مکان های دیدنی شوش

مکان های دیدنی شوش اهواز

5/5 - (10 امتیاز)

شوش در ۴۸ کیلومتری الوان و ۱۱۵ کیلومتری اهواز واقع است. این شهر در راه ترانزیتی اهواز به خرم آباد واقع و عبور خط راه آهن و وجود مراکز دیدنی، تاریخی و طبیعی باعث شده که شوش به عنوان قطب مهم گردشگری در استان مطرح باشد. ما در این مقاله قصد داریم تا مکان های دیدنی شوش را به شما معرفی کنیم. امیدواریم که این مقاله در شناخت شما از شهر شوش در استان خوزستان کمک کرده باشد.

سوغاتی های شوش

شوش دارای سوغاتی‌های فراوانی است که تعدادی از مطرح‌ترین سوغاتی‌های آن عبارت‌اند از: کپوبافی، حصیری که از برگ درخت خرما ساخته و تزیین می شود؛ معرق چوبی، سفالگری، محرق ساقه گندم، نقاشی روی سفال، چوب و سرعه دوزی است.

جاذبه های دیدنی شوش

شوش به عنوان یکی از شهرهای تاریخی استان خوزستان به حساب می‌آید که دارای مکان‌های دیدنی بسیار جذابی برای مسافرین است. شوش دارای کاخ‌ها و عبادت‌گاه‌های قدیمی و بسیار مهم تاریخی است که بسیاری از آن‌ها دارای ثبت جهانی هستند. در این مقاله سعی کردیم تا فهرستی کامل از جذابیت‌های دیدنی شهر شوش خوزستان را برای شما معرفی کنیم. برخی از مکان های دیدنی این شهر عبارت‌اند از:

  • کاخ آپادانای شوش
  • کاخ داریوش
  • آرامگاه دانیال نبی (ع)
  • قلعه تاریخی شوش
  • پارک ملی کرخه
  • زیگورات جغازنبیل
  • ایوان کرخه
  • تالاب بامدژ

کاخ آپادانا از مکان های دیدنی شوش

کاخ آپادانای شوش یکی از مهم ترین مکان های دیدنی شوش است که سالانه پذیرای تعداد زیادی از گردشگران از سرتاسر جهان است. اینجا قصر زمستانی شاهان هخامنشی بوده است. این کاخ به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی بر روی آثار و بقایای عیلامی بنا نهاد شد، دیوار های کاخ از خشت و ستون‌های آن از جنس سنگ است، کاخ آپادانای شوش هخامنشی تجسمی ناب از هنر و تاریخ ایران است.

ویکی‌پدیا در خصوص اتاق‌های کاخ آپادانای شوش این‌گونه نوشته است:

شش حیاط که سه تای آن‌ها بسیار بزرگ دور یک محور شرقی و غربی قرار گرفته‌اند، در داخل مجموعه کاخ‌ها وجود داشته‌اند که به وسیله یک راهروی بزرگ به بخش شمالی مربوط می‌گردیده‌است. سه حیاط کوچکتر در بخش شمالی مجموعه کاخ قرار داشته‌اند.

در ویدیوی زیر می‌توانید یک نمای باز از کاخ داریوش در شوش را مشاهده کنید:

می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این بنای تاریخی در شهر شوش مقاله اختصاصی داخل سایت را مطالعه کنید. در این مقاله بیشتر در رابطه با کاخ آپادانای شوش نوشته‌ایم

کاخ داریوش شوش

این کاخ از واحدهای مختلفی از جمله تالار بار عام، حرم سرا، دروازه و کاخپذیرایی و هم‌چنین سه حیاط مرکزی تشکیل شده است. دیوار های داخلی کاخ با آجر لعابدار منقوش و با طرح های سپاه جاویدان، شير بالدار و نقش گل نیلوفر آبی مزین شده‌اند. این کاخ توسط اردشیر دوم تجدید بنا شده است.

کاخ داریوش شوش

آرامگاه دانیال نبی (ع)

آرامگاه دانیال نبی در شوش یکی دیگر از مکان های دیدنی شوش است. آرامگاه دانیال نبی در ساحل شرقی رودخانه شاوور و روبروی تپه ارگ قرار دارد. رودخانه شاوور از میان شهر عبور می‌کند. دانیال یکی از پیامبران بنی اسرائیل قرن هفتم قبل از میلاد است. اولین واقعه ای که سبب نفوذ دانیال نبی گردید تعبیر خواب نبوکد نصر بود. بدین گونه پیغمبری خود را آشکار نمود و مورد توجه آن پادشاه قرار گرفت.

آرامگاه دانیال نبی در شوش

قلعه تاریخی شوش

این قلعه عصر قاجاریه در خیابان طالقانی شوش واقع است. قلعه شوش که به قلعه آکروپل یا قلعه فرانسوی‌ها نیز شهرت دارد به دست هیات باستان شناسی فرانسوی در سال ۱۸۹۷ میلادی روی بلندترین نقطه شوش بنا شد. این قلعه شباهت زیادی به زندان باستیل فرانسه دارد که با استفاده از آجر های به دست آمده از کاخ داریوش و تعدادی از آجرهای منقوش به خط میخی چغازنبیل به دست معماران دزفولی بنا شده است.


خرید بلیط هواپیما تهران اهواز


به دلیل وجود انواع آجر به ویژه آجرهای کتیبه دار به ابعاد مختلف و منقوش مینایی، می‌توان این قلعه را موزه آجر نامید. این قلعه منحصر به فرد در کنار کاخ آکروپل قرار دارد. پلان قلعه ذوزنقه شکل است و از سال ۱۳۷۱ از این محل به عنوان پایگاه باستان‌شناسی و انبار نگه‌داری اشیاء تاریخی استفاده می‌شود. این‌جا دارای قسمت کلاه فرنگی و برج استوانه‌ای که به عنوان کبوترخانه مورد استفاده بود نیز است. تاریخ‌دوستان بسیاری هر ساله به این قلعه تاریخی در شوش می‌روند. قلعه تاریخی شوش یکی دیگر از مکان های دیدنی شوش و هم‌چنین آثار باستانی ملی به شمار می‌رود.

قلعه تاریخی شوش

پارک ملی کرخه

رودخانه کرخه که از وسط این پارک عبور می‌کند و وجود جنگل‌های انبوه، این منطقه را به یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین نقاط گردشگری شوش تبدیل کرده است همچنین پوشش گیاهی و جانوری متنوعی را در این پارک می‌توانید نظاره گر باشید.

پارک ملی کرخه

زیگورات چغازنبیل

زیگورات چغازنبیل، پرستش‌گاهی ۳۳۰۰ ساله در ۴۵ کیلومتری شوش در بین راه شوش و شوشتر است که در منطقه باستانی هفت تپه، در زمان «اونتاش گال»، پادشاه ایلامی‌ها، برای خدایان‌شان ساخته شده است.

این بنای تاریخی و آثاری که بر اثر کاوش‌های باستانی از درون آن یافت شده است؛ از شگفت انگیز ترین آثار تاریخی جهان است که سالانه گردشگران زیادی را مجذوب خود می‌کند، در واقع زیگورات یک جور هرم بود که احتمالا پنج طبقه داشت: اما امروزه تنها دو طبقه از آن باقی است. گویا پیش از آنکه زیگورات را از دل خروارها خاک بیرون بشکند ویرانه‌های تپه مانندش یک زنبیل واژگونه را تداعی می کرد و بدین سبب بومیان محل نامش را چغازنبیل گذاشتند. معنی این مکان یعنی بلند و برافراشته.

زیگورات چغازنبیل شوش

معبد زیگورات چغازنبیل در نزدیکی روستای خماط است که این روستا در ۴۰ کیلومتری شوش واقع است. موسیقی محلی عربی به ویژه در جشن‌ها به طور شگفت انگیزی در میان مردم خماط رواج دارد. اگر گذر شما به خماط افتاد، سری هم به مناطق حفاظت شده دز و کرخه بزنید و چشم انداز مزارع نیشکر هفت تپه در میان آب و پوشش گیاهی متنوع این منطقه را نیز مشاهده کنید. مردم روستای خماط به پرورش شتر و گاوميش مشغولند. غذاهای محلی اینجا، امفطح، دهن حر، دپس، افتر، خمیس، آش توله، خورشت بامیه و خوراک ماهی است.

ایوان کرخه

ایوان کرخه بزرگ‌ترین شهر مدفون امپراتوری ساسانی در ۲۵ کیلومتری شوش قبل از جاده دهلران است که به دستور شاپور دوم ساسانی احداث شده است. در حال حاضر تنها بخش اندکی از این شهر باقی مانده است.

تالاب بامدژ

اگر با رود شاوور همسفر شوید، بعد از طی کیلومترها، آخرین ایستگاه شما این تالاب دیدنی خواهد بود. تالاب بامدژ یکی از مقاصد گرشگران اکوتوریسم داخلی و خارجی است؛ چرا که یکی از توقف‌گاه‌های پرنده‌های مهاجر از سیبری و شرق آفریقا است.

جاذبه های گردشگری شوش خوزستان

رودخانه کرخه، که از کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرند و پس از گذر از اندیمشک، از کنار آثار باستانی شوش به سوی باختر تغییر مسیر می‌دهند. بزرگ‌ترین سد ایران نیز بر روی این رود احداث شده است.

مقبره‌ دعبل خزاعی واقع در مرکز شهر شوش است. خانه معلم شوش در کوی سلمان فارسی، خیابان ولایت، خیابان سعادت واقع شده است. موزه شوش در خیابان امام خمینی واقع است و موزه هفت‌تپه در ۱۵ کیلومتری شوش قرار گرفته است.

در این مقاله تلاش داشتیم تا مکان های دیدنی شوش و هم‌چنین آثار تاریخی این شهرستان را به شما معرفی کنیم. امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *