آشنایی با سازه های آبی شوشتر

4.6/5 - (5 امتیاز)

سازه های آبی شوشتر را می توان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شوشتر دانست که این سازه های آبی به عنوان بزرگترین مجموعه ها در عصر پیش از انقلاب صنعتی در سطح جهانی شناخته می شود.

سازه های آبی شوشتر در یونسکو ثبت شده و از طرف این سازمان به عنوان شاهکار نبوغ و خلاقیت شناخته می شود. امروزه گردشگران بسیاری از جای جای نقاط جهان به منظور بازدید از سازه های آبی شوشتر به این منطقه سفر می نمایند و دلیل آن را می توان اهمیت بالای تاریخی این سازه ها دانست.

ویکی پدیا فارسی در رابطه با این سازه های تاریخی این گونه نوشته است:

این ۱۳ اثر تاریخی به فاصله کمی از یکدیگر درمحدوده شهر شوشتر واقع شده‌اند با احراز معیارهای ۱، ۲ و ۵، با عنوان سیستم آبی تاریخی شوشتر به صورت یکجا به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسیده‌اند.

بازدید از سازه های آبی شوشتر

بازدید از این سازه ها در تور شوشتر بی شک یکی از برنامه های سفر خواهد بود و می توانید با مشاهده این سازه ها با تاریخ این منطقه بیشتر آشنا شوید. همانطور که از نام این سازه ها پیداست سازه های آبی شوشتر در داخل و روی آب ساخته شده اند و قدمتی تاریخی دارند.

سازه های آبی شوشترسازه های آبی شوشتر مجموعه ای تشکیل شده از بند ها، پلها، آسیاب ها، کانال ها، آبشار ها و همچنین تونل های عظیم می‌باشند که تمامی این بخش ها به صورت کامل با یکدیگر در ارتباط بوده و کار می کنند.

تاریخچه سازه های آبی در شهر شوشتر

ساخت این سازه ها به دوره هخامنشیان باز می گردد و ساختمان آسیاب های موجود در این محوطه مربوط به دوره صفوی هستند. در سال ۱۳۴۲ بخشی از سازه های این محوطه به دلیل آمدن سیل از بین رفتند اما این سازه ها توانایی انجام کار های خود را داشتند. پی ریزی این سازه ها به دوره ساسانی بازمی گردد و مرمت و بازسازی هایی که بر روی سازه های آبی شوشتر انجام شده اغلب در دوره قاجار بوده است. در این مقاله سازه های آبی شوشتر را مورد بررسی قرار داده ایم.

تاریخچه سازه های آبی شوشتر

تاریخچه سازه های آبی شوشتر

معماری سازه های آبی شوشتر

معماری سازه های آبی شوشتر به گونه ای است که امروزه نیز برای بسیاری از معماران به یک سوال بزرگ تبدیل شده است چرا که تمامی جوانب در ساخت این سازه ها در نظر گرفته شده و هیچگونه ایرادی در کار ساخت آنها وجود نداشته است. به همین دلیل است که امروزه به عنوان یک شاهکار تاریخی جهانی به شمار می رود.

معماری سازه های آبی شوشتر

معماری سازه های آبی شوشتر

در اغلب کتاب های تاریخی اغلب از سازه های آبی شوشتر یاد شده است و این امر نشان از اهمیت تاریخی و گردشگری این سازه‌ها خواهد داشت. این مجموعه به گونه ای طراحی شده است که هر یک از سازه های آن کار خود را به صورت دقیق انجام می دهند و همین امر سبب شده که سازه های آبی شوشتر به عنوان یک منطقه اقتصادی شناخته شود.


رزرو آنلاین بلیط هواپیما تهران اهواز


توجه داشته باشید که ابتدا سد گرگر مسیر رودخانه را به صورت کامل مسدود کرده است و این سد سبب می شود که سطح آب رودخانه بالاتر رفته و سه تونل حفر شده به صورت کامل آبگیری شوند. ۳تونل موجود در این سازه ها آب را به این مجموعه هدایت خواهند کرد و سپس این تونل ها به کانال های بسیاری تقسیم می شوند و در هر یک از این تونل ها یک آسیاب چرخ مانند وجود دارد که آب هدایت شده از تونل پس از گرداندن این آسیاب ها به مانند آبشار به محوطه ای شبیه به حوضچه می ریزد.

کاربرد سازه های آبی شوشتر

بسیاری تمایل به تحقیق درباره سازه های آبی شوشتر و آشنایی با نحوه کار آن دارند و در رابطه با کاربرد سازه های آبی شوشتر باید گفت: این سازه به عنوان یکی از کاربردی‌ترین مناطق در شوشتر شناخته می‌شود و در دوره های مختلف کاربرد های متفاوتی از آن شاهد بوده‌ایم.

سازه های آبی در این شهر یک کانال انحرافی نیز بر روی رود کارون دارد که از این خندق به جهت جلوگیری از تاخت و تاز دشمنان در زمان های قدیم استفاده می‌شده است. توجه داشته باشید که در دوران باستان بر روی این خندق چندین پل و دروازه وجود داشته است که مردم شهر می‌توانستند از طریق این پل ها به داخل شهر وارد شوند. وجود این پل‌ها سبب می‌شد که از وارد شدن هرگونه فرد بیگانه به داخل شهر جلوگیری شود و به همین دلیل به عنوان یک سازه نظامی نیز شناخته می‌شد.

این سازه ها همچنین به منظور آبیاری اراضی نیز بکار گرفته می شده اند چرا که سد موجود در آن می‌توانست به بهترین شکل ممکن آب را برای مصارف مختلف ذخیره نماید. توجه داشته باشید که در اطراف سازه های آبی شوشتر محل هایی برای تفریح و گذراندن اوقات خوش نیز در نظر گرفته شده است که می توانید در آنها بخشی از اوقات خود را بگذرانید.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *