راه های پیشگیری از انتقال ویروس کرونا در هنگام سفر

5/5 - (14 امتیاز)

با توجه به شیوع ویروس کرونا و جهانی شدن این بحران گت بیلیت بر خود لازم می‌داند تا با خاطر نشان کردن مخاطره‌آمیز بودن اوضاع فعلی در سرتاسر جهان به بیان نکات مهم بهداشتی در مورد این بیماری و راه‌های پیشگیری از انتقال ویروس کرونا در هنگام سفر بپردازد.

بیماری‌های واگیردار همواره در سرتاسر تاریخ بشر وجود داشته‌اند و مشکلات فراوانی را برایمان پدید آورده‌اند اما آنچه که مسلم است این است که همواره انسان راه درمانی برای این بیماری‌ها یافته است تا از ابتلا انسان‌های بیشتر به ویروس‌ها و تلفات جانی ناشی از آن‌ها جلوگیری کند.

این ویروس نیز از این قاعده مستثنی نبوده و اولین تحقیقات حاکی از ساخت نمونه‌های اولیه واکسن این بیماری است البته قطعا تولید انبوه این واکسن چیزی نیست که به این سادگی‌ها صورت بگیرد.

معرفی بیماری

ویروس کرونا یا همان (covid-19) بیماری خطرناکی است که برای اولین بار از شهر ووهان چین انتشار پیدا کرد. گمانه‌زنی‌های اولیه حاکی از آن بود که این بیماری از طریق سوپ خفاش انتشار پیدا کرده است اما ابعاد جهانی این بیماری و تاثیر غیر قابل انکار آن بر اقتصاد کشورهای مختلف سبب شد تا افکار عمومی را به سمت این موضوع پیش ببرد که این ویروس ساخته دست بشر بوده و به منظور ضربه زدن به کشور‌های توسعه یافته ساخته شده است.

راه های مقابله با کرونا

راه های مقابله با کرونا

خطرناک بودن ویروس کرونا نه در ماهیت خود ویروس بلکه در نحوه انتقال سریع آن از فرد به فرد دیگر است و همین موضوع باعث اهمیت رعایت نکات بهداشتی به خصوص در افراد سالمند برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری است چرا که طبق تحقیقات انجام گرفته افراد کهن سال اصلی‌ترین قربانیان ویروس کرونا هستند.

اما با وجود شرایط بحرانی این روزها همچنان برخی از افراد ناگزیر به سفر کردن برای مقاصد ضروری هستند. در اینجا قصد داریم تا اصلی‌ترین نکات بهداشتی که خطر ابتلا به بیماری کرونا را در هنگام سفر کاهش می‌دهد خدمت شما همراهان همیشگی گت بیلیت ارائه دهیم.

پیشنهاد اکید

پیش از بیان راه‌های جلوگیری از ویروس کرونا در هنگام سفر پیشنهاد می‌کنیم اگر علائم اولیه بیماری کرونا که مشابه سرماخوردگی است را در خود یا اطرافیانتان مشاهده کردید اکیدا از سفر کردن پرهیز نمایید چرا که گاهی این بیماری دوره‌ای ۲ تا ۱۴ روزه به نام دوره کومون یا نهفتگی دارد که علائم بیماری آشکار نیست اما فرد ناقل بیماری کروناست و مستعد انتقال آن به دیگران است.

علائم بیماری

علائم اولیه ویروس کرونا مشابه سرماخوردگی است با این تفاوت که به مرور این علائم شدیدتر می‌شود. این بیماری مستقیما بر روی دستگاه تنفسی و کلیه‌ها تاثیر می‌گذارد بنابرین تنگی نفس و سرفه‌های خشک از شایع‌ترین عوامل این بیماری است. دیگر علائم این بیماری گلو درد، تب شدید، سر درد و آبریزس بینی است.

راه های مقابله با ویروس کرونا

دست خود را مرتبا با آب و صابون بشویید

دست‌ها آلوده‌ترین نقاط بدن هستند و در صورت آلوده بودن تماسشان با اعضای مخاطی مانند دهان یا چشم سبب انتقال بیماری به فرد میگردد. از این رو پیشنهاد می‌شود دست‌های خود را مرتبا با آب و صابون به خوبی شست و شو دهید و حداقل انجام این عملیات ۳۰ ثانیه به طول بینجامد و به هیچ عنوان چشم، دهان و بینی خود را لمس نکنید.

در صورتی که امکان شست و شو با آب و صابون فراهم نیست مواد ضد عفونی کننده دست و دستمال‌های مرطوبی که حاوی الکل هستند جایگزین مناسبی برای از بین بردن ویروس‌ها هستند. مزیت این مواد سهولت در حمل آن‌هاست و می‌توان در هر کجا از ‌آن‌ها برای ضد عفونی کردن دست‌ها استفاده کرد.

راه های مقابه با کرونا

تماس ممنوع

دست دادن و تماس با سایر افراد می‌تواند عامل انتقال بیماری باشد پس برای رعایت حریم شخصی و سلامت خود و دیگران از دست دادن و تماس با دیگران اجتناب کنید.

محل نشستنتان را ضد عفونی کنید

از دیگر راه‌های پیشگیری تمیز کردن صندلی و محیط اطراف آن است چرا که ویروس کرونا قادر است تا چند ساعت یا حتی تا چند روز بر روی سطوح مختلف باقی بماند لذا توصیه می‌کنیم روکش صندلی و هر آنچه در اطراف آن قرار دارد و امکان تماس با آن‌ها وجود دارد با دستمال مرطوب ضد عفونی کنید.

راه های مقابله با کرونا

از تجمعات گریزان باشید

با وجود اینکه امکان انتقال ویروس از طریق هوا به طور قطع تایید نشده است اما احتیاط ایجاب می‌کند از تجمع و محیط‌های شلوغ پرهیز کنید و در صورتی که مجبور به قرارگیری در این محیط‌ها شدید فاصله خود با سایر افراد را حفظ کنید. توصیه سازمان بهداشت جهانی رعایت فاصله حداقل یک متری با دیگر افراد است.

از سرویس‌ بهداشتی عمومی استفاده نکنید

سرویس بهداشتی عمومی از مهم‌ترین مکان‌های انتقال ویروس کرونا هستند و شیرآلات و دستگیره‌های آن به دلیل استفاده مکرر افراد مختلف از مستعد‌ترین مکان‌های تجمع ویروس به شمار می‌روند بنابراین استفاده از این سرویس‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد اما چنانچه مجبور به استفاده از آن‌ها شدید حتما دست‌های خود را به خوبی با صابون و یا مواد ضدعفونی کننده تمییز کنید.

از بردن پول نقد خودداری کنید

اسکناس‌ها نیز یکی از آلوده‌ترین و اصلی‌ترین مناطق تجمع ویروس هستند و رد و بدل شدن آن‌ها میان افراد مختلف احتمال آلوده بودنشان را افزایش می‌دهد پس اگر به فکر سلامت خود هستید از کارت‌های اعتباری به جای پول نقد استفاده کنید. همچنین ضد عفونی کردن کارت‌ها بعد از هر بار استفاده را فراموش نکنید و ترجیحا از قرار دادن آن‌ها در جیب خود خودداری کنید.

راه های مقابله با کرونا

تلفن همراهتان را ضدعفونی کنید

با توجه به این که تلفن همراه ممکن است در هر مکانی مورد استفاده قرار گیرد بنابراین از اصلی‌ترین مکان‌های تجمع ویروس به شمار می‌آید. بهتر است همواره یک دستمال مرطوب برای ضد عفونی کردن آن‌ها همراه خود داشته باشید. همچنین سعی کنید در هنگام برقراری تماس از بلندگوی دستگاه استفاده کنید تا تماس کمتری با گوش و دهانتان داشته باشد.

از ماسک استفاده کنید

استفاده از ماسک می‌تواند راهکاری موثر در تجمعات برای مصون ماندن از ویروس کرونا باشد. در این میان ماسک‌های «N95» با توجه به این که ۹۵ درصد از ذرات بسیار ریز را فیلتر می‌کند می‌تواند انتخاب مناسب‌تری در میان بازار متنوع ماسک‌ها باشد.البته توصیه می‌شود هر چند ساعت یک بار ماسک خود را عوض کنید چرا که ماسک‌ها پس از گذشت چند ساعت به محیطی مرطوب برای تجمع باکتری‌ها تبدیل می‌شوند. توجه داشته باشید در صورتی که امکان خرید ماسک برایتان فراهم نیست می‌توانید به راحتی با دو کش و یک دستمال برای خود ماسک درست کنید.

راه های مقابله با کرونا

از سلامت غذا اطمینان حاصل کنید

تحقیقات انجام شده نشان دهنده این موضوع است که ویروس‌ها در دمای پایین ثبات بیشتری دارند و با افزایش دما شرایط پایداریشان کاهش می‌یابد و نمی‌توانند در دمای بالا ماندگاری چندانی داشته باشند. از این رو اجتناب از خوردن غذاهای خام و نیم پز راهکاری موثر برای جلوگیری ابتلا به ویروس کرونا است.

خواب کافی داشته باشید

کمبود خواب کافی یکی از مهم‌ترین عوامل آسیب به سیستم دفاعی بدن است لذا خواب کافی می‌تواند عامل موثری در پیشگیری از ابتلا به بیماری باشد. توجه داشته باشید که با وجود تمام عوامل بیرونی برخی از جنبه‌های حفاظت از بیماری از درون خودمان شروع می‌شود.

سخن آخر

در پایان متذکر می‌شویم بیماری‌های واگیردار و اپیدمی نیازمند عزمی همگانی و پیشگیری همه جانبه آحاد مختلف جامعه برای کنترل و مهار ویروس هستند. پس بهتر است با رعایت موارد ساده بهداشتی زنجیره گسترش بیماری را از بین ببریم و خود و اطرافیانمان را از ابتلا به ویروس کرونا مصون داریم.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *