای که فرودگاه مهرآباد برای شما مسافرین گرامی درنظر گرفته است به شرح ذیل می‌باشد:

میز خدمات الکترونیکی شامل: اعلان پرواز، ارایه خدمات ترافیک هوایی، ارایه مجوز تردد دستی و سامانه پذیرش‌ مسافرین.

شعبات بانک‌ها شامل: بانک ملی، پاسارگاد، قوامین، سامان، ملل، انصار و رسالت.

همچنین پارکینگ (مسقف و روباز)، سرویس‌بهداشتی، بوفه، صرافی، صندوق امانات، اینترنت، اتاق مخصوص‌سیگار، اتاق مادر وکودک، وسایل سرگرم‌کننده برای کودک، فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، کافی‌شاپ، دفاتر هتل‌ها و رزرو، دفاتر شرکت‌های هواپیمایی، نمازخانه، سالن عمومی، بسته بندی بار، اجاره خودرو بدون‌راننده، سازمان تاکسیرانی، پمپ بنزین، محل اشیاگمشده، دستگاه‌های خودپرداز و سالن ترانزیت.

اشیا پیداشده در سالن عمومی تحویل پلیس فرودگاه داده می‌شود. اشیا پیداشده در سالن ترانزیت تحویل سپاه سپس دفتر امانات داده می‌شود. اشیا پیداشده در هواپیما تحویل جامه دان فرودگاه داده می‌شود.

یکی دیگر از مواردی که در این فرودگاه مورد توجه است توجه به سلامت مسافران می‌باشد به همین خاطر یک اورژانس شبانه‌ روزی در این مکان قرار دارد. در این اورژانس به صورت 24 ساعته دو پزشک و پرستاران برای خدمت‌ رسانی به مسافران عزیز آماده هستند. از امکانات پزشکی این اورژانس وجود آمبولانس، کمک‌های اولیه، گرفتن نوارقلب، دستگاه شوک‌قلبی و تجهیزات کامل مربوط‌ به احیای قلب و مشکلات ریوی می‌باشند.

شرکت‌های هواپیمایی مسقر فرودگاه مهرآباد

شرکت های هواپیمایی فعال فرودگاه مهرآباد عبارتند از: آسمان، کاسپین، ایران ایرتور، اترک، آتا، معراج، ماهان، شاهین، سپاهان، زاگرس، کیش ایر، هواپیمایی نفت و قشم ایر.

اطلاعات ارتباطی با فرودگاه مهرآباد

اطلاعات پرواز: 199

مرکز تماس فرودگاه: 16102

تماس با مدیریت فرودگاه: 66025343- 021

تماس با اطلاعات ترمینال شماره یک: 61023183- 021

تماس با مدیریت ترمینال: 61023201- 021

تماس با اطلاعات ترمینال شماره دو: 61023189- 021

تماس با مدیریت ترمینال: 61023202- 021

تماس با اطلاعات ترمینال شماره چهار: 61023187- 021

تماس با مدیریت ترمینال: 61023204- 021

تماس با اطلاعات ترمینال شماره شش: 61023196- 021

تماس با مدیریت ترمینال: 61023206- 021

تماس با حراست فرودگاه: 610230290-  021

تماس با اورژانس فرودگاه: 61023280- 021

نشانی اینترنتی فرودگاه: MERABAD.airport.com

نشانی فرودگاه بین‌المللی مهرآباد: تهران، میدان آزادی، خیابان معراج.

امروزه فرودگاه بین‌المللی مهرآباد با مشارکت 15 شرکت هواپیمایی فعال و 280 پرواز روزانه، حدود 18 میلیون مسافر در سال را جا‌به‌جا می‌کند.

شما مسافرین گرامی برای رفتن به فرودگاه مهرآباد به غیر از تاکسی و اتوبوس، میتوانید با مترو خیلی راحت به فرودگاه بروید. ایستگاه‌های مربوط به فرودگاه مهرآباد شامل دو ایستگاه مربوط به ترمینال یک و ترمینال چهار می‌باشد.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *