راهنمای سفر به کرمان

5/5 - (14 امتیاز)

شهر کرمان با مساحت 175069 مترمربع و 1760 متر ارتفاع از سطح دریا، در جنوب شرقی ایران قرار گرفته است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این شهر از سمت شمال با شهر یزد، از سمت جنوب با شهر بم، از سمت شرق با دشت‌کویر و از سمت غرب با شهر رفسنجان همسایه می‌باشد. شهر کرمان در رتبه‌ی 14 کشور از لحاظ بزرگی و وسعت قرار دارد.

از نظر تاریخی، شهر کرمان چهارمین شهرتاریخی کشور است که با گردش در این شهر، به دیرینه بودن آن پی می‌برید. کرمان به عنوان پایتخت در دوره‌های حکومت قراختائیان، آل‌بویه، زندیه، ساسانیان، سامانیان، صفویه، قاجار و هخامنشیان بوده است و آثارهای تاریخی به جا مانده در این شهر دست‌خوش تغییرات هرکدام از این پادشاهان می‌باشد. از نام‌های قدیمی این شهرتاریخی، کارمانیا، بوتیا، ژرمانیا، کارمانی و گواشیر بوده است. (گواشیر یا شهر اردشیر نشان از حکومت پادشاه ساسانی یعنی اردشیربابکان دارد).

ب دلیل وجود شش دروازه در کرمان، این شهر به شهر شش دروزاه نیز معروف است. دروازه‌های این شهر شامل دروازه خراسانی، دروازه ناصری، دروازه وکیل، دروازه رق‌آباد، دروازه سلطانی و دروازه ارگ می‌باشند. مردم ساکن شهر کرمان از قوم‌های مختلف مانند ایل سلیمانی، افشار، بچاقچی و اعراب می‌باشند و با وجود تفاوت ‌فرهنگی که دارند به خوبی در کنار یکدیگر زندگی کرده و بسیار مهمان‌نواز هستند. از نظر اقتصادی شهر کرمان از جایگاه خوبی برخوردار است و بسیاری از صنایع و محصولات این شهر به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

علاوه بر آثار تاریخی، مکان‌های طبیعی و دیدنی بسیاری در کرمان وجود دارد که طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده‌اند. زیبایی و شگفتی‌های این شهر آنقدر زیاد است که قابل وصف نیست و به شما عزیزان پیشنهاد می‌شود برای یک‌بار هم که شده به کرمان سفر کنید و خود نظاره‌گر این شگفتی‌ها باشید.

آب‌ و هوای کرمان

همانطور که گفتیم ارتفاع شهر کرمان از سطح دریا حدود 1760 متر می‌باشد و همین فاصله باعث شده آب‌ و هوای این منطقه به طور کل معتدل و نسبتا خنک باشد. آب‌وهوای این شهر در زمستان بسیار سرد به خصوص شب‌ها و در تابستان نسبتا خنک است.

اما با این حال آب‌ و هوای این استان در هر یک از بخش‌های آن متنوع است. مثلا در قسمت‌های شمالی ‌آب‌وهوا کویری و خشک است، در قسمت‌های جنوبی آب‌وهوا معتدل است، در بخش‌های شمال و شمال‌شرقی آب‌وهوا خنک و معتدل و در بخش‌های جنوب و جنوب‌غربی آب‌وهوا گرم است.

راهنمای سفر به کرمان,بلیط هواپیما,بلیط هواپیما کرمان

کرمان

بهترین زمان سفر به شهر کرمان

کرمان یکی از شهرهای است که در تمامی فصول‌ سال مسافران و گردشگران بسیاری دارد. تنها در فصل تابستان به دلیل هوای نسبتا گرمی که دارد مردم کم‌تری به این شهر سفر میکنند. به طور کل بهترین زمان سفر فصل بهار و پاییز است چرا که هوا معتدل و خنک است. اگر از آن دسته افرادی هستید که عاشق کویرگردی هستید، از اواخر فصل پاییز تا اواخر فصل زمستان بهترین زمان برای این تفریح است.


در صورتی که قصد سفر از اصفهان به کرمان را دارید می توانید بلیط هواپیما اصفهان کرمان را به صورت 24 ساعته و آنلاین از گت بیلیت خریداری کنید.


اطلاعات ضروری شهر کرمان

کد کرمان: 034

مسافت از تهران تا کرمان: 988 کیلومتر مربع

مسافت زمانی تهران تا کرمان با هواپیما: 1 ساعت و نیم

مسافت زمانی تهران تا کرمان با قطار: 14 ساعت

مسافت زمانی تهران تا کرمان با اتوبوس: 12 ساعت

اگر قصد سفر با خودوری شخصی خود را دارید ما به شما دو مسیر معرفی می‌کنیم.

در مسیر اول باید از شهرهای قم، کاشان، یزد و رفسنجان با مسافتی حدود 988 کیلومتر مربع بگذرید تا به مقصد مورد نظر یعنی شهر کرمان برسید

در مسیر دوم باید از شهرهای قم، اصفهان، شهرضا، آباده، مهریز و رفسنجان با مساحتی حدود 1220 کیلومتر مربع بگذرید تا به کرمان برسید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم مسیر اول را انتخاب کنید زیرا هم مسافت کم‌تری باید طی شود و از لحاظ زمانی حدود 10 ساعت در راه هستید.

مکان‌های اقامت در شهر کرمان

هتل کرمان: قدیمی‌ترین هتل شهر کرمان، هتل کرمان است. این هتل قدیمی تا کنون با ارایه بهترین خدمات و امکانات به مسافران، سابقه‌ی بسیار خوبی برای خود به دست آورده است. از امتیازات این هتل نیز می‌توان به نزدیکی به مکان‌های دیدنی شهر و بازار بزرگ و معروف کرمان اشاره کرد.

آدرس: کرمان، بلوار قدس./ تلفن‌تماس: 32512999- 034

هتل پارس: هتل پارس کرمان حدود 18 سال است که ساخته شده و در رتبه‌ی چهارستاره قرار دارد. این هتل یکی از بهترین مکان‌های اقامتی کرمان بوده و دارای سطح بالایی از کیفیت و خدمات می‌باشد. در این هتل نیز ‌سالن‌هایی برای برگزاری کنفرانس دارد که باعث شده رفت‌وآمد در آن بیشتر شود.

آدرس: کرمان، بلوار جمهوری‌اسلامی./ تلفن‌تماس: 32119301- 034

هتل جهانگردی: از هتل‌های پرطرفدار و چهارستاره‌ی دیگر شهر کرمان، هتل جهانگردیست. در این هتل علاوه بر اقامت، اجرای کنفرانس نیز در آن صورت می‌گیرد.

آدرس: کرمان، بلوار جمهوری‌اسلامی، ابتدای بلوارشفا./ تلفن‌تماس: 32445204- 034

هتل گواشیر: هتل سه‌ستاره گواشیر کرمان با ساخت 28 ساله، با ارایه بهترین خدمات و امکاناتی که در اختیار مسافران خود قرار داده است، طرفداران بسیاری جذب خود کرده است.

آدرس: کرمان، بزرگراه امام./ تلفن‌تماس: 32510734- 034

هتل کرمانیا: یکی دیگر از هتل‌های معروف کرمان که از سطح کیفیت و خدمات خوبی برخوردار است، هتل کرمانیا می‌باشد. اگر می‌خواهید به فرودگاه نزدیک باشید این هتل انتخاب مناسبی است.

آدرس: کرمان، بلوار جمهوری‌اسلامی./ تلفن‌تماس: 32515065- 034

در ادامه لیست دیگری از هتل‌ها و مهمانپذیرهای معروف شهر کرمان که گزینه‌ی انتخابی مناسبی برای شما عزیزان می‌باشد را معرفی کرده‌ایم.

هتل هزار: کرمان، پارک نشاط، کوچه‌ی پنجم./ تلفن‌تماس: 32260040- 034

هتل اخوان: کرمان، بلوار شهیدصدوقی./ تلفن‌تماس: 32443179- 034

هتل ناز: کرمان، بلوار شهیدصدوقی./ تلفن‌تماس: 32446786- 034

هتل ارگ‌جدید: کرمان، بلوار جمهوری‌اسلامی./ تلفن‌تماس: 2611381- 034

هتل امین: کرمان، خیابان شهیدچمران./ تلفن‌تماس: 2229464- 034

هتل صحرا: کرمان، خیابان دکتر ناظرزاده./ تلفن‌تماس: 2223198- 034

هتل آپارتمان آسام: کرمان، خیابان شهیدبهشتی./ تلفن‌تماس: 32474840- 034

مجتمع ارم: کرمان، منطقه ارگ جدید./ تلفن‌تماس: 3462450- 034

مهمانسرای کرمان: کرمان، بلوار جمهوری‌اسلامی، چهاراه قدس./ تلفن‌تماس: 2445203- 034

مهمانپذیر ایران: کرمان، خیابان قدس./ تلفن‌تماس: 32223984- 034

مهمانپذیر امید: کرمان، خیابان استقلال./ تلفن‌تماس: 32447488- 034

مهمانپذیر ولیعصر: کرمان، خیابان طالقانی./ تلفن‌تماس: 2224912- 034

مهمانپذیر ابوذر: کرمان، خیابان مطهری./ تلفن‌تماس: ——-

مهمانپذیر سعدی: کرمان، بلوار شهیدصدوقی./ تلفن‌تماس: ——-

مهمانپذیر میلاد: کرمان، بلوار شهیدصدوقی./ تلفن‌تماس: ——

مکان‌های دیدنی در شب شهر کرمان

باغ شازده‌ ماهان: باغ فوق‌العاده زیبای شازده‌ ماهان در 30 کیلومتری شهر کرمان قرار گرفته است، و در سال 1390 در لیست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسید. از زیبایی‌های این باغ می‌توان به محوطه‌ی سرسبز، فواره‌های آب، حوض‌ها، عمارت شاه‌نشین، عمارت اصلی و معماری دیدنی آن که همگی مربوط به دوره‌ی قاجار می‌باشند اشاره کرد. یکی از شگفتی‌هایی که موجب شده این باغ طرفداران بسیاری پیدا کند، زیبایی و درخشش این باغ سرسبز در میان کویر است. با نورپردازی‌هایی که در باغ شازده‌ ماهان صورت گرفته، باعث شده زیبایی این باغ در شب چندبرابر شود.

راهنمای سفر به کرمان,کرمان,بلیط هواپیما کرمان,بلیط هواپیما,

باغ فتح آباد کرمان

باغ فتح‌آباد: باغ فتح‌آباد در 25 کیلومتری شهر کرمان قرار دارد و یکی دیگر از مکان‌های تاریخی مربوط به دوره‌ی قاجار می‌باشد که با اسم بیگلربیگی هم شناخته می‌شود. در محوطه‌ی این باغ یک حوض بزرگ قرار دارد که از درب باغ تا نزدیک عمارت ادامه دارد. اطراف باغ را درختان تنومند و بلندی پوشانده و در انتهای باغ عمارت مرکزی، عمارت‌های چهارفصل قرار گرفته‌اند. روشنایی نور پردازهای داخل باغ و انعکاس تصویر عمارت داخل حوض، زیبایی چشم‌گیری در شب دارد. حیف است به کرمان سفر کنید و باغ فتح‌آباد را نبینید.

یخدان مویدی: همانطور که از اسمش پیداست در قدیم به عنوان یخچال به منظور خنک نگه‌داشتن آب استفاده می‌شده و ساخت آن به دوره‌ی صفویان باز می‌گردد. این یخدان که امروزه یکی از آثار تاریخی کرمان به حساب می‌آید از جنس خشت‌وگل است و آب آن از قنات مویدی فراهم می‌شود. از دیدنی های این یخدان چاله‌ی یخ، مخزن و استخر آن می‌باشد. این مکان در سال 1378 در لیست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسید و گردشگران بسیاری را مجذوب خود کرده است.

راهنمای سفر به کرمان,کرمان,بلیط هواپیما کرمان,بلیط هواپیما

یخدان مویدی کرمان

کویر شهداد: کلوت‌ها شکل‌های طبیعی هستند بر اثر عوامل طبیعی مثل باد تشکیل شده اند. بهترین زمان رفتن به این کویر زیبا فصل پاییز است. در این کویر امکانات تفریحی و رفاهی یرای گردشگران عزیز در نطر گرفته شده است و برای شما این امکان فراهم شده است تا بتوانید یک شب را در کویر بگذرانید. نسیم خنک، آسمان پرستاره در میان کلوت‌های گلدانی شکل و مرتفع از شگفتی‌های این منطقه است.

مسجد ملک: بزرگ‌ترین مسجد کرمان با قدمتی 900 ساله که مربوط به دوره‌ی سلجوقیان می‌باشد، مسجد ملک نام دارد. دورتادور این مسجد شبستان‌ها قرار گرفته اند. در این مسجد یک صحن بزرگ ساخته شده است با سه درب ورودی، چهار ایوان و حیاطی به بزرگی 6000 مترمربع. نورپردازی‌های داخلی و خارجی به کاررفته در مسجد، شب هنگام زیباییش را چندین برابر می‌کند.

شهر کرمان مکان‌های بسیارزیادی برای دیدن دارد که آدم از تماشای آن‌ها به وجد می‌آید، اما مکان‌هایی که در بالا معرفی شده است در هنگام شب زیبایی‌شان دوبرابر می‌شود و لذت تماشایشان چندبرابر.


در ادامه بخوانید: جاذبه های گردشگری کرمان


اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *