گت بیلیت خرید آسان و مطمئن بلیط

جاذبه های گردشگری شوشتر

مکان های گردشگری

مکان های گردشگری

5/5 - (1 امتیاز)

در این مقاله قصد داریم از جاذبه های گردشگری شوشتر صحبت کنیم. شوشتر در فاصله ۶۶ کیلومتری دزفول واقع است. شوشتر از شهرهای بسیار کهن ایران است. محصولات عمده اینجا گندم، ذرت، حبوبات و صیفی جات است. برخی شوشتر را به معنی خوب تر دانسته اند و برخی نیز آن را به مناسبت این که شش دروازه داشته است، «شش در» گفته و اعراب آن را «نستر» گفته اند. هنر نمدمالی اینجا در حال گسترش است. شوشتر در دامنه کوههای زاگرس واقع و به همین دلیل از آب و هوایی مطلوب و طبیعتی مطلوب برخوردار است که آن را به یکی از مقاصد گردشگری جنوب غرب کشور به ویژه بهار تبدیل کرده است. پاساژ مدرن مهستان شوشتر در خیابان امام خمینی و بازار سنتی عصر قاجار شوشتر در چهاراه امام خمینی، میدان طالقانی از مراکز دیگر این شهر است. پل بند لشکر در خارج از دروازه لشکر شوشتر ساخته شده و کنار بقعه امامزاده عبدالله قرار دارد. شالوده اصلی این پل مربوط به دوره ساسانی است.

مکان های دیدنی شهر شوشتر

مناطق دیدنی شوشتر

سازه های آبی شوشتر و آبشارهای عظیم سیکا

محوطه عظیم  این سازه های آبی دیدنی در جنوب پل بند گرگر و خیابان شریعتی واقع هستند. وجود این آبشارهای زیبا در کنار آثار تاریخی چون آسیابها، کانال ها، تونل های بزرگ هدایت آب و سد که مربوط به دوره ساسانی است؛ جلوه خاصی از نظر گردشگری به این نقطه از استان خوزستان داده است. مجموعه عظیمی که در فاصله بند میزان تا پل بند شادروان کامل می شود و به صورت چند منظوره آب کارون را در طول نزدیک به یک کیلومتر، چند متر بالا آورده، از آب و انرژی آبی آن بطور شگفت انگیزی در طول جهل کیلومتر اراضی جنوبی شوشتر تا «بند قیر» یعنی دشت میاناب را به یکی از سرسبزترین مناطق دنیا مبدل کرده است. سازه های آبی شوشتر با پیشینه ای متعلق به حکومت هخامنشیان، از سوی سازمان جهانی یونسکو به «شاهکار نبوغ و خلاقیت» ملقب شده است. این سازه ها یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری شوشتر و استان خوزستان است.

آبشار های سیکا

سرای افضل

این کاروانسرا در خیابان سنگفرش شوشتر واقع است و یکی از سالم ترین کاروانسراهای تاریخی شوشتر است. تزئینات و نقوش آجری و همچنین قاب آجری کف حیاط این کاروانسر زیبایی آن را دوچندان کرده است. در این مکان می توانید انواع صنایع دستی مانند معرق کاری، صنایع دستی حصیری و غیره تهیه کنید.

منطقه حفاظت شده کرایی

این منطقه در ۲۵ کیلومتری شوشتر و ۳۵ کیلومتری مسجد سلیمان به  مساحت ۳۹۳۵۳ هکتار واقع است. خرابه های معروف به «قلعه گره» واقع در ۵ کیلومتری روستای کرایی علیا در این منطقه است. اینجا دارای ۶۰ چشمه، آبشخور و بندهای ذخیره آب است.

روستای کوهزر

این روستا در ۱۵ کیلومتری شوشتر واقع و یکی از روستاهای دیدنی در مسیر شوشتر به عقیلی است که دارای جاذبه های تاریخی و چشم اندازهای در خور توجهی است. بند چرخاب گرد، چشمه یوز، اشکفت اناری و گور دخمه های دارا چیتی از جمله جاذبه های اینجا است. این روستا از جمله مکان های دیدنی و جذاب برای گردشگرانی است که به شوشتر سفر می‌کنند.

پل بند شادروان

این پل یکی از جاذبه های گردشگری شوشتر است. پل بند شادروان در ۳۰۰ متری جنوب بند میزان بر روی شاخه اصلی رود کارون يا شطیط ساخته شده است. در حال حاضر بقایای آن در کنار پل آزادگان به چشم میخورد و یکی از اساسی ترین بخشهای تأسیسات آبی شوشتر محسوب می شود. پیشینه ساخت این پل بند مربوط به دوره شاپور ساسانی است. شادروان به معنی فرش و بساط گرانمایه و منقش است و چون از بند میزان تا شادروان کف رودخانه را توسط سنگ های تراش منظم فرش کرده اند به شادروان معروف شده است.

پل بند شادروان

نهر داریون

این نهر، داریوش یا دارا نیز نام دارد و در زمان داریوش هخامنشی حفر شده است. سر دهانه نهر در زیر قلعه سلاسل قرار دارد و توسط میرابها از همین قلعه کنترل می شده است. پل بند شادروان حدود ۳۰۰ متر پایین تر از آبگیرهای نهر داریون، سطح آب را برای سوار شدن بر نهر داریون بالا می آورد.

ساباط ورودی یا ضابطون

ساباط معبرها یا پوشش طاقدار با تزئینات و آجر کاری هستند. یکی از آنها جلوی «امامزاده ماهرو شروع و در نیمه پله های ورودی شمالی به پایان می رسد. این ساباط ضابطون نام داشته و مأمور دولت در این مکان می ایستاد و از افراد و صاحبان احشامی که خارج می شدند مالیات و عوارض دریافت می کرد.

بند ماهی بازان

این بند محققا برای بالا آوردن فشار آب و بالا نگهداشتن سطح آب ساخته است. سبک معماری سد شبیه سدهای ساسانی است. منطقه ماهی بازان یا شهر دستوا از شمال به جنوب به طول ۲ کیلومتر و از مشرق به مغرب در همین حدود، حد فاصل بین دو رودخانه گری داریون است. انتخاب این محل و بریدن تپه ها به منظور هموار ساختن بستر رودخانه خروشان خود عجایب کار آدمی است و قابل توجه است که یک رشته سنگی محکم سرتاسر عرض بستر رودخانه را در برداشته و بر روی این رشته سنگی محکم طبیعی، بنیان سد را گذاشته اند.

بند ماهی بازان

خروج از نسخه موبایل