مکان های دیدنی اندیمشک

مکان های دیدنی اندیمشک

4.3/5 - (26 امتیاز)

در این مقاله قصد داریم تا درباره مکان های دیدنی اندیمشک صحبت کنیم. اگر قصد سفر به اندیمشک را دارید حتما این مقاله را مطالعه کنید. اندیمشک در ۴۰ کیلومتری شوش واقع است. در اندیمشک تیره های مختلفی از قوم در زندگی می کنند که آداب و رسوم، لهجه و گویش آنان شباهت زیادی به مردم لرستان دارد. اندیمشک در کنار خرابه های شهر قدیم لور و اری ترین احداث گردیده است.

این شهر در دوره قاجاریه صالح آباد نامیده شد. اندیمشک واژگون شده کلمه «هندی مشک» است. محصول عمده این بخش غلات دیمی بوده و گندم، جو، انار، انجیر، سیب، گردو و انگور هم از دیگر محصولات اینجا است. این شهر در جلگه واقع شده و آب و هوای آن گرم و خشک است. بهترین نوع آب طبیعی و زلال در این سامان وجود دارد کرانه های دو دریاچه سدهای کرخه و دز به ویژه در فصول زمستان و بهار دیدنی است.

مکان های دیدنی اندیمشک

مکان های دیدنی اندیمشک

آب این دریاچه ها دارای ماهی‌های بزرگی از نوع شیربت، سونگ، بتک و قزل آلای سیاه است. گردشگاه تابستانه خاندان پهلوی واقع در پشت دریاچه سد دز می تواند مکان مطلوبی برای گذراندن تعطیلات باشد و نام این مکان به پلاژ نیز معروف است.در این حوالی آبشار شوی و دشت های زیبای حاشیه دریاچه کرخه، نظر هر بیننده ای را جلب می کند.

مکان های تفریحی اندیمشک

 • قلعه شجاع الدین خورشید که در منگره واقع و قلعه ای قدیمی است
 • بنای امیر سیف اندیمشک مربوط به دوره عیلامی است و در بخش الوار گرمسیری، دهستان قیلاب حوالی روستای سرقلا واقع شده است
 • قلعه مختاره
 • قدمگاه امام رضا (ع)
 • معدن چناره در حوالی روستای بیدروبه
 • روستای تله زنگ که ایستگاه قطار تله زنگ معمولا برای دسترسی طبیعت گردان به آبشار زیبای شوی استفاده میشود
 • قلعه حسینی در مجاورت مسیر اندیمشک به پلدختر واقع و مربوط به دوره صفویان است.
 • دژ سرقلا که به نام بقعه امیر سیف نیز شناخته می شود،در جاده روستای جااردو واقع است.
 • شهرک دو بنداریا امام رضا (ع) در ۱۰ کیلومتری اندیمشک قرار دارد.
 • داوود خادم و معبد ستاره های نشان دار ساسانی
 • آرامگاه محمودعلی در بخش الوار گرمسیری اندیمشک در دهستان مازو واقع است.
 • بقعه امیر سیف مربوط به دوره عیلامیان در دهستان قیلاب واقع است
 • دره تنگوان
 • بخش الوار گرمسیر
 • میدان شهید بهشتی اندیمشک
 • بقعه شیخ روستای بازیکاب
 • امامزاده بابالنگ
 • قلعه کوران
 • خانه معلم اندیمشک در کوی فرهنگیان، خیابان مجلسی واقع است.
 • پل بالارود چشم سبز
 • میدان آزادی اندیمشک
 • قلعه کرون

منطقه حفاظت شده کرخه

این منطقه با مساحت ۱۴۰۰۰ هکتار دارای یکی از کمیاب ترین گونه های گوزن در سرتاسر جهان است. این منطقه به همراه جنگل حمیدیه در اطراف دزفول، گونه گوزن زرد ایرانی را در خود جای داده است. منطقه حفاظت شده کرخه در اندیمشک یکی از مکان های دیدنی اندیمشک و مورد استقبال بسیاری از گردشگران این شهر است. این منطقه از جمله جاذبه های دیدنی شهرستان اندیمشک به حساب می‌آید.

منطقه حفاظت شده کرخه در اندیمشک

منطقه حفاظت شده کرخه در اندیمشک

منطقه حفاظت شده چهل پا از جمله مکان های دیدنی اندیمشک

یکی دیگر از مکان های دیدنی اندیمشک منطقه حفاظت شده چهل پا می‌باشد. این منطقه به فاصله ۱۵ کیلومتری اندیمشک قرار گرفته و از دزفول به پامنار دسترسی دارد و دارای ۱۶۷۰۰ هکتار است. اینجا یکی از زیستگاه های مهم بز کوهی در استان به شمار می آید که به دلیل صعب العبور بودن و عدم دسترسی شکارچیان، آنها توانسته اند نسل خود را حفظ کنند.

منطقه چهل پا به طور کلی کوهستانی با دیواره های صخره ای بسیار بلند گاها غير قابل دسترسی است. چشمه سلام و خردم در ارتفاعات اینجاست. در این منطقه دریاچه ای عمیقوجود دارد که امکان شنا، اسکی روی آب را محیا ساخته است. مضاف بر آن ارتفاعات مشرف به دریاچه، امکان کایت سواری و صخره نوردی را نیز فراهم نموده است.

منطقه حفاظت شده چهل پا

منطقه حفاظت شده چهل پا

روستای منگرہ

منگره در ۴۰ کیلومتری اندیمشک واقع و از چند دره تشکیل گردیده است. اینجا یکی از مناطق کوهستانی است که بوسیله راههای صعب العبور، به دهستانهای اطراف خود مربوط می شود. باغ های انار منگره خوب پرورش داده می شوند و یکی از منابع درآمدی اهالی محسوب می‌شود.

این روستا، تصاویر تماشایی از طبیعت شامل درختان انار، بلوط، انگور، انجیر، چنار و دیگر درختان است که در زیر این درختان، چشمه های بزرگی جاری است. بسیاری از گردشگرانی که از اندیمشک بازدید می‌کنند روستای منگره را در لیست بازدید خود از جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی اندیمشک قرار می‌دهند.

قلعه رزه

قلعه زره در مسیر خرم آباد به اندیمشک و در فاصله نیم کیلومتری روستای قلعه زرده و ۱۵ کیلومتری شهر اندیمشک قرار دارد. قدمت آن به دوران صفویان باز میگردد. نکته‌ی قابل توجه درباره این قلعه این است که بر روی تپه‌ای سنگی بنا شده است که در اطراف خود دره‌ای به عمق ۱۵ متر وجود دارد. این اتاق دارای ۲ ایوان و ۱۳ اتاق بزرگ است. هم چنین تعدادی اتاق کوچک نیز در این قلعه وجود دارد. قلعه رزه را می‌توان یکی از جاذبه های گردشگری اندیمشک دانست که سالانه تعداد زیادی از گردشگران از آن بازدید می‌کنند.

قلعه رزه یکی از مکان های دیدنی اندیمشک

قلعه رزه اندیمشک

سد کرخه در اندیمشک

سد کرخه در فاصله ۲۱ کیلومتری اندیمشک و روی رودخانه کرخه واقع است. فراهم کردن جاذبه های گردشگری دراطراف دریاچه همچون ایجاد امکانات رفاهی و اجتماعی مثل دهکده گردشگری و نیز ورزش های آبی، به جذب گردشگر کمک بسزایی کرده است. این سد زیبا یکی از جذابیت های گردشگری شهر اندیمشک به حساب می‌آید. در ویدیوی زیر می‌توانید به خوبی از زیبایی این سد بزرگ لذت ببرید:

 

امامزاده احمد اندیمشک

از دیگر مکان های دیدنی اندیمشک می‌توان به مقبره امامزاده احمد بن موسی اشاره کرد. امامزاده احمد یکی از محبوب ترین جاذبه های اندیمشک است که در فاصله ۶۰ کیلومتری از کمربندی شهربیدروبه واقع است. این آرامگاه در بخش الوار اندیمشک ساخته شده که برای رفتن به آن مکان باید از چندین روستا از جمله روستای زیبای کلگدره، شیرین آب جا، اردو، سرخکان و پیروالی و چند روستای دیگر عبور کرد.

امام زاده احمد در اندیمشک

امام زاده احمد در اندیمشک

امامزاده در مکانی خوش آب و هوا قراردارد و امروزه این مکان به یک تفرجگاه محبوب و بهره مند ازطبیعتی مطلوب و تماشایی تبدیل شده است. مسیر رسیدن به این امامزاده از روستاها مملو از پوشش گیاهی با پیچ های تماشایی است که به جاده چالوس خوزستان شهرت یافته است. معماری بقعه به صورت معماری عهد تیموری است. گگ احمد و سید احمد دیگر نام های این امامزاده هست. یکی از نکات جالبی که در رابطه با این امام‌زاده وجود دارد این است که خادمین این امام‌زاده عمامع قرمز به سر دارند. ویکی‌پدیا در این رابطه نوشته است:

خادمین این امامزاده عمامه قرمز بر سر دارند و معتقدند شاهزاده احمد (ع) در زمان حیاتش هر موقع غضبناک می‌شد شال قرمز به سر و کمر می‌بست.

تفرجگاه قلعه مختار اندیمشک

منطقه قلعه مختار در11  کیلومتری اندیمشک و در کنار رودخان دز واقع است.وجود پتانسیل،زمین حاصلخیز و منابع آبی باعث شده که اینجا به محلی جالب جذاب با امکانات فرهنگی، تفریحی و ساحل باطراوت برای قایق سواری، ماهیگیری و ورزش آبی برای طبیعت دوستان تبدیل شود.

منطقه تفریحی والفجر

این منطقه در ۱۲ کیلومتری اندیمشک درکنار رودخانه دز جای دارد. وجود منابع آبی ایجاد موقیعیت مناسب ورزشهای آبی،ماهی گیری و قایق سواری در منظقه شده است.

چشمه عین خوش

چشمه عین خوش در فاصله ۱۳ کیلومتری جاده اندیمشک به اهواز واقع شده است. در فاصله ۷۰ کیلومتری از جاده، دهکده عین خوش قرار دارد.

چشمه آب معدنی دهلران

این چشمه در ۱۳ کیلومتری جاده اندیمشک به اهواز واقع است و خواص درمانی دارد.مردم منطقه به منظور درمان بیماری های روماتیسمی، درد مفاصل و استخوان ازآب این چشمه استفاده می کنند.

سوالات متداول درباره اندیمشک

در اینجا به برخی از سوالات متداول که مسافران در زمان سفر به این شهر با آن مواجه می‌شوند پاسخ دهیم.

سوغات اندیمشک چیست؟

اندیمشک صنایع دستی متنوعی دارد و می‌توان این صنایع دستی زیبا را سوغات این شهر دانست. گلیم، فرش، چوغا، معرق، خراطی، گبه، کپو و گیوه صنایع دستی و به نوعی سوغات این شهر به شمار می‌روند.

فاصله تهران تا اندیمشک چقدر است؟

فاصله تهران تا اندیمشک ۶۷۵ کیلومتر است که تقریبا معادل ۷ ساعت و ۳۸ دقیقه رانندگی در جاده می‌باشد.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

 1. مهدی پوراسماعیلی پاسخ

  به طور کلی استان خوزستان دیدنی های بسیار زیادی دارد که همه گردشگران باید از آن‌ها بازدید کنند. شهر اندیمشک هم یکی از خوش آب و هوا ترین شهر های استان خوزستان است و پیشنهاد می‌کنم همه از این شهر زیبا بازدید کنند. از مقاله شما لذت بردم و امیدوارم موفق باشید.

  1. رضا یزدان‌پناه نویسنده پاسخ

   هرچه از خوزستان زیبا بگوییم کافی نیست. امیدواریم بتوانیم از خوستان زیبا بیشتر بنویسیم. سپاس از شما.

  1. رضا یزدان‌پناه نویسنده پاسخ

   سلام ممنون بابت سوالی که پرسیدید.
   سد کرخه بر روی رودخانه کرخه ساخته شده. خود رودخانه کرخه هم از کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *