گت بیلیت خرید آسان و مطمئن بلیط

مکان های دیدنی دماوند در تهران

مکان های دیدنی دماوند

مکان های دیدنی دماوند

4.1/5 - (23 امتیاز)

ما در این مقاله قصد داریم تا درباره مکان های دیدنی دماوند صحبت کنیم. جاذبه های گردشگری دماوند بسیار زیبا هستند و سالانه تعداد زیادی از گردشگران برای تفریح به این شهر سفر می‌کنند. فاصله دماوند تا آمل ۱۲۵ کیلومتر است. سرزمین دماوند به واسطه کوه دماوند با وجود منابع غنی آب‌های زیرزمینی و صدها نهر و چشمه های گوارای آب شیرین و رودخانه دائمی دلیچای و تاررود، دریاچه تار و هویر، چشمه معدنی تیز آب، آب معدنی دماوند، آب معدنی چشمه اعلاء در سطح حوزه دماوند، موجب رونق روز افزون کشاورزی و گسترش باغ های میوه هایی نظیر سیب، گلابی، گیلاس، آلبالو و محصولاتی دیگر و پرورش گل و زنبور عسل شده است.

همچنین وجود ییلاق های سرسبز و خوش آب و هوا، دره های دلفریب، دشت های غرق لاله میان کوه‌ها و هوای پاک شرایطی را در این اقلیم فراهم آورده که آن‌را به سرزمینی استثنایی و رویایی تبدیل کرده است. صدای پرندگان، نسیم هوای کوهستانی در سحر و منظره کوه‌های سر به فلک کشیده، چون کوه دماوند، هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌نماید. از جاده هراز بعد از آبعلی داخل ورودی پلور می‌شوید و از بلوار شقایق، در جاده خلوت دشت لار، می‌توانید قله زیبای دماوند را مشاهده کنید که گازهای گوگردی از قله آن متصاعد می‌شود.

در کنار جاده، صدای پرندگان آوازه خوان و زنبورهای عسلی را خواهید شنید که از گل های شقایق دشت لار تغذیه می‌کنند. اطراف شهر دماوند کوه‌های متعددی برای ۱۴ قله بالای ۴۰۰۰ متری واقع است که هر ساله انواع برنامه های کوهنوردی از کلکشت گرفته تا صعود زمستانی در این منطقه شاهد هستیم. از جمله این کوه‌ها، کوه تل کمر است، از معروف ترین محصولات دماوند می‌توان از سیب دماوندی نام برد.

جاذبه های گردشگری دماوند

کوه دماوند

کوه دماوند بلندترین کوه ایران و بلندترین قله آتشفشانی آسیا است. دماوند دارای شمه های آب گرم لاریجان، اسک و وانه است. نام قدیم آن دنباوند بوده است. این کوه را با نام های کاملا متفاوت بیکنی و جبل لاجورد نیز ثبت کرده اند. این کوه نه تنهای یکی از مکان های دیدنی دماوند که یکی از مهم ترین نماد های سرزمین پهناور ایران به حساب می‌آید. دماوند یعنی دارای دمه و دود و بخار.

کوه دماوند از مکان های دیدنی دماوند

روز ملی دماوند

انجمن کوهنوردان ایران هر ساله جشنی در روز سیزدهم تیر در دامنه های قله دماوند در شهر رینه لاریجان آمل برگزار می‌کند. مسیرهای برتر در قله دماوند به این ترتیب است. مسیر راه جنوبی؛ جاده هراز به پلور به رینه، مسیر راه غربی؛ جاده هراز به پلور به جاده سد لار به دشت ورارو، مسیر راه شمالی؛ جاده هراز به آبگرم لاریجان به ده نان دل به منطقه چمن به گوسفندسرا، مسیر راه شمال شرقی؛ جاده هراز به پلور به آبگرم لاریجان به ده گزنک.

نمای هلی شات زیر از کوه دماوند به خوبی نمایان‌گر زیبایی بی حد و مرز این کوه در شهر دماوند است.

دشت مشا

دشت مینا یکی از مکان های دیدنی دماوند است. این دشت در ۶ کیلومتری دماوند در مجاورت جاده هراز در دره ای به همین نام قرار دارد. در نزدیکی این دشت پیست اسکی آبعلی واقع است.

بالن سواری در دماوند

در این بالن سواری آنا فضای اطراف و طبیعت بکر، آنچنان شما را متحیر خواهد ساخت که متوجه گذر زمان نمی‌شوید. ماهیت بالن هوای گرم به این معنی است که شما دو پرواز به یک شکل نخواهید داشت. در زمان بالن سواری در دماوند می‌توانید سایر مکان های دیدنی دماوند را نیز مشاهده کنید.

بالن سواری در دماوند

بعد از صرف صبحانه آماده برای پروازی خاطره انگیز می شوید و با بالن در آسمان ارتفاع گرفته تا به خورشید نزدیک و نزدیکتر شوید تا بادبادک خود را در هوا شناور کنید و نظاره گر منطقه شگفت انگیز، سرسبز کوه سر به فلک کشیده دماوند خواهید بود. این یکی از بهترین لذت‌های سفر با بالن در دنیا است و شما لایه لایه های هوا را لمس می کنید. مدت پروان ۴۵ الی ۶۰ دقیقه است.

شهر آبسرد

آبسرد یکی از شهرهای خوش آب و هوای استان تهران در ۶۵ کیلومتری تهران و در فاصله ۵ کیلومتری جنوب جاده هراز و میان دو شهر دماوند و فیروزکوه واقع است. آبسرد به شهر گل و گیاه معروف است و دلیل آن دارا بودن پتانسیل بالا، آب و هوای مناسب و وجود منابع غنی آبهای زیرزمینی و صدها نهر و چشمه های گوارای شیرین و رودخانه های دایمی و چشمه های آب معدنی در سطح منطقه است.

وجود تولید کنندگان مجرب و کار آزموده با سوابق فعالیت چندین دهه به تولید گل و گیاه، موجب شده علاوه بر اهمیت این صنف در داخل کشور، در صورت ایجاد زمینه مناسب و حمایت های لازم، توان رقابت در بازارهای جهانی را نیز دارا باشد.

امامزاده عبدالله و خلیل الله

این بقعه در مرکز دماوند و در محله موسوم به قاضی قرا دارد. این بنای قرن ۷ و ۸ دارای امکانات رفاهی مناسبی جهت استفاده زائرین محترم است.

چشمه اعلا

این چشمه در دامنه ارتفاعات دماوند در میان یکی از دره هایی که آبریز آن واقع و آب معدنی این چشمه گوارا بوده و صفای خاصی به آن منطقه بخشیده است.

چشمه تیز آب

چشمه تیزآب در فاصله ۵ کیلومتری دماوند در محلی به نام دشتمزار واقع است. آب این چشمه برای بیماریهای پوستی و گوارشی استفاده می شود. وجه تسمیه این مکان به سبب ترش و خاص بودن مزه آب این چشمه است. از آنجا که مسیر دسترسی به این چشمه کوهستانی و صخره ای است، مجهز بودن به لوازم و تجهیزات کوهنوردی ضروری است.

دریاچه تار

دریاچه تار را می‌توان یکی از مهم ترین مکان های دیدنی دماوند دانست. این دریاچه در ۳۰ کیلومتری دماوند واقع و از جمله دریاچه های آب شیرین کوهستانی به شمار می رود. در اطراف دریاچه هیچ گونه پوشش جنگلی و درخت وجود ندارد و بادهای غربی سرد همیشه در اطراف این دریاچه در جریان است.

این دریاچه برای ورزش های آبی همچون شناء قایقرانی و ماهیگیری مناسب است. ماهی گیران معمولا شب را در کنار دریاچه سپری می کنند و صبح به دریاچه هویر برای صید قزل آلا می روند. این مکان دارای امکانات نیز است. گردشگران این منطقه شبها نیز می توانند کنار این دریاچه، اسکان کنند.

آبشار آینه

این آبشار در یک کیلومتری دماوند و محله روح افزا در دره گروبار واقع است. وجود رودخانه پرآب، درختان چند صد ساله ارس و گردو به مراه آب و هوای مطبوع و این منطقه را دیدنی کرده است. در این منطقه سنگ آسیاب قدیمی نیز موجود است.

غار رودافشان

این غار در ۴۲ کیلومتری دماوند در روستای رود افشان» واقع است.

درخت چنار جيلارد

این درخت در مرکز محله جیلارد و در مجاورت مسجد جدید الاحداث آن راقم که قدمت آن بیش از ۶۰۰ سال است. بسیاری از درختان کهنسال منطقه یادآور خاطرات و افسانه ها است.

آبشار جنگلک

این آبشار در ۷ کیلومتری دماوند و محله روح افزا در دره گروبار قرار دارد. وجود درختان بید و رودخانه ای پرآب، آب و هوای مطبوع و دلپذیری را به این منطقه زیبا داده است. آبشار آینه رود در دماوند یکی از جاذبه های گردشگری این شهر است.

آبشار جنگلک در دماوند

دسترسی به آبشار از طریق شرق دماوند و تنگ گروبار امکان پذیر است. ارتفاع آبشار در حدود ۳۵ متر و در ارتقاعی بسیار بلند قرار گرفته است. دسترسی به آبشار از مسیر موسوم به جنگلک از رودخانه های پرآب می گذرد و نیاز به ۳ ساعت راهپیمایی از دماوند است.

روستای چنار شرق

روستای چنار شرق یکی از مکان های دیدنی دماوند است. از میدان امام خمینی(ره) دماوند تا این روستا ۵ کیلومتر است. این روستا بر سر راه دریاچه تار واقع و قلندر چشمه، چشمه سبزی، زرین کوه و کوه گنجی، قلعه گل گنگک، چشمه خليل، قنات تنگه زهرا و حمام قدیمی چنار از جمله آثار طبیعی و تاریخی این روستا است که می‌تواند برای گردشگران جذاب باشد.

آبشار لار

دشت لار یکی از کم نظیرترین جلوه های طبیعی ایران و آبشار لار هم یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی دماوند است. البته از پلور در جاده آمل هم می توان به این محل رسید. این آبشار در نزدیکی روستای وانا» قرار دارد که منطقه حفاظت شده است. گل های زیبای وحشی چشم انداز این محدوده را جذاب تر کرده است. این آبشار زیبا یکی از مکان های دیدنی دماوند به حساب می‌آید.

چشمه دیو آسیاب

این چشمه در جاده هراز، جاده فرعی پلور به سمت دریاچه سد لار واقع است. رنگ آبی فیروزه ای دریاچه، بوی نامطبوع و طعم ترش آن به دلیل وجود گوگرد در آب است.

منطقه حفاظت شده لار

راه های اصلی ورود به منطقه از مسیر جاده تهران به آمل پس از ورود به ور از طریق سه راهی لار به پست ورودی محیط بانی دلیچای می‌رسد. به دلیل کوهها و ارتفاعات فراوان اطراف این منطقه و وضعیت جوی نامتغیر از ناحیه خزر بارندگی و نزولات جوی و منطقه شاهد هستیم.

منطقه حفاظت شده لار دارای دو اکوسیستم کوهستانی و آبی است ماهی قزل آلای خالدار که از نادرترین گونه های آبزی جهان است موجود می‌باشد. دش بزرگترین دره ایران در ۷۰ کیلومتری شرق جاده هراز واقع و به دلیل چشمه های متعدد به سرزمین هزار چشمه نیزمعروف است. این منطقه بکر طبیعی از جمله مکان های دیدنی دماوند است.

آبشار برف تنگه لار

این آبشار در شرق منطقه لار، در ۲کیلومتری شرق ملک چشمه لار در دره با طراوت کوههای لار صادق به نام «برف تنگه» واقع است.

دریاچه هویر

این دریاچه در ۱۷۲ کیلومتر تهران با آب سرد، شیرین و ماهی قزل آلای رنگین کمان زرد، از مکان های مناسب ماهیگیری در اطراف تهران است.

غار بورنیک

این غار با طبیعت باصفا در اطراف آن در مسیر دماوند به فیروزه کوه، نزدیک روستای هرانده واقع که مقصد خیلی از کوهنوردان است. از هرانده تا غار دو ساعت پیاده روی است. هوای داخل غار خنک و دلپذیر است.

آبشار گروبار

این آبشار در ۵ کیلومتری دماوند و محله روح افزا در دره گروبار واقع و با وجود درختان بید، رودخانه پرآب، آب و هوای مطبوع یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه است. ارتفاع آبشار در حدود ۲۰ متر در میان تنگه با کوه های مرتفع قرار گرفته است. در دره گروبار درختان کهنسال ارس و گردو با قدمت چندین صدساله موجود است. سنگ آسیاب قدیمی این نزدیکی است.

دریاچه قوچ

این دریاچه در جاده هراز به دماوند، دو راهی سلطان دره واقع است. دریاچه قوچ که از آن با عنوان دریاچه دو استخری نیز یاد می شود یکی از دریاچه های اطراف پایتخت است که در چشم اندازهای دیدنی دشتهای وسیع دامنه سرسبز و خرم کوه قوچ قرار گرفته است.

دریاچه سد لتیان

این دریاچه در ۲۵ کیلومتری تهران روی رودخانه جاجرود واقع است. در اینجا ایستگاه های قایقرانی و اسکی روی آب انجام می‌شود.

امیدواریم که این مقاله که در رابطه با مکان های دیدنی دماوند در استان تهران نوشته شده است برای شما مفید واقع گردیده باشد.

پرسش های متداول درباره دماوند

در این قسمت تلاش داریم تا برخی از سوالاتی که ممکن است ذهن گردشگران درباره این شهر را مشغول کرده باشد پاسخ دهیم.

نام قدیمی دماوند چه بوده و نام فعلی‌اش به چه معنا است؟

نام قدیمی این شهر دنباوند بوده است. نام فعلی دماوند یعنی دارای دمه و دود و بخار.

روز ملی دماوند چه روزی است؟

سیزدهم تیرماه روز ملی دماوند است و هر ساله انجمن کوهنوردی ایران در دامنه کوه دماوند در شهر رینه لاریجان آمل جشنی به این مناسبت برگزار می‌کند.

خروج از نسخه موبایل