مکان های دیدنی بندرعباس

5/5 - (10 امتیاز)

سفر به طعم مهیاوه، ماهى برشته؛ ساحل زیبا و گرمای جنوب. بندرعباس که مرکز استان هرمزگان نیز شناخته میشود یکی از شهرهای جنوب ایران است که به خاطر آب‌و‌هوای گرمش، گردشگران نیمه دوم سال را برای سفر به این شهر انتخاب می‌کنند.

بندرعباس بزرگترین بندر ایران است که مقدار بسیار بالایی از ترانزیت کالا از طریق بنادر شهید رجایی و باهنر صورت می‌گیرد. فاصله بندرعباس تا تهران ۱۲۸۷، تا اصفهان ۹۳۱ کیلومتر و تا کرمان نیز ۴۹۱ کیلومتر است.

این شهر زیبا علاوه بر مکان های دیدنی زیبا، آداب و رسوم جذاب و غذاهای خوشمزه دارای ساحل زیبایی نیز میباشد. ساحل زیبای خلیج فارس به تنهایی می‌تواند دلیلی برای سفر به این شهر بندری باشد. ساحل بندرعباس برای شب نشینی‌های دوستانه و خانوادگی بهترین گزینه است.

در گذشته قدیم به دلیل خرچنگ زیادی که در ساحل این دهکده دیده می شد نام آن را به”بندرگاماراو” یا “گامبارائو” یعنی بندر خرچنگ تبدیل نمودند. نام متداول بعدی یعنی “گمرون” یا “گامبرون” به احتمال قوی از لغت پرتغالی “گامارائو” اقتباس شده است.

در سال 1622 میلادی شاه عباس توانست با انگلیسی ها متحدد شود و بدین طریق دست پرتغالی ها را از خلیج فارس کوتاه کند و به افتخار این موفقیت بندر ” گمبرون”بنام بندرعباس تغییر نام پیدا کرد.

تا سال 1650 میلادی بندرعباس حصاری نداشت ولی از زمانی که دور شهر را محصور کردند بر امنیت آن افزوده گردید، سپس انگلیسی ها وهلندی ها دربندرعباس تجارتخانه و در کناره ی دریا عمارت زیبا بنا کردند و چون در بندر لنگرگاه مناسبی وجود داشت اکثر کشتی های بزرگی که از هندبرای ایران و عثمانی و سایر نقاط کالا حمل می کردند در طول راه در بندرعباس لنگر می انداختند.

جاذبه های گردشگری بندرعباس

  • چشمه آب گرم گنو
  • معبد هندوها
  • قلعه فین
  • دره داماش
  • پل لاتیدان
  • حمام گله داری
  • عمارت کلاه فرنگی
  • صید مشتا
  • مسجد جامع دلگشا

چشمه آب گرم گنو

چشمه آبگرم گنو یکی از مناطق دیدنی و جذاب بندر عباس است. این چشمه آبگرم حدود ۳۴ کیلومتر با شهر بندرعباس فاصله دارد و در اطرافش مجتمع‌های توریستی‌ای ساخته شده تا گردشگرانی که به این منطقه سفر میکنند از نظر امکانات رفاهی مشکلی نداشته باشند.

آب این چشمه از آب‌های گوگردی خیلی گرم است و از آن برای آبیاری نخلستان‌ها و استحمام استفاده می‌شود، ولی بوی تند وتیزی هم دارد. ترکیبات آبگرم گنو به گونه‌ای است که بسیاری از گیاهان و جانوران نمی‌توانند در آن زندگی کنند.

از ویژگی‌های خود چشمه گنو که بگذریم نخلستان‌ها و مناظر طبیعی اطراف چشمه می‌تواند لحظات خوبی را برایتان بسازد.همچنین آب و هوای معتدل این منطقه، آن را به یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی بندرعباس تبدیل کرده است. پس اگر به بندرعباس سفر کردید دیدن این چشمه منحصر‌به‌فرد را از دست ندهید.

آدرسهرمزگان، جاده بندرعباس به سیرجان

چشمه آب گرم گنو,مکان های دیدنی بندرعباس,بلیط هواپیما بندرعباس

چشمه آب گرم گنو

معبد هندوها

سال 1210 هجری قمری در زمان پادشاهی ناصرالدین شاه پروسه ساختش آغاز و در زمان مظفرالدین شاه پایان یافت. در آن زمان حاکم آن منطقه محمد حسن خان سعد الملک بود. معبد هندوها که با نام پرستشگاه بت‌گوران هم شناخته می‌شود.

در گذشته فاصله دریایی به نسبت کم ایران و هند، حضور دریانوردان زبردست هرمزگانی و رابطه تجاری ایران و هند باعث شده بود که رفت‌وآمد بین مردم این دو کشور برقرار باشد و تاجران هندی بسیاری به بندرعباس بیایند.


در صورتی که قصد سفر از تهران به بندرعباس را دارید میتوانید بلیط هواپیما تهران بندرعباس را به صورت آنلاین و ۲۴ ساعته از گت بیلیت خریداری کنید.


روایت است که این معبد را یکی از تجار ثروتمند هندی برای رفع نیاز تجار هندی که به ایران می‌آمدند ساخته است. در ساخت این معبد از عناصر معماری بودایی و اسلامی هم استفاده شده است و دیدن گچ‌کاری‌ها و معماری‌اش شما را به فضای هندوستان می‌برد.

آدرسهرمزگان، بندرعباس، بلوار امام خمینی، روبه‌روی بازار روز بندرعباس

قلعه فین بندرعباس,مکان های دیدنی بندرعباس,بلیط هواپیما ارزان,بلیط هواپیما بندرعباس

قلعه فین بندرعباس

قلعه فین

بر روی تپه بلندی در بخش فین بندرعباس، قلعه ای وجود دارد که مشخص است در طول سال‌ها داستان‌های بسیاری را از سر گذرانده. این قلعه یکی از آثار طبیعی بندرعباس است.

باستان شناسان معتقدند قدمت قلعه فین به اوایل ورود اسلام به ایران برمی‌گردد. باستان شناسان بر این باورند که قلعه فین برای کاربردهای نظامی احداث شده است. متاسفانه زلزله سال 1386 بخش زیادی از قلعه را ویران کرده است، اما همچنان دیدن این قلعه خالی از لطف نخواهد بود.

مصالحی که برای ساخت بخش های مختلف قلعه به کار رفته است را می توان سنگ های نامنظم، ساروج و خشت های مربع شکل نامید. دیواری که در گوشه شمال شرقی آن دیده می شود، در اصل برجی مدور بوده است. سفال هایی در قلعه پیدا شده که با وجود آن ها احتمالا تاریخ ساخت آن به دوره ایلخانی و تیموری می رسد. بخشی که به صورت اسکلت فلزی و آجر و سیمان در آن وجود دارد نیز، به گفته کارشناسان بعدها به قلعه فین اضافه شده است.

آدرسهرمزگان، بندرعباس، بخش فین

دره داماش

دره داماش یکی از مکان های طبیعی دیدنی بندرعباس است. اگر از طبیعت‌گردی لذت می‌برید رفتن به دره داماش را حتما در برنامه سفرتان به بندرعباس قرار دهید. این دره یکی از زیباترین دره‌های ایران است و سالانه گردشگران بسیاری از آن دیدن می‌کنند. بین دره داماش رودخانه‌ای جریان دارد که از کوه‌های هماگ سرچشمه گرفته و نهایتا به خلیج فارس می‌پیوندد.

پاییز و زمستان و اوایل بهار بهترین زمان برای رفتن به دره داماش است. کمپ زدن در این منطقه خطرناک است.

آدرس: هرمزگان، بندرعباس، روستای سیخوران


در صورتی که قصد سفر به بندرعباس را دارید میتوانید راهنمای سفر به بندرعباس را مطالعه کنید و از محل های اقامت، سوغات و

مراکز خرید معروف بندرعباس اطلاع پیدا کنید.


پل تاریخی لاتیدان بندرعباس,مکان های دیدنی بندرعباس,سفر به بندرعباس,بلیط هواپیما بندرعباس

پل تاریخی لاتیدان بندرعباس

پل لاتیدان

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری طبیعی بندرعباس پل لاتیدان است. این اثر طولانی ترین پل تاریخی ایران، پل لاتیدا می باشد که در سال ۱۳۷۲، به خاطر سیلی که در روستای نیم کار در شهرستان خمیر جریان پیدا کرد، از زیر خاک بیرون آمد. کارشناسان قدمت این پل را ۵۰۰ سال تخمین زده اند. با اینکه طول آن ۱ کیلومتر بوده و ۲۳۳ دهانه داشته اما امروزه تنها ۳۳ دهانه آن سالم مانده است.

از قسمت شرقی پل ۲۷۰ متر و از قسمت غربی مخروبه هایی به طول ۱۴۷ متر دیده می شود. روی بخشی از پل در پایه های اصلی آبگذرهایی تعبیه شده بوده است که در مواقعی که آب طغیان می کرد و شدید می شد، به راحتی بتواند آب را از پل عبور داده و همچنین وزن پل را کم کند.

درازای پل لاتیدان تقریبا سه برابر سی‌وسه پل است و احتمالا قدمتش به دوران شاه عباس اول برمی‌گردد.

آدرس: ۷۰ کیلومتری بندرعباس، جاده لار

حمام گله داری

قدمت این حمام به دوره قاجار برمی‌گردد. این حمام تا سال 1379 مورد استفاده عموم قرار می‌گرفت. اما پس از آن سازمان میراث فرهنگی بندرعباس حمام گله داری را به موزه مردم شناسی تبدیل کرد. برای آماده سازی موزه، مجسمه‌های مومی در این مکان تعبیه شده است.


بیشتر بخوانید: معرفی فرودگاه بندرعباس


همچنین به همت شهرداری محیط بیرونی حمام فضای سبز وجود دارد تا خانواده‌ها در محیطی نشاط آور به گشت و گذار در این حمام بپردازند. حمام در محله بازاراوزی‌ها قرار دارد. محله‌ای که در مرکز شهر بندرعباس واقع شده است. حمام گله داری بندرعباس یکی از پیشنهادهای خوب برای توریست‌هاییست که دنبال مکان های دیدنی بندرعباس  می‌گردند.

دلیل همنامی این حمام با مسجد گله داری این است که واقفش حاج شیخ احمد گله داری، حمام را وقف مسجد گله داری کرده است. به دلیل شرجی بودن منطقه، هنگام گردش در حمام به مواردی مثل سنگ‌های اسفنجی و دریایی، گچ‌های دست کوب و ساروج بر می‌خورید. دلیل استفاده این مصالح قدرت بالا در جذب رطوبت است.

آدرس: بندرعباس،  محله بازاراوزی‌ها

عمارت کلاه فرنگی

عمارت کلاه فرنگی بندرعباس یکی از مکان های دیدنی این شهر است که با معماری سبک اروپایی در دوره صفویان بنا نهاده شده است. این عمارت به دلیل داد و ستند های داخلی و خارجی بنا نها شده و به همین علت در نزدیکی اسکله بندرعباس ساخته شده بود. دلیل اینکه نام این عمارت کلاه فرنگی انتخاب شده است نوع معماری آن است که از سبک اروپایی الهام گرفته شده است.

عمارت کلاه فرنگی بندرعباس دارای 16 برج و سه دروازه می‌باشد. در هنگام بازدید از این عمارت زیبا می توانید به اسکله قدیمی بندر عباس که در نزدیکی آن قرار دارد هم سری بزنید چرا که دیدنی های این اسکله زیبا هم خالی از لطف نیست.

صید مشتا

یکی از دیدنی های بندرعباس آثار تاریخی نیست بلکه یک روش ماهگیری است که به آن مُشتا گفته میشود. روش این نوع صید ماهی به این صورت است که ماهیگیر زمان جزر و مد را بداند، چوب هایی در ساحل بگذارد و یک تور ماهیگیری به آن وصل کند. به این صورت زمانی که آب بالا می آید، ماهی و آبزیان به داخل آن می روند و با پایین آمدن آب، صید آن ها صورت می گیرد.

البته برای صید ماهی قوانینی وجود دارد و صیادان هر موقع نمی‌توانند هر نوع ماهی مورد نظرشان را صید کنند. برای مثال ماهیگیران در ماه هایی مانند اردیبهشت تا خرداد، اجازه ندارند ماهی شوریده و یا حلوای سیاه و سفید صید کنند. صید میش ماهی همچنین، از اویل مرداد تا پایان شهریور ممنوع می باشد.

مسجد جامع دلگشا,مکان های دیدنی بندرعباس,بندرعباس,بلیط هواپیما بندرعباس

مسجد جامع دلگشا

مسجد جامع دلگشا

در بندرعباس در نبش بلوار طالقانی محله ای بنام دلگشا واقع شده است. مسجد دلگشا نیز در همین محله و در خیابان ساحلی بندرعباس قرار دارد. ساختمان قدیمی مسجد دلگشا در سال ۱۷۵ ه.ق ساخته شده و در سال ۱۳۵۴ شمسی، بیشتر قسمت های آن به جز بخشی از شبستان، بازسازی شده است. از دیدنی های این مسجد میتوان به گچبری‌های استادانه در سرستون‌های مسجد اشاره کرد.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *