دیدنی های نطنز، نگین سرسبز و خوش آب و هوای اصفهان

5/5 - (9 امتیاز)

دیدنی های نطنز، نطنز یکی از شهرستان های استان اصفهان میباشد که به دلیل آب و هوای بسیار عالی به نگین سرسبز کویر نیز معروف است. شهر نطنز در گذشته به دلیل داشتن طبیعت باطراوت به باغ‌شهر معروف بوده است. نطنز شهری با پیشینه ای قدیمی و تاریخی چند هزار ساله دارد. همچنین بیش از یکصد اثر تاریخی و طبیعی این شهر در فهرست آثار ملی ثبت شده است. نطنز در ۱۲۰ کیلومتری شمال شرق شهر اصفهان قرار دارد. در این مطلب از مجله گردشگری گت بیلیت ما به معرفی شهر نطنز و جاذبه‌های گردشگری که در سفر به شهر نطنز می‌توانید ببینید صحبت خواهیم کرد.

روستای تاریخی ابیانه

روستایی ابیانه در بخش مرکزی شهرستان نطنز قرار گرفته است. این روستا در دامنه کوه‌های کرکس و در ارتفاع 2222 متری از سطح دریا واقع شده است. ابیانه قدمت تاریخی چهار هزار ساله دارد و در دوره صفویه، هنگامی که شاهان صفوی برای ییلاق به نطنز سفر میکردند، بسیاری از نزدیکان آنها و درباریان ترجیح می ‏دادند در این روستا اقامت نمایند.

خانه های ابیانه به شکل حلزونی است و این نوع بافت ساختاری مربوط به سه دوره سلجوقیه، صفویه و قاجاریه می باشد. رنگ سرخ ساختمان های ابیانه شهرت جهانی دارد و ابیانه را علاوه بر آب و هوای بی نظیر آن با رنگ این ساختمان ها نیز میشناسند. خانه های ابیانه به شکل مکعب با درب و پنجره مشبک چوبی ساخته شده که به صورت پلکانی بر روی هم قرار گرفته است. به صورتی که حیاط ساختمان بالایی سقف ساختمان پایینی میباشد. خاصیتی که خاک سرخ استفاده شده در ساختمان های ابیانه دارد این است که هر چه باران بخورد محکم تر می شود.

روستای ابیانه - دیدنی های نطنز,بلیط هواپیما اصفهان,بلیط هواپیما ارزان,

روستای ابیانه – دیدنی های نطنز

گویش مردم این روستا، فارسی با لهجه خاص ابیانه ‏ای است. اهالی این روستا تعصب خاصی بر روی پوشیدن لباس سنتی خود دارند به صورتی که مردان،شلوار گشاد و درازی از پارچه سیاه و زنها نیز از پیراهن بلندی از پارچه‏ های گلدار و رنگارنگ استفاده می نمایند. علاوه بر این، زن های ابیانه معمولا چارقدهای سفیدرنگی بر سر می گذارند.


در صورتی که قصد سفر از تهران به اصفهان را دارید و از دیدنی های نطنز لذت ببرید میتوانید بلیط هواپیما تهران اصفهان را به صورت آنلاین از گت بیلیت خریداری کنید.


روستا ابیانه در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۰۸۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است. مسجد جامع این روستا از مهم ترین اثر تاریخی ابیانه است که در سال ۴۶۶ هجری قمری احداث شد. آرامگاه امامزاده عیسی و یحیی یکی دیگر از آثار تاریخی و مذهبی ابیانه است که دارای معماری متفاوت و جذابی است. صحن و گنبد این امامزاده چهار ضلعی است و در شبستان نیمه باز ستون هایی که متعلق به زمان صفویه است به چشم میخورد. حوض زیبایی که در وسط حیاط قرار دارد توسط کاشی های فیروزه ای فضای دلنشین و آرامش بخشی را به وجود آورده است.

آتشکده نطنز

آتشکده نطنز با قدمت ۱۸۰۰ سال که در دوران ساسانی بنا شده است دارای چهار طاق میباشد و از جنس سنگ ساخته شده است. با توجه به محل قرارگیری این آتشکده در باغی به نام باغ امام جمعه که در کوچه پشتی مسجد جامع نطنز واقع شده است مسیر رسیدن به آن را دشوار کرده است و باید از میان باغ ها برای دسترسی به آن عبور کرد.

آتشکده نطنز - دیدنی های نطنز,بلیط هواپیما اصفهان,بلیط هواپیما مشهد اصفهان

آتشکده نطنز – دیدنی های نطنز

از همین منظور میتوان برای مشاهده قسمتی از این آتشکده بر روی بام خانه های اطراف یا بالای بام مسجد جامع بروید و این بنای تاریخی را مشاهده کرد. در حال حاضر طاق‌های آتشکده به دلیل تخریب در حال مرمت هستند. این اثر تاریخی در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۱۱ با شمارهٔ ثبت ۱۸۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

مسجد جامع نطنز

مسجد جامع نطنز شاهکار معماری دوره ایلخانیان است که در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۱۱ با شمارهٔ ثبت ۱۸۸ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این مسجد که به مسجد جمعه نیز معروف است مجموعه ای از چند بنای مذهبی شامل این مسجد، یک خانقاه، مقبره شیخ عبدالصمد و یک مناره ۳۷ متری است از دوران اولجیاتو خدابنده و پسرش ابوسعید بهادرخان به یادگار مانده است.


بیشتر بخوانید: مکان‌ های ناشناخته اصفهان


مسجد از ۳ ورودی شامل ۱ ورودی جنوبی و ۲ ورودی شمالی برخوردار است که ورودی‌های سمت شمال هم‌سطح حیاط هستند ولی ورودی جنوبی دهلیزی است که با ۱۲ پله بلند به کف راهرو مسجد می‌رسد. قدیمی‌ترین بخش این مجموعه گنبد خانه جنوب غربی مسجد است.

طاق ایوان شمالی در دوره‌های بعد فروریخته ولی بعداً بازسازی‌شده است؛ اما برای بخش تزیینات و کتیبه‌ها اتفاقی نیفتاده است. اگر با خرید بلیط هواپیما اصفهان به این شهر سفر می‌کنید، فقط در لبه هلالی طاق ایوان، قسمت کوچکی از کتیبه قدیمی را مشاهده خواهید نمود. مابین طبقه اول و دوم این ایوان نیز، کتیبه‌ای از دوره صفوی باقی‌مانده است.

مسجد جامع نطنز,دیدنی های نطنز,بلیط هواپیما اصفهان,دیدنی های اصفهان,بلیط ارزان هواپیما

مسجد جامع نطنز

با توجه به کانال قنات آبی که از زیر بنای مسجد عبور میکند در گذشته های دور علاوه بر استفاده نمازگزاران، آب شرب ساکنین پیرامون مسجد را هم تأمین می‌کرد. طبق اسناد به‌دست ‌آمده آب این قنات ۲۰۰۰ سال است که جریان دارد و همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد. مصالح استفاده شده در ساخت این مسجد آجر و ملات است که با آهک پوشانده شده‌ است. همچنین در طول تاریخ بر روی چند کتیبه، تاریخ تعمیرات، بانیان، معماران و استادان مشهوری که در مرمت نقش داشته‌اند نوشته‌شده است.

از دیگر جذابیت های این مسجد محراب دارای کاشی‌های زیبای زرین‌فام بوده است که متأسفانه زمان قاجار سرقت شده و در حال حاضر در موزه لوور فرانسه نگه‌داری می‌شود.

همچنین گنبد مقبره شیخ عبدالصمد هرمی شکل و هشت ضلعی ساخته شده است. براساس لوحه‌ای در بقعه شیخ عبدالصمد، ساخت این بقعه به اسماعیل بنای اصفهانی نسبت داده شده ‌است. جداره‌ی بیرونی گنبد توسط تزئینات ساده و هنرمندانه‌ای که از ترکیب  آجر و کاشی‌های فیروزه‌ای شکل گرفته‌اند ساخته شده است و داخل گنبد طرح گلی را مشاهده میکنید که گلبرگ‌های آن رو به پایین حرکت می‌کنند.

قلعه طرق‌رود

قلعه ای تاریخی که نیمی از آن مهریه زنان است و ۲۰۰۰سال قدمت دارد. مساحت این قلعه تاریخی سی هزار مترمربع است. قلعه طرق‌رود دارای چهارصد اتاق، دهلیز و راهرو در سه طبقه است و بر بالای صخره ای مشرف به شهر بنا گردیده است و یکی از مکان های جذاب گردشگری نطنز محسوب می‌شود.

قلعه طرق‌رود که مربوط به دوره اشکانیان است و در تاریخ ۲۸ دی ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۹۵۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است. این قلعه از لحاظ معماری بسیار شبیه ارگ بم میباشد و وجود چاه سنگی در وسط قلعه، پنج برج نگهبانی و همجواری قلعه با بند طرق رود ر زیبایی و شکوه این قلعه تاریخی افزوده و این قلعه رابه عنوان یک اثر شاخص تاریخی در استان اصفهان به همگان معرفی نموده است.

قلعه طرق رود,مکان های دیدنی اصفهان,مکان های دیدنی نطنز,بلیط هواپیما ارزان,بلیط هواپیما اصفهان,بلیط هواپیما

قلعه طرق‌رود

فاصله منطقه گردشگری طرق‌رود تا شهر نطنز ۳۰ کیلومتر و تا استان اصفهان ۹۰ کیلومتر میباشد که در جوار کوه های سر به فلک کشیده کرکس و منطقه شکار ممنوع کرکس قرار گرفته است. همچنین به دلیل چشم انداز فوق العاده زیبا مناظر طبیعی و روستای کشه این منطقه را به یکی از مکان های زیبا شهرستان نطنز تبدیل کرده است.

جالب است بدانید که نیمی از مالکان این قلعه بزرگ، زنان طرق هستند که خانه‌های این بنای بزرگ به عنوان مهریه یا جهیزیه آنان است؛ این نکته نیز در میان مردم شهرت دارد که زنان طرق، در توافق‌نامه به شرط تعمیر و نگهداری اصولی و شایسته، از مهریه خود دست کشیده و این بنای زیبا را به سازمان میراث فرهنگی سپرده‌اند.

آبشار طامه

آبشار طامه در روستایی با همین نام در دل دامنه های کوه کرکس قرار گرفته است. این روستا در ۷ کیلومتر جاده فرعی آسفالت ( ابتدای نطنز سرابان ) در شرق کوه کرکس واقع شده است. این نکته را توجه داشته باشید که مسیر منتهی به این آبشار از نوع مسیر جبهه شرقی میباشد که نسبتا مسیر دشواری است.

در انتها و غرب روستای طامه باغ های روستان قرار گرفته است که در آنجا دو دره‌ی زیبا به چشم میخورد که نام یکی از آنها پاپول نام دارد. در انتهای دره پاپول، آبشار طامه با ارتفاع تقریبی ۲۲ متر به چشم می‌خورد. آب آبشار طارمه از منطقه دلاوان سرچشمه می‌گیرد.

آبشار طامه,دیدنی های نطنز,دیدنی های اصفهان,بلیط هواپیما,بلیط ارزان هواپیما

آبشار طامه

در غرب روستای طامه، دو دره‌ی زیبا به چشم می‌خورد که در واقع باغ‌های روستاییان در آنجا قرار گرفته است. یکی از این دره‌ها‌ی زیبا «پاپول» نام دارد. در انتهای دره پاپول، آبشار طامه با ارتفاع تقریبی ۲۲ متر به چشم می‌خورد. آب آبشار طارمه از منطقه دلاوان سرچشمه می‌گیرد.

روستای طامه و آبشار آن بدلیل واقع شدن در دامنه کوه سر به فلك كشيده کرکس از نقاط بسیار خوش آب و هوا، بي نظير و ییلاقات درجه اول نطنز به شمار می آید. مهمترین سوغات این روستا گلابی است. همچنین از دیگر دیدنی های این روستا می‌توان به چشمه دلاوون، امامزاده سید فاضل طامه با بقعه‌ی دوره تیموری، چشمه لاگله و خانه‌های سنتی با پشت بام هایی با پوشش کاه گل اشاره کرد.


بیشتر بخوانید: کویر ورزنه؛ سرزمین شن‌ های بهشتی


چشمه آب سرخ فریزهند

چشمه آب سرخ فریزهند در ۴۵ کیلومتری شمال‌ غربی نطنز واقع شده است. آب این چشمه به دلیل وجود بی‌کربناته مخلوط، همراه با گاز است و برای درمان بیماری‌های کبد و مجاری صفراوی، معده و روده، بیماری‌های تغذیه و دستگاه گوارش بسیار موثر است. این چشمه در پایان روستایی با همین نام قرار گرفته است.

چشمه آب سرخ فریزهند,دیدنی های نطنز,دیدنی های اصفهان,بلیط هواپیما

چشمه آب سرخ فریزهند

این چشمه که اطرافش را رسوبات حاصله از جریان آب تشکیل می‌دهد در حال حاضر به یکی از جاذبه‌های مهم نطنز تبدیل شده است. از دیگر دیدنی های این روستا میتوان به طبیعت بی نظیر آن و خانه‌های پلکانی روستا اشاره کرد.

یک نظر

  1. مهدی محمدپور پاسخ

    خیلی جالب بود. در قسمتی از متن درباره قلعه طرق رود نوشتید: «قلعه ای تاریخی که نیمی از آن مهریه زنان است و ۲۰۰۰سال قدمت دارد.» منظور از مهریه زنان چیست؟

    1. رضا یزدان‌پناه پاسخ

      ممنونم از نظر شما. این قلعه مهریه زنان طلق بوده ولی الان این زنان به شرط حفظ و نگهداری مهریه خودشون رو بخشیدند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *