5/5 - (4 امتیاز)

آسیاب های آبی دزفول یکی از بهترین جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می رود و هر ساله میزبان خیل عظیمی از گردشگران می باشد. آسیاب های دزفول در دوران گذشته به عنوان آسیاب استفاده می شده است و بسیاری از مردم در این آسیاب ها مشغول به کار بوده اند و با سفر به دزفول می توانید جاذبه های دیگری نیز علاوه بر این آسیاب مورد بازدید قرار دهید چرا که در این شهر حدود ۲۵۰ هکتار بافت قدیمی وجود دارد. توجه داشته باشید که آسیاب های آبی دزفول را می توان از جمله جاذبه های بخش آبی دزفول دانست که ۳ قسمت رودخانه دز را به خود اختصاص داده است. این آسیاب ها به دلیل قرار گرفتن در معرض آب های خروشان رودخانه دز آسیب های بسیاری دیده اند و عوامل تخریب کننده بسیاری سبب از بین رفتن بخش های مختلف آن شده است اما طی سالهای اخیر اداره میراث فرهنگی دزفول به منظور حفظ آثار باستانی اقدام به بازسازی هایی در این منطقه نمود که به همین دلیل امروزه می توانید از یک منطقه حفاظت شده دیدن نمایید و بافت اولیه بسیاری از این آسیاب ها به صورت کامل حفظ شده است.

تاریخچه آسیاب های آبی دزفول

آسیاب های آبی دزفول دارای تاریخچه ای دور و دراز می باشد که به همین دلیل از جمله قدیمی ترین آثار باستانی ایران به شمار می روند. توجه داشته باشید که اولین آسیاب ها در دوران ساسانیان ساخته شدند و بخش اعظمی از آسیاب های حکومت در این آسیاب ها انجام می شد اما به مرور و با از بین رفتن برخی از این آسیاب ها در دوران صفویه و قاجاریه آسیاب های بسیاری به آنها اضافه شدند که بازدهی آن را افزایش داده و بافت تازه ای به فضا بخشیدند. آسیاب های آبی واقع در شهرستان دزفول نقش بسزایی در اقتصاد این شهر داشته اند و تا دوران قاجاریه و پهلوی نیز از این آسیاب ها استفاده می شده است و گندم های بسیاری در این آسیاب ها به آرد تبدیل شده اند. این آسیاب ها همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره شد در ۳ منطقه از رودخانه دز بنا شده است و این آسیاب ها حدود ۵۰ الی ۶۰ حلقه بوده اند اما با گذشت زمان و تخریب آنها شاهد کم شدن این حلقه ها تا ۲۰ عدد هستیم. این آسیاب ها به دلیل اهمیت ویژه ای که دارند در دفتر یونسکو نیز به ثبت رسیده اند.

تاریخچه آسیاب های آبی دزفول

تاریخچه آسیاب های آبی دزفول

معماری آسیاب های آبی در دزفول

یکی دیگر از مهمترین مواردی که سبب تمایز آسیاب های آبی دزفول شده است را می توان معماری بی نظیر آن دانست چرا که با مشاهده آنها می توانید به معماری اصیل ایرانی در دوره های ساسانی، صفوی و قاجاریه پی ببرید. لازم به ذکر است که این سازه ها با استفاده از سنگ و کلوخ ساخته شده اند اما به دلیل تبحر معماران زمان، مقاومت بسیار بالایی را از این آسیاب ها شاهد هستیم. این آسیاب ها به گونه ای ساخته شده اند که گندم ها در داخل آن به آرد تبدیل خواهند شد و یکی از دلایلی که سبب محبوبیت این آسیاب ها شده است بزرگ بودن آسیاب ها می باشد و به همین دلیل بازدهی آنها بسیار بال بوده و آرد در حجم بالا تولید خواهد شد. بخشی از آسیاب های آبی در دزفول در فاصله ۸۰۰ متری سد تنظیمی دزفول واقع شده است و در کنار این آسیاب ها یک تفریحگاه ساحلی نیز فعالیت می کند. بخش دیگر آسیاب های آبی در خوزستان در زیر پل جدید دزفول قرار گرفته است و بقیه آسیاب های آبی در دزفول در کنار پل قدیمی دزفول واقع شده اند. معماری این آسیاب ها به گونه ای است که آب به راحتی از بخش های پایینی آسیاب عبور می کند و به همین دلیل آسیاب از آسیب دیدن محفوظ خواهد ماند.

امکانات آسیاب های آبی خوزستان

آسیاب های آبی دزفول امکانات متنوعی دارند که آنها را به یک مکان تفریحی و گردشگری محبوب تبدیل کرده است. یکی از مهمترین امکانات این آسیاب ها می توان به راه اندازی یکی از آنها اشاره نمود و به همین دلیل می توانید با نحوه کارکرد آسیاب در زمان گذشته آشنایی داشته باشید. آسیاب های آبی واقع در دزفول به عنوان قدیمی ترین سیستم آبیاری جهان شناخته می شود و به همین دلیل از اهمیت گردشگری بالایی برای ایرانیان برخوردار می باشد. بهترین زمان بازدید از این آسیاب ها فصل بهار می باشد و به دلیل فاصله اندکی که از شهر دارد به راحتی می توانید به آن دسترسی داشته باشید. در اطراف این آسیاب شاهد وجود اقامتگاه های متعددی هستیم و به همین دلیل می توانید به راحتی در اطراف این سازه ها اقامت داشته باشید. در اطراف آسیاب های آبی دزفول شاهد فعالیت رستوران های متعددی هستیم و می توانید خوشمزه ترین غذاها را در این رستوران ها میل نمایید. توجه داشته باشید که کافه های سنتی نیز در اطراف این آسیاب ها فعالیت می نمایند.

امکانات آسیاب های آبی دزفول

امکانات آسیاب های آبی دزفول

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *