کویر ورزنه؛ سرزمین شن‌های بهشتی

کویر ورزنه سرزمین شن‌ های بهشتی

4.4/5 - (9 امتیاز)

در این مطلب از گت‌بیلیت درباره یک جاذبه خاص و دیدنی در دل کویر مرکزی ایران صحبت می‌کنیم که به بهشت شنی ایران شهرت دارد و می‌تواند تصورتان از بیابان و تپه‌های شنی را به طور کامل تغییر دهد. نام این کویر ورزنه است که می‌توانید با طی مسافت نسبتا کوتاه از تهران به آن برسید.

نام کویر ورزنه از شهری در نزدیکی آن با همین نام گرفته شده است که قدمتی طولانی دارد و از همین رو جاذبه‌های تاریخی فراوانی دارد که می‌توانید در کنار کویر‌گردی از جاذبه‌های تاریخی این شهر نیز دیدن کنید.

کویر ورزنه؛ سرزمین شن‌های بهشتی

کویر ورزنه

چرا سفر به کویر ورزنه؟

چینش خاص تپه‌های این منطقه که به گونه‌های مختلف هرمی و هلالی قرار گرفته‌اند در کنار پوشش گیاهی و جانوری جذاب مانند روباه شنی و سارگپه و گیاهانی مانند اسکبیل و تق‌ تقو کویر ورزنه را به مکانی تبدیل کرد تا امروزه بزرگترین سایت تفریحی کویری کشور در این منطقه احداث شود.

علاوه بر این می‌توان گفت سکوت و آرامشی که در دل این کویر وجود دارد در هیچ کجای دیگر قابل یافتن نیست. لمس شن‌ها و رمل‌های روان زیر پاهایتان و تجربه‌ دراز کشیدن روی ماسه‌های نرم و خیره‌ شدن به آسمان آبی و غرق شدن در زیبایی‌های یک کویر که هرگز تصور این همه زیبایی را از آن نداریم خود بزرگ‌ترین دلیل برای سفر به این بهشت شنی ایران زمین است.

تفریحات کویر ورزنه چیست؟

پیاده‌ روی

یکی از تفریحات معمول در کویر پیاده‌روی بر روی شن‌ها آن هم اغلبا بدون کفش است. شاید در نگاه اول برای کسی که تجربه پیاده‌روی بر روی شن‌ها را نداشته این موضوع کمی مسخره به نظر بیاید ولی همه‌ی کسانی که پیش از این تجربه کرده‌اند می‌دانند که پیاده روی از تفریحات جذاب کویر است.

کویر ورزنه؛ سرزمین شن‌های بهشتی

کویر ورزنه

شن سواری

این تفریح مانند سرسره سواری بر روی شن‌ها است پس قطعا تجربه‌ای لذت بخش را رقم خواهد زد. کافی است یک بورد همراه داشته باشید که البته می‌توانید از آن‌جا نیز کرایه کنید.

آفرود سواری

همواره آفرودسواری با ماشین های شاسی بخش جدایی‌ناپذیر تفریحات کویری بوده است. در کویر ورزنه این نیزاین امکان فراهم شده است تا لذت گشت و گذار در کویر با ماشین را تجربه کنید. البته رانندگی در این محیط نیازمند مهارت ویژه‌ای است بنابراین معمولا آفرود به همراه یک راننده ماهر انجام می‌گردد تا شما در کمال آرامش از تفریح لذت ببرید.

باگی سواری

از جمله دیگر تفریحات کویر ورزنه که نمی‌توان به راحتی از آن چشم‌پوشی کرد باگی‌سواری است. چرا که بر خلاف آفرود در این وسیله که مخصوص کویر‌نوردی ساخته شده است این امکان را دارید تا خود پشت فرمان نشسته و کنترل خوردو را به دست گیرید. این تفریح به صورت تک نفره و دو نفره انجام می‌گردد.

موتورسواری( چهار چرخ )

شاید بتوان گفت موتور سواری جذاب‌ترین تفریح کویر ورزنه به شمار می‌آید. می‌توانید این موتور‌های چهارچرخ را در آنجا کرایه کنید. التبه این تفریح مستلزم استفاده از عینک مخصوص است چرا که امکان رفتن شن‌ها در داخل چشم زیاد است.

پاراگلایدر ورزنه

تفریح دیگری که عظمت و زیبایی کویر ورزنه را به بهترین شکل مقابل چشمانتان قرار می‌دهد پرواز بر فراز رمل‌های طلایی با پاراگلایدر است. در نزدیکی این کویر دو سایت پاراگلایدر قرار دارند که می‌توانید با مراجعه به آن‌ها از ساعت ۸ تا ۱۶ پرواز با پاراگلایدر را تجربه‌ کنید. علاوه بر این آموزش پاراگلایدر سواری نیز در این محل داده می‌شود.

علاوه بر این شتر سواری، زیپ‌لاین و عکاسی در کویر به خصوص در شب از جمله تفریحاتی است که تجربه‌ی آن‌ها در کویر ورزنه این سفر را برایتان خاطره‌انگیز ‌تر خواهد کرد.

جاذبه‌های شهر سفیدپوش ورزنه

شهر کویری ورزنه یکی از عجیب‌ترین شهر‌های ایران زمین است. جایی که بسیار از مردم سفیدپوش هستند. در واقع زنان این شهر به جای استفاده از چادر مشکی از چادر سفید استفاده می‌کنند و مردان نیز تمایل به استفاده از رنگ سفید دارند. دلیل استفاده از رنگ سفید توسط مردم این شهر گرمای منطقه است. در واقع رنگ سفید به گرمای کمتری نسبت به رنگ تیره به خود جذب می‌کند و این نشان‌دهنده هوشمندی مردم این منطقه در تطابق با شرایط محیطی است.

مسجد جامع ورزنه

یکی از قدیمی‌ترین بنا‌های شهر ورزنه مسجد جامع آن است که گفته می‌شود قدمت آن به دوران تیموریان باز‌ می‌گردد. گفتنی است که این بنا چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است و هنرمندان نیز آن را تزیین کرده‌اند. امروزه این مسجد اصلی‌ترین محل تجمعات مذهبی شهر به شمار می‌آید.

قلعه قورتان

از دیگر جاذبه‌های نزدیک ورزنه قلعه قورتان در روستایی با همین نام است. این قلعه که مانند یک شهرک مسکونی است در گذشته‌های دور محل زندگی تعداد زیادی از اهالی منطقه بوده است و هنوز بخش‌هایی مانند مساجد، بازار، کبوترخانه و حمام آن سالم مانده است و امکان بازدید از آن‌ها وجود دارد. قلعه قورتان پس از ارگ بم دومین ارگ بزرگ خشتی جهان به شمار می‌آید. جالب است بدانید زبان مردم این منطقه با مردم منطقه ورزنه متفاوت است که این خود نشان‌ دهنده فرهنگ غنی و مستقل مردم آن است.

کبوتر خانه از جاذبه‌های ورزنه

کبوترخانه ورزنه

در میان دیدنی‌های قورتان کبوترخانه آن شهرت بیشتری دارد چرا که این بنا با وجود گذشت زمان فراوان از ساخت آن همچنان استوار مانده و شکل ظاهری خود را حفظ کرده است.در گذشته ساخت کبوترخانه در اطراف شهرهای یزد و اصفهان مرسوم بوده است و از این بنا به عنوان محلی برای غذا دادن و نگهداری کبوتران استفاده می‌شده است.

پل صفوی

آخرین پلی که در دوران صفوی بر روی زاینده رود ساخته شد پل صفوی در شهر ورزنه است. این پل که از آجر و سنگ و ساروج ساخته شده است دارای ۱۰ دهنه و ۱۱ ستون است و هنوز هم پابرجا بوده و مورد استفاده اهالی شهر می‌باشد.

پل صفوی از جاذبه‌های ورزنه

پل صفوی ورزنه

دریاچه نمک خارا

جاذبه‌ای که به گونه‌ای نقش درمانگری را دارد دریاچه نمک خارا است. خارا نام دیگر ورزنه است و به همین دلیل به این دریاچه نمک، خارا می‌گویند. قرارگیری در محیط این دریاچه نمک می‌تواند عفونت و بیماری را از بدنتان پاک کند. دریاچه نمک خارا یکی از مهم‌ترین معادن استخراج نمک کشور به شمار می‌آید.

 گاوچاه

گاوچاه روش قدیمی برای استخراج آب از چاه بوده است که البته به دلیل مکانیزه شدن و روی کار آمدن وسایلی چون موتور برق در حال فراموشی بود اما خوشبختانه به همت فردی به نام ابراهیم حیدری این روش احیا و بازسازی شد و امروزه به عنوان یکی از جاذبه‌های شهر ورزنه شناخته می‌شود.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *