تنگه تامرادی

سفر به دل طبیعت – معرفی تنگه تامرادی

4.4/5 - (11 امتیاز)

تنگه تامرادی، سرزمین ما مملو از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی است که هر کدام به تنهایی می‌تواند بیانگرپشتوانه‌ی تاریخی کهن این دیار باشد تنگه تامرادی نمونه‌ای بارز از این دست جاذبه‌هاست. این تنگه را می‌توان یکی از نقاشی‌های بکر طبیعت در منطقه کهکیلویه و بویراحمد دانست که با جاده‌ای به واقع بی‌همتا و دیدنی شروع شده و به آبشار‌ها و چشمه‌های زیبای تنگه ختم می‌گردد.

معرفی

تمام عناصر زیبا شناختی طبیعت به وضوح در سرتاسر این منطقه هویداست از درختان بلوط که نگین سبز رنگش را شکل داده‌اند و در جای جای تنگه قابل مشاهده‌اند تا آبشار‌های با شکوه که بیانگر سرسبزی و طراوت منطقه هستند و چشمه‌ها و حوضچه‌هایی که جلوه‌ی فوق‌العاده دیگری به تنگه تامرادی بخشیده‌اند.

همه‌ی این زیبایی‌ها ما را وادار ‌می‌کند تا کوله‌بار سفر را ببندیم و راهی این منطقه پر رمز و راز شویم.

تنگه تامرادی

 

جاده مخصوص تنگه که به نام جاده سپیدار معروف است سراسر آکنده از درختان بلوط است که در پیچ و خم ‌های متعدد جاده خودنمایی می‌کنند. البته که نمی‌توان از این همه زیبایی به راحتی گذر کرد پس بهتر است در مناطقی که مناسب اتراق هستند توقف کوتاهی داشته باشید تا هم بتوانید از این همه زیبایی طبیعت کمال لذت را ببرید و هم خستگی به در کرده و رانندگی ایمنی داشته باشید.

پس از عبور از جاده محصور کننده این منطقه به نزدیکی آبشار اول می‌رسید. اگر قصد قدم نهادن به دل زیبایی‌های این منطقه را دارید می‌بایست بند کفش‌هایتان را سفت کرده و خود را آماده پیاده‌روی نسبتا سنگینی کنید تا بتوانید آبشار‌ها، چشمه‌ها و غار‌های این تنگه را ببینید و با همه وجود زیبایی‌هایش را درک کنید. در ادامه به معرفی دیدنی‌های این تنگه می‌پردازیم.

آبشارها

آبشارها همیشه به عنوان یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های هر منطقه شناخته می‌شوند و تبلور شکوه و عظمت طبیعت هستند. تنگه تامرادی نیز با ۴ آبشار دلربا از این قاعده مستثنی نیست.

تنگه تامرادی

 

دسترسی به آبشار اول تنگه آسان‌تراز سه آبشار دیگر است و البته می‌توان جلوه زیبایی را همین ابتدا از سقوط آب روان بر پیکریه تخته سنگی که به صورت عمودی قرار گرفته به واقع تماشا کرد. بلندترین آبشاری که در تنگه تامرادی قرار دارد ارتفاعی حدود ۵۰ متر دارد که البته دسترسی به آن کمی مشکل است ولی نمای زیبای آن به خوبی از جاده قابل مشاهده است.

چشمه بلوط عسلی

از دیگر جاذبه‌های دیدنی تنگه تامرادی چشمه بلوط عسلی و حوضچه‌های طبیعی است که از این چشمه نشعت گرفته و تشکیل شده‌اند. اگر اهل آب‌تنی باشید به شرط رعایت احتیاط و همراهی یک راهنما می‌توانید در حوضچه‌های این منطقه آب‌تنی کنید. این چشمه یکی از معروف‌ترین تفرجگاه‌های ییلاقی تنگه تامرادی است.

تنگه تامرادی

غارها

در کنار این همه زیبایی، غار‌های تنگه تامرادی از دیگر جاذبه‌های پر رمز و راز منطقه به شمار می‌آیند. در دل این غار‌ها چشمه‌هایی جاری است که جذابیت آن‌ها را دوچندان کرده‌اند. گاها نیز سقوط قطرات آب از سقف غار حس طراوات و شادابی را به اوج خود می‌رساند.

تاریخچه

همانطور که پیش از این نیز بیان کردیم تنگه تامرادی علاوه براین که به عنوان جاذبه‌ی طبیعی شناخته ‌می‌شود، پشتوانه تاریخی نیز دارد. در واقع جنگ تامرادی در سال ۱۳۰۹ در این منطقه به وقوع پیوسته است. این جنگ که بین طوایف بویر‌احمدی و دولت آن زمان شکل گرفت نهایت به شکست دولت پهلوی انجامید. به گواه تاریخ فرمانده طوایف بویر‌احمدی کی لهراسب بود که با هوش و درایت و شناخت کاملی که از منطقه داشت توانست بر سلاح‌های بیشمار نیروهای حبیب الله شیبانی فرمانده نیروهای دولتی فائق آید.

علاوه بر این دخمه و مقبره ای  که در نزدیکی روستای حسین آباد این منطقه واقع شده است و متعلق به یکی از سرداران نامدار هخامنشی بوده است حکایتگر قدمت تاریخی این منطقه به آن دوران دارد. همچنین گمانه‌زنی‌هایی نیز مبنی بر وقوع جنگ آریو برزن و اسکندر مقدونی در این منطقه وجود دارد.

جغرافیای اطراف

تنگه تامرادی از اطراف به کوه‌های زرآور و ساورز محدود می‌شوند که زیستگاه اصلی جاندارانی چون سنجاب و کبک ایرانی است اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید می‌توانید گذر یکی از این سنجاب‌ها را که بر روی درختان به دنبال بلوط هستند مشاهده کنید. متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل عدم نظارت مسئولین و شکار غیر قانونی زیست بوم این منطقه به شدت مورد خطر قرار گرفته و احتمال انقراض جانداران آن وجود دارد.

تنگه تامرادی

بهترین زمان سفر

دمای هوا در این استان در فصول سرد سال به شدت کاهش می‌یابد و زمان مناسبی برای سفر به تنگه تامرادی نیست .بهترین زمان سفر به این منطقه فصل بهار و تابستان است که هوای نسبتا معتدلی بر منطقه حاکم است.

مسیر دسترسی

به منظور دسترسی به تنگه تامرادی ابتدا به شهر یاسوج رفته و سپس وارد جاده یاسوج بابا شوید. این جاده را حدودا ۲۵ کیلومتر ادامه داده و وارد جاده سپیدار شوید. این جاده، جاده اصلی تنگه تامرادی است که بسیار زیبا و پر پیچ و خم است. البته این جاده به تازگی آسفالت شده و دسترسی به تنگه راحتتر شده است با این حال توصیه می‌کنیم در این جاده با احتیاط رانندگی کنید.

پرسش های متداول

در این بخش به تعدادی از سوالات عزیزانی که قصد سفر به این جاذبه‌ی توریستی را دارند پاسخ می‌دهیم.

۱) تنگه تامرادی در کدام منطقه واقع شده است؟

این تنگه که یکی از جاذبه‌های استان کهکیلویه و بویر احمد است و در این استان واقع گردیده است.

۲) بهترین زمان سفر به این تنگه کدام است؟

بهترین زمان برای سفر به این تنگه فصول بهار و تابستان است.

۳) فلسفه نام گذاری این تنگه بدین نام چیست؟

تامرادی یکی از طایفه‌های بزرگ ایل بویراحمد بوده است که در این منطقه می‌زیسته است و علت نام گذاری این منطقه به نام تنگه بویراحمد نیز همون موضوع است.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *