پل سفید

مکان های دیدنی پل سفید مازندران

4.5/5 - (24 امتیاز)

پل سفید در ۶۰ کیلومتری فیروزکوه در ناحیه‌ای نیمه جنگلی در مسیر جاده تهران به قائم شهر واقع شده است. «رودخانه تالار» از میان این شهر می‌گذرد. آب و هوای پل سفید معتدل و نیمه مرطوب است. وجود مراتع سرسبز باعث شکوفایی دامداری در این شهر شده چنان که گوشت گوسفند و فرآورده های لبنی اینجا به مکان های دیگر فرستاده می شود.

زغال سنگ نیز از دیگر مواد صادراتی این شهر است. احداث ایستگاه راه آهن در پل سفید باعث جذب و افزایش جمعیت در این آبادی شد. «گردنه گدوک» با هوای سرد حتی در دل تابستان به همراه دوغ و آش گدوک می تواند لذت بخش باشد.

یک مسیر جذاب دیگر سفر به این منطقه، سفر با قطار است که می توانید از تهران تا سوادکوه را با قطار سفر کنید و از حضور در مسیری ریلی برای خودتان خاطره ثبت کنید و از جاذبه های طبیعی و تاریخی این مسیر لذت ببرید. ایستگاه های راه آهن در سوادکوه هنوز بناهای قدیمی با معماری ۸۰ سال پیش هستند که در سفر با قطار به این منطقه می توانند برای شما جذاب باشند. فقط با قطار می توانید دورتادور کوه های کوچک و بزرگ سوادکوه را ببینید؛ بدون اینکه حس کنید قطار در حال طی کردن مسیری شیبدار است.

جاجیم آلاشت یکی از برندهای مطرح صنایع دستی مازندران است کوچک ترین کلیسای جهان در سوادکوه در محدوده سرخ آباد و روبه روی ایستگاه راه آهن واقع شده و در زمان پهلوی اول و به خاطر حضور و فعالیت مهندسان ایتالیایی در پروژه راه آهن ساخته شد. این کلیسا به ابعاد تقریبی ۳ متر در ۳ متر با دو پنجره کوچک همراه است . پس از دیدن ورسک که در بالادست جاده خودنمایی می کند، می توانید این کلیسا را مشاهده کنید که خود بنا هنوز سالم است اما در آن باز نیست. “مرسی سی” مکانی در وسط جنگل این منطقه است که نامش را از درختان دیدنی و بلند آنجا گرفته است.

جاذبه های گردشگری پل سفید در مازندران

همان طور که می‌دانید در این مقاله قصد داریم تا از جاذبه های گردشگری شهر پل سفید به عنوان مرکز شهرستان فیروزکوه در استان مازندران بنویسیم. این شهرستان دارای غار ها و دره های زیبا و جذابی است که دیدنش خالی از لطف نیست.

غار اسپهبد خورشید پل سفید

غار اسپهبد خورشید، از مسیر تهران به سوادکوه، بعد از پل ورسک در منطقه دو آب و مقابل ورودی خطیرکوه واقع است. بزرگترین طاق طبیعی جهان در اینجاست. اهل کوهنوردی هم نباشید، حتما بدتان نمی آید که یک سلفی خوب با بزرگترین طاق طبیعی جهان بیندازید. اسپهبد خورشید فقط یک غار نیست؛ غار قلعه ای است که داخل  آن اتاق هایی از دوره ساسانیان وجود دارد. اگر با کوهنوردی آشنا نیستید، بهتر است از سراشیبی پایین غار به سمت دهانه آن بالا نروید و قید ورود به این غار پر رمز و راز را هم کلا بزنید.

غار استهبد پل سفید

غار کیجاک چال پل سفید

غار کیجاک چالاین در ۱۰ کیلومتری جنوب پل سفید، روبوری پادگان ارتش، در ارتفاعات جنگلی مشرف به روستای پیت سرا در دوآب سواد کوه قرار دارد. این غار که یک شاهکار طبیعی است، به شکلی است که دسترسی به غار غیرممکن و تنها با تجهیزات کامل می توان به داخل آن راه پیدا کرد.

غار کیجاک چال در پل سفید سوادکوه

قله خرو نرو مازندران

این قلعه در طبیعت نیمه جنگلی و صخره ای در یکی از رشته کوههای البرز شرقی در سنگده واقع است. در زمستان این منطقه با خطر بهمن روبروست. «قله نیزوا» در منطقه چاشم یا شهمیرزاد، از قله خرو و نرو به خوبی دیده می شود. این قله که با صعود به آن، به یاد قله های منطقه کوهستانی آلپ می افتیم. جایی که کوهنوردی در آن با سنگنوردی و یخنوردی توأم بوده و کوهپیمایی کردن در کوهستانی است که اطرافش را جنگل های زیبا با هوایی فرح بخش و پاک احاطه کرده است. قله خرو نرو با ارتفاع ۳۶۰۰ متر به معنی چشمه کم آب و پر آب است.

قله خرو نرو پل سفید

روستای برنت در سوادکوه

روستای خوش آب و هوای برنت در ۳۰ کیلومتری پل سفید قرار دارد. مسیر به این روستا با جاده ای باریک، اما خوش منظره روبرو است که در حاشیه آن، رودخانه با درختان برافراشته قرار دارد و به مرور، راه دشوار خاکی و پر پیچ و خم و اندکی صعب العبور می شود.

این جاده خاکی با۸ کیلومتر مسافت از کنار رودخانه ای پر خروش، ما را به بالاترین نقطه کوه می رساند.  فکر ماهی‌گیری در این رودخانه و نوشیدن از آب خنک چشمه ای که بر فراز کوه قرار دارد همان ابتدا همه را وسوسه می کند. البته فراموش نکنید فصل تابستان و پاییز بهترین زمان برای سفر به این روستاست. برخی آثار این روستا عبارتند از؛ کوشک اردشیر بابکان، حمام و عمارت علی محمد خان، قبور گبری در حوالی روستا، آسیاب های آبی و بنای مدرسه قدیمی است.

روستای برنت در پل سفید

این روستای باران خیز منطقه مناسبی برای دوچرخه سواری است که در فصل تبستان و پاییز گروه های دوچرخه سوار برای لذت بردن از طبیعت و داشتن سرگرمی مناسب به این منطقه می روند، وجود کوههای سر به فلک کشیده، جنگل های انبوه، یخچال های طبیعی، چشمه های آب معدنی “سرخ رز واو” “سید بی بی وااو” با رودخانه دلاور رود از ویژگی منحصر بفرد این روستا است. منطقه برنت دارای سه نوع پوشش گیاهی استپی، کویری و جنگلی است.

آبشارهای سله بن پل سفید

آبشار سله بن در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر پل سفید و در جانب غرب جاده اصلی تهران به شمال قرار دارد. منظره این آبشار به همراه چشم انداز تلفیقی کوهستانی و جنگلی همواره طبیعت گردان بی شماری را به خود جذب می نماید. برای رسیدن به این آبشار می توان از قطارهای محلی فیروزکوه نیز استفاده کرد.

آبشار گزو در سوادکوه

آبشار ۷۰ متری گزو در فاصله ۱۵ کیلومتری شیرگاه، در جنگل های سرسبز لفور و در کنار امام زاده سه بزرگوار، پشت سد البرز و در مسیر کار سنگ قرار دارد.این مکان محل مناسبی برای گردشگران، صخره نوردان و کوهنوردان به حساب می آید.

دریاچه شورمست پل سفید در مازندران

روستا و دریاچه شورمست در جنوب غربی پل سفید قرار دارد. دریاچه شورمست در فاصله ۵ کیلومتری از شهرک صنعتی شورمست پل سفید و در ارتفاعات مشرف به این شهر واقع شده است. اطراف دریاچه پر از درخت های بلند و کهنسال است. این دریاچه دیدنی با امکانات تفریحی مانند قایق، اسکی روی آب و اقامت گاه ساده همراه است.

شهر آلاشت مازندران

آلاشت در ۳۵ کیلومتری بعد از پلیس راه پل سفید، ۵ کیلومتر بعد از روستای لیند با جاده جنگلی و پر پیچ و خم گردنه ای شکل همراه و آغازگر یک سفر کوتاه و جذاب است. این شهر کوهستانی همه امکانات لازم برای اقامت کامل را دارد. هر چه بالاتر بروید طراوت مسیر بیشتر شما را جذب خواهد کرد. اگر عصر برای رفتن به آلاشت انتخاب کردید، ممکن است با هوای مه آلود در میانه گردنه های مسیر مواجه شوید. اینجا هم زیباست و هم می تواند در صورت بی احتیاطی خطرناک باشد. در آلاشت بجز هوای خنک در دل تابستان، ممکن است شما را با ورود یک توده مه غلیظ غافلگیر کند.

موزه مردم شناسی آلاشت به همراه بنای قدیمی و دیدنی باقیمانده از دوره قاجار که به عنوان زادگاه رضاخان می شناسند در اینجا چشم نواز است. جاجیم آلاشت یکی از معتبرترین محصولات صنایع دستی مازندران است. مسجد آلاشت با حیاطی و نماکاری های متفاوت و دیدنی در اینجاست. اگر شب را در آلاشت ماندید و آسمان هم صاف بود، تنها نقطه در شمال کشور است که به شما فرصت رصد آسمان را می دهد.

رصدخانه آماتور و مجهز آلاشت می تواند سفرتان به سوادکوه را به آسمان گره بزند و شما را در کهکشان راه شیری به گردشی. قدم زدن در کوچه های تنگ و بین دیوارهای کاهگلی آلاشت را هم از دست ندهید. بافت آلاشت یکی از جاذبه های اصلی سوادکوه به شمار می آید.

روستای لاجیم و آبشارهای لاجیم در پل سفید

روستای لاجیم در انتهای مسیر روستای زیر آب با جاده جنگلی و بعد از جنگل های باطراوت بهمنان و در نزدیکی روستای آتو واقع است. برج تاریخی موجود در این روستا باعث شهرت آن شده که مربوط به عصر حکمرانی آل زیار است. طبیعت اطراف این روستا و موقعیت تاریخی آن، به شما فرصت یک گردش موقت تاریخی و طبیعی را می دهد. در روستای لاجیم چندین آبشار نظير آبشار دلاجیم، آبشار زمور و آبشار ليزا وجود دارد که با طبیعت دل انگیزی همراه است.

پلنگ دره مازندران

پلنگ دره یک طبیعت گردی خیس و خنک همراه با آبشار و جنگل است. محوطه ای سرسبز و تماشایی در شمال شرقی شیر گاه که از بهترین مسیرهای طبیعت گردی مازندران به شمار می آید. وارد جاده منابع طبیعی که شوید، ۱۳ کیلومتر مسیر خاکی پس از نگهبانی منابع طبیعی را باید پشت سر بگذارید. خاکی بودن مسیر بهانه خوبی است که آرام و آهسته از جنگل لطیف و بکر منطقه عبور کنید تا از تماشای این مسیر لذت ببرید.

خوبی پلنگ دره این است که به خاطر صعب العبور نبودن، امکان سفر با همه اعضای خانواده به آن وجود دارد. کمتر از یک ساعت به آبشار راه است؛ اما اگر قصد رفتن به کنار حوضچه سنگی زیر آبشار دارید، باید لباس مناسب همراهتان باشد؛ چون باید از عرض رودخانه عبور کنید. با توجه به اینکه امکانات رفاهی در این منطقه وجود ندارد، پیش از سفر به پلنگ دره وسایل مربوطه کمک های اولیه و خوراکی تهیه شود. دوچرخه سواری در کوهستان اینجا لذت بخش است.

پارک جنگلی جوارم

پارک جنگلی و منطقه نمونه گردشگری جوارم منطقه ای جنگلی با امکانات ایمن و اقامتی موقت جذاب با طبیعتی دیدنی است که برای رسیدن به آن باید ۶ کیلومتر از زیرآب به سمت شیرگاه خارج شوید. جاده و محوطه های های مناسب خانواده ها با امکانات، اینجا را یک مجموعه گردشگری کامل کرده است.

پرسش های متداول درباره پل سفید

معمولا کسانی که می‌خواهند به شهر پل سفید سفر کنند سوالاتی را در این زمینه مطرح می‌کنند. در این جا به برخی از این سوالات پاسخ می‌دهیم.

چه زمانی به پل سفید سفر کنیم؟

بهترین زمان برای سفر به شهر پل سفید در فصل بهار است. در این فصل می‌توانید از طبیعت بکر و پارک‌های جنگلی این شهر دیدن نمایید و لذت ببرید.

پل سفید در کدام استان قرار دارد؟

پل سفید یکی از شهرستان های استان مازندران است. پل سفید در ۶۰ کیلومتری فیروزکوه در ناحیه‌ای نیمه جنگلی در مسیر جاده تهران به قائم شهر واقع شده است.

با قطار می‌شود به پل سفید سفر کرد؟

یکی از بهرتین روش ها برای سفر به پل سفید سفر با قطار است. زمانی که با قطار به این شهر زیبا در استان مازندران سفر می‌کنید می‌توانید از طبیعت زیبای این شهر دیدن نمایید.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *