معرفی فرودگاه زاهدان

4.9/5 - (9 امتیاز)

فرودگاه زاهدان، شهر زاهدان به مساحت 78 کیلومترمربع و با ارتفاع 1.385 متر از سطح دریا، مرکز استان سیستان و بلوچستان می‌باشد. شهر زاهدان به دلیل مرزی بودن، جایگاه تجاری و نظامی ویژه‌ای دارد. قدمت این شهر به 90 سال می‌رسد و دزداب نام قدیمی آن است که در زمان حکومت رضا شاه به زاهدان تغییر یافت.

زاهدان از سمت شمال با زابل، از سمت جنوب با خاش، از سمت شرق با افغانستان و پاکستان و از سمت غرب با کویر لوت همسایه است. ساکنان این شهر از قوم و فرهنگ‌های مختلفی هستند و گویش اکثر آن‌ها به زبان بلوچی و زبان فارسی با گویش سیستانی می‌باشد، با وجود این تفاوت‌ها مردم شهر زاهدان بسیار مهربان و مهمان‌نواز هستند.

آب و هوای زاهدان گرم و خشک است و در فصل تابستان نیز بسیار گرم و در فصل زمستان سرد است. بهترین زمان سفر به این شهر فصل پاییز و بهار می‌باشد. برای سفر به زاهدان وسایل نقلیه مختلفی مانند اتوبوس، قطار و هواپیما وجود دارد. جالب است بدانید راه‌آهن سراسری ایران به این شهر ختم می‌شود. فرودگاه بین‌المللی زاهدان نیز جزء پنج فرودگاه مهم استان سیستان و بلوچستان است که در پایین معرفی شده است.

تاریخچه فرودگاه بین‌المللی زاهدان

فرودگاه زاهدان به مساحت 900 هکتار در سال 1332 به طور رسمی افتتاح شد. در همان سال‌های اولیه در این فرودگاه تنها امور پست و گمرکات انجام می‌شد که از دو چادر تشکیل شده بود، تا اینکه پس از برنامه‌ریزی در همان سال عملیات ساخت ساختمان فرودگاه آغاز شد و در سال 1335 به پایان رسید.

از سال 1335 با نشست هواپیمای دولتی بر روی باند جدید فرودگاه، برنامه‌ی جابه‌جایی مسافران شروع شد. در سال 1355 در فرودگاه زاهدان پرواز تنها یک بار در هفته انجام می‌شد و تجار ایرانی، پاکستانی و هندی توسط شرکت هواپیمایی ایران در مسیرهای تهران، یزد، زاهدان، کراچی و بمبئی جابه‌جا می‌شدند و همین پرواز نشان از بین‌المللی بودن فرودگاه زاهدان دارد.


در صورتی که قصد سفر از تهران به زاهدان را دارید میتوانید بلیط هواپیما تهران زاهدان را به صورت آنلاین و با مناسب ترین قیمت از گت بیلیت خریداری کنید.


این فرودگاه مجهز به سیستم‌های ناوبری چون ILS-RCAG-NDB و DME-VOR است. فرودگاه زاهدان به صورت 24 ساعته پرواز دارد و از لحاظ ایمنی زمینی دارای CAT7 می‌باشد. بر اساس آخرین آمار به دست آمده از این فرودگاه روزانه 5 الی 8 پرواز داخلی و خارجی صورت می‌گیرد و حدود 10.800 مسافر وارد و 9.500 مسافر از زاهدان خارج می‌شوند.

فرودگاه زاهدان، هشتمین فرودگاه بین‌المللی کشور است و با داشتن موقعیت ویژه‌ای در شرق کشور مانند دوری از مرکز کشور، دسترسی به آب‌های آزاد، وسعت سرزمینی و… اهمیت بسزایی در حمل و نقل دارد.

"<yoastmark

اطلاعات فرودگاه بین‌المللی زاهدان

  • نام فرودگاه: بین‌المللی زاهدان
  • نوع فرودگاه: عمومی
  • کد یاتا: ZAH
  • کد ایکائو: OIZH
  • ارتفاع از سطح دریا: 1391 متر
  • فاصله تا مرکز شهر: 5 کیلومترمربع
  • اطلاعات پرواز: 199 (تلفن گویا)
  • پست الکترونیک: zahedanravabet@gmail.com
  • نشانی اینترنتی: zahedan.airport.ir

ترمینال‌های فرودگاه بین‌المللی زاهدان

فرودگاه بین‌المللی زاهدان دارای سه ترمینال همراه با امکانات رفاهی مجزا می‌باشند. ترمینال داخلی به مساحت 4.200 مترمربع، ترمینال بین‌المللی به مساحت 2.000 مترمربع و ترمینال حج به مساحت 1.250 مترمربع است.

امکانات رفاهی و پزشکی فرودگاه بین‌المللی زاهدان

از امکانات رفاهی که در فرودگاه زاهدان برای رفاه حال مسافران عزیز فراهم شده، شامل موارد زیر می‌باشد.

خدمات بانکی: وجود شعبات بانک‌ها و دستگاه‌های خودپرداز در فرودگاه، دسترسی به بانک و انجام امور بانکی را برای کارکنان و مسافران گرامی آسان کرده است. همچنین شعبه خدمات ارزی بانک ملت به منظور ارائه امور ارزی به مسافران بین‌المللی در ترمینال خارجی قرار دارد.

غرفه‌های تجاری: در این فروشگاه‌ها سوغات و زیورآلات شهر زاهدان به فروش می‌رسد.

بسته‌بندی بار: وسایل شما در هواپیما در قسمت مخصوص حمل بار قرار می‌گیرد و شما به آن‌ها دسترسی ندارید پس باید وسایل خود را بسته‌بندی کنید تا آسیبی به آن‌ها وارد نشود. این کار در فرودگاه زاهدان صورت می‌گیرد و مسئولین مربوطه لوازم شما را بر اساس نوع آن (با استفاده از سلفون یا کارتن) بسته‌بندی می‌کنند.

خدمات افراد معلول: جهت رفاه حال افراد معلول خدماتی مانند ویلچر، راه عبور جداگانه و سرویس‌بهداشتی ویژه معلولین ارائه شده است.

اتاق مادر و کودک: از دیگر امکانات رفاهی فرودگاه اتاق مخصوص نوزادان است و لوازمی از جمله شیرخشک، پوشک، لباس و وسایل سرگرم کننده برای کودکان در این اتاق قرار دارد.

اتاق سیگار: برای اینکه دود سیگار مسافران دیگر را اذیت نکند، افراد مصرف‌کننده می‌توانند به این مکان بروند و از پخش شدن دودسیگار خود در فضای عمومی جلوگیری کنند.

میز خدمات الکترونیکی شامل: اعلان پرواز، ارایه خدمات ترافیک هوایی، ارایه مجوز تردد دستی و سامانه پذیرش‌مسافرین.

قسمت اشیاء گمشده: اگر وسایل شما در داخل هواپیما مفقود شود باید به جامه‌دان فرودگاه مراجعه کنید، اگر در فرودگاه وسایلتان مفقود شده باشد باید به دفتر پلیس فرودگاه مراجعه نمایید و برای یافتن وسایل شخصی مانند تلفن همراه به دفتر حراست فرودگاه مراجعه نمایید.

پارکینگ: در فرودگاه زاهدان یک پارکینگ 24 ساعته قرار دارد که کارمندان و مسافران گرامی می‌توانند خودروی خود را پارک کنند.

خدمات تاکسیرانی: داخل فرودگاه زاهدان جنب اطلاعات پرواز در سالن داخلی، دفتر تاکسیرانی قرار دارد و شما می‌توانید به راحتی و بدون معطلی به مقصد موردنظرتان بروید.

نمازخانه، مانیتور راهنمای گردشگری، مانیتور پخش اطللاعات پرواز، تویزیون، رستوران، کافی‌شاپ، چرخ حمل‌‌بار و سرویس‌بهداشتی نیز از امکانات دیگر می‌باشد.

یکی‌دیگر از امکاناتی که در این فرودگاه در نظر گرفته شده است توجه به سلامت مسافران می‌باشد. به همین خاطر یک اورژانس شبانه روزی در فرودگاه ساخته شد. در این اورژانس به صورت 24 ساعته پزشک و پرستاران برای خدمت رسانی به مسافران و زائران عزیز آماده هستند. همچنین این فرودگاه به صورت شبانه روزی آماده‌ی انتقال هوایی بیماران می‌باشد.

"<yoastmark

مقاصد پروازی فرودگاه بین‌المللی زاهدان

مقصدهای داخلی فرودگاه عبارتند از: تهران، اصفهان، شیراز، گرگان، شیراز، کرمان، مشهد، بندرعباس و چابهار.

مقصدهای خارجی فرودگاه عبارتند از: دبی، کویت، نجف، بغداد، دمشق و جده.

شرکت‌های هواپیمایی مستقر فرودگاه بین‌المللی زاهدان

شرکت‌های هواپیمایی مستقر و فعال فرودگاه بین‌المللی زاهدان شامل 7 شرکت هستند که در پایین معرفی شده‌اند.

هواپیمایی ماهان، هواپیمایی آسمان، هواپیمایی کاسپین، هواپیمایی ایران ایر، هواپیمایی ایران ایرتور، هواپیمایی نفت و هواپیمایی عراق.

نشانی: زاهدان، بلوار شهید مطهری، فرودگاه بین‌المللی زاهدان.

دسترسی به فرودگاه از شهر با تاکسی و یا وسایل حمل و نقل عمومی ممکن است.

 

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *