معرفی فرودگاه بین‌المللی گرگان

5/5 - (30 امتیاز)

فرودگاه گرگان، شهر گرگان با مساحت 16.152 مترمربع و ارتفاع 160 متری از سطح دریا به عنوان مرکز استان گیلان می‌باشد. این شهر زیبا و دیدنی در قسمت جنوبی گیلان قرار گرفته و از سمت جنوب با شهر سمنان و از سمت شمال با شهرهای ترکمن و آق‌قلا همسایه است. از نام‌های قدیمی این شهر هیرکانیا، استرآباد و دارالمؤمنین می‌باشند.

گرگان در قدیم پایتخت پادشاهان حکومتی چون اشکانیان، ساسانیان، صفویان، قاجاریان و… بوده و امروزه نیز آثار تاریخی از آن دوره‌ها به جا مانده است که نشان از قدمت این شهر دارد. از مکان‌های تاریخی این منطقه می‌توان به شاه‌ تپه، خرگوش تپه، مسجد جامع، مدرسه‌ی عمادیه و کاخ آقا محمدخان اشاره کرد. شهر گرگان یک منطقه‌ی کوهپایه ای است و از پوشش گیاهی بسیار خوبی برخوردار است و طبیعت دیدنی فوق‌العاده ای مانند چشمه کلاته، پارک النگ دره، پارک جنگلی قرق، روستای زیارت و… دارد که آدم را به سوی خود جذب می‌کند.

آب‌ و هوای این شهر به دلیل فاصله‌ی زیاد از سطح دریا معتدل است و تابستان‌هایی گرم و شرجی دارد همچنین زمستان‌هایی سرد و بارانی. هرچند گرگان در هر فصل از سال زیبایی‌های خاص خودش را دارد اما بهترین زمان سفر به این شهر فصل بهار و پاییز است. شهر گرگان از نظر اقتصادی هم در رتبه‌ی خوبی قرار دارد و علاوه بر کشاورزی، دامپروری و صنایع دستی، دارای معادن سنگ و ذغال سنگ و همچنین شرکت‌های صنعتی دیگری‌ است و باعث شده مردم بسیاری در این منطقه مشغول به کار شوند.

مردم گرگان از قوم‌های مختلفی مانند ترک‌ها، سیستانی‌ها، قزاق‌ها، مازندرانی‌ها، بلوچ‌ها، ترکمن‌ها و پارسی زبان‌ها تشکیل شده که با وجود تفاوت‌های زیاد فرهنگی و قومی یا آرامش و صمیمیت در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و بسیار خونگرم و مهمان‌نواز هستند. زیبایی‌های شهر گرگان که شامل جنگل‌ها، مزارع سرسبز، آبشارها، تالاب‌ها و دشت‌های می‌شوند بسیار فوق‌العاده بوده و آدم با دیدن این همه شگفتی به وجد می‌آید.

علاوه بر اتوبوس و قطار یکی از راه‌های آسان و سریع برای سفر به این شهر، هواپیما می‌باشد. در ادامه، فرودگاه بین‌المللی گرگان به شما عزیزان معرفی شده است.

فرودگاه گرگان,معرفی فرودگاه گرگان,بلیط هواپیما گرگان,تاریخچه‌ی فرودگاه گرگان,اطلاعات فرودگاه گرگان,فرودگاه

فرودگاه گرگان

تاریخچه‌ی فرودگاه گرگان

فرودگاه بین‌المللی گرگان که بین شهر گرگان و آق‌قلا قرار دارد حدود 50 سال پیش ساخته شده است. درهمان سال‌های اولیه تأسیس، مساحت این فرودگاه معادل با 100 هکتار با دو باند پرواز با طول 1000 مترمربع بود. فرودگاه گرگان در همان سال‌های اولیه برای دوره‌ای به عنوان پایگاه برای هواپیماهای سم‌پاشی وزارت کشاورزی بود و در دوره‌ای دیگر به عنوان پایگاه برای تبادل مرسولات پستی، مورد استفاده‌ی وزارت پست و تلفن قرار گرفته بود.

دلیل اینکه این فرودگاه مورد استفاده‌ی وزارت‌های گوناگون قرار گرفته و جابه‌جایی مسافران انجام نمی‌شد، عدم وجود امکانات و خدمات مناسب فرودگاهی بود. به منظور گسترش فرودگاه گرگان و مجهز کردن آن به خدمات و تجهیزات مورد نیاز در سال 1374 با مبلغ 1 میلیارد اقدامات لازم صورت گرفت و اولین قدم این طرح ساخت باندی با طول 2300 مترمربع بود.

یک سال بعد یعنی در سال 1375 و به مدت چهار سال قسمت‌های دیگر فرودگاه مانند ترمینال، نصب تجهیزات ناوبری، روشنایی باند، نصب رادار و راه‌اندازی آن و سطوح پرواز آن احداث شدند. همچنین یکی دیگر از این اقدامات، افزایش مساحت فرودگاه به 294 هکتار بوده است. اولین پروازهای مسافربری این فرودگاه در بهمن ماه 1379 به مقصد تهران ـ گرگان تنها دو بار در طول هفته انجام می‌شد.


جهت سفر از گرگان به تهران میتوانید بلیط هواپیما گرگان تهران را با ارزان ترین قیمت و به صورت 24 ساعته از وب سایت گت بیلیت خریداری کنید.


با افزایش چشم‌گیر درخواست‌های سفر هوایی از حدود 8 سال پیش تا کنون تعداد پروازها در طول هفته به بیش از 90 پرواز رسیده است و در رتبه‌ی چهاردهم فرودگاه‌های کشور قرار دارد. طبق آمار گرفته شده در سال 2016 حدود 2435 پرواز در فرودگاه گرگان صورت گرفته که حدود 1.273.108 مسافر و حدود 190.420 کیلوگرم محموله جابه‌جا شده‌اند. با تمام شدن عملیات پیشرفت سطوح پروازی، هواپیماهای پهن پیکر می‌توانند عملیات APPROACH خود را در این فرودگاه انجام دهند.

اطلاعات فرودگاه گرگان

نام فرودگاه: بین‌المللی گرگان

ارتفاع از سطح دریا: 12 متر

مساحت کل فرودگاه: 327 هکتار

فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: 12 کیلومتر

موقعیت قرارگیری فرودگاه: شمال شهر

نوع فرودگاه: همگانی

کد یاتا: GBT

کد ایکائو: OING

تعداد ترمینال: 2 ترمینال

اطلاعات پرواز: 199

تماس با اطلاعات پرواز: 31220199- 017

تماس با دفتر مدیرکل فرودگاه: 31228000- 017

نشانی پست الکترونیکی فرودگاه: Gorgan.info@airport.ir

نشانی اینترنتی فرودگاه: www.gorgan.airport.ir

نشانی فرودگاه: گرگان، 7 کیلومتری جاده‌ی آق‌قلا

فرودگاه گرگان,معرفی فرودگاه گرگان,بلیط هواپیما گرگان,تاریخچه‌ی فرودگاه گرگان,اطلاعات فرودگاه گرگان,فرودگاه

اطلاعات فرودگاه گرگان

ترمینال‌های فرودگاه

فرودگاه بین‌المللی گرگان دارای دو ترمینال می‌باشد. یکی از این ترمینال‌ها مخصوص پروازهای داخلی است که مساحت آن به 4314 مترمربع می‌رسد. ترمینال دیگر مخصوص پروازهای خارجی است و مساحت آن به 4500 مترمربع می‌رسد. هریک از این ترمینال‌ها دارای امکانات رفاهی برای آسایش حال مسافران گرامی می‌باشد.

مقاصد پروازی فرودگاه

مقصد پروازهای داخلی فرودگاه بین‌المللی گرگان به طور منظم و هفتگی به فرودگاه‌های شهر تهران، مشهد، اصفهان، بندرعباس، کیش، زاهدان، رشت و تبریز می‌باشد.

همچنین مقصد پروازهای خارجی فرودگاه بین‌المللی گرگان به عتبات عالیات، نجف و فرودگاه شاهزاده محمدبن العزیز می‌باشد و پروازهای عتبات عالیات با هواپیمای A340 توسط شرکت هواپیمایی سعودی صورت می‌گیرد.

امکانات رفاهی و پزشکی فرودگاه

دفاتر فروش بلیط: دفاتر فروش بلیط شرکت‌های هواپیمایی فعال در فرودگاه برای شما امکان خرید بلیط درهمان لحظه و یا قرار دادن نام شما در لیست انتظار را فراهم می‌نمایند.

دستگاه‌های خودپرداز: وجود دستگاه‌های خودپرداز در فرودگاه دسترسی شما به کارهای بانکی‌تان را راحت‌تر می‌کند، این خودپردازها در ترمینال‌های فرودگاه قرار گرفته‌اند.

دسترسی به اینترنت: در تمامی بخش‌های فرودگاه گرگان دسترسی به اینترنت رایگان برای مسافرین گرامی وجود دارد.

قسمت امانت: اگر شما برای مدتی به وسایل تان نیاز نداشته باشید و نخواهید همراه خود در فرودگاه حمل کنید، می‌توانید آن‌ها را به مسئولین این بخش به امانت بگذارید.

اداره پست: بخش پست فرودگاه به منظور ارسال یا دریافت بسته‌ی پستی شما می‌باشد. مثلا اگر تنها بخواهید یک بار ارسال کنید یا مرسوله‌ای برای شما فرستاده شده باشد باید به این بخش مراجعه نمایید.

رستوران: وجود رستوران‌های با کیفیت در فرودگاه گرگان یکی از دیگر امتیازات آن است و شما می‌توانید هر زمان که گرسنه شدید با رفتن به رستوران و خوردن یک غذای گرم، انرژی از دسته رفته را به خود بازگردانید.

کافی‌شاپ: مواقعی که پروازها تاخیر دارند یا احساس خستگی می‌کنید، رفتن به کافی‌شاپ و نوشیدن یک فنجان چای یا خوردن یک میان وعده علاوه بر اینکه شما را سرحال می‌کند، نیمی از زمان معطلی شما را هم کم می‌کند.

ارایه خدمات به افراد توان‌خواه: فرودگاه بین‌المللی گرگان در راستای خدمت به افراد توان‌خواه امکاناتی چون ویلچر، راه عبور مخصوص و… فراهم کرده است.

اتاق مادر و کودک: وجود اتاق مادر و کودک در فرودگاه گرگان باعث می‌شود شما مادران گرامی در صورت تاخیر در پرواز یا مواقع ضروری از امکانات آن مانند وجود پوشک، شیر خشک، لباس و وسایل سرگرم کننده کودکان برای آرام‌ کردن فرزندتان استفاده کنید.

پارکینگ: نیازی نیست نگران ماشین خود در فرودگاه و جای پارک آن باشید چرا که پارکینگ فرودگاه گرگان سرپوشیده است و در طول شبانه روز آماده خدمت‌رسانی به مسافران گرامی می‌باشد.

فروشگاه‌های تجاری: در فرودگاه گرگان چندین فروشگاه تجاری اغذیه، پوشاک و همچنین سوغات شهر گرگان قرارگرفته است.

نمازخانه و سرویس‌ بهداشتی نیز از دیگر امکانات فرودگاه گرگان است.

امکانات پزشکی: در فرودگاه بین‌المللی گرگان از آنجایی که سلامت مسافران از اهمیت بالایی برخوردار است یک اورژانس 24 ساعته همراه با پزشک و پرستار برای ارائه خدمات درمانی و انجام کمک‌های اولیه مستقر می‌باشد. همچنین وجود آمبولانس برای اعزام بیمارانی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان را دارند.

فرودگاه گرگان,معرفی فرودگاه گرگان,بلیط هواپیما گرگان,تاریخچه‌ی فرودگاه گرگان,اطلاعات فرودگاه گرگان,فرودگاه

شرکت های مستقر فرودگاه گرگان

شرکت‌های هواپیمایی مستقر در فرودگاه

شرکت‌های هواپیمایی فعال فرودگاه بین‌المللی گرگان که به طور روزانه و هفتگی پروازهای این فرودگاه را انجام می‌دهند عبارتند از: شرکت هواپیمایی آسمان، شرکت هواپیمایی ایران‌ایر، شرکت هواپیمایی آتاایر، شرکت هواپیمایی پویاایر، شرکت هواپیمایی وارش، شرکت هواپیمایی قشم‌ایر، شرکت هواپیمایی کیش‌ایر، شرکت هواپیمایی بک‌ایر و شرکت هواپیمایی سعودی.

 

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *